Nieodbija pedał sprzęgła - wysprzęglik czy pompa sprzęgła ?

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
bialko1991
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2995
Rejestracja: wt lip 11, 2006 13:38
Lokalizacja: Ciechanowiec Warszawa
Kontakt:

Nieodbija pedał sprzęgła - wysprzęglik czy pompa sprzęgła ?

Post autor: bialko1991 » wt wrz 24, 2013 18:57

Spotkał się ktoś z podobny problemem w mk3 z hydraulicznym sprzęgłem ? Mój pedał opadł na skrzyżowaniu, ale po zgaszeniu samochodu i podciągnięciu rękę dało się kontynuować jazdę, ale po odbiciu do połowy próbował jeszcze czasem opadać, więc musiałem stawiać nogę pod nim, żeby nie opadł znów do podłogi (stało się to w niedziele). Poczytałem trochę i postanowiłem odwietrzyć sposobem na 2 osoby, ale po kilkunastu minutach sprawa pogorszyła się, nie chciał już wcale odbijać. Dziś założyłem zestaw regeneracyjny wyprzęgnika, odpowietrzyłem wstrzykując płyn strzykawką przez rurkę podpiętą do odpowietrznika, przepompowałem ponad 200 ml płynu, nie zaobserwowałem żadnych bąbelków w zbiorniczku podczas tej operacji, a sprzęgło nadal leci do podłogi. Zdaje się, że następna w kolejce jest pompka pod pedałem, ale chyba słaby jest do niej dostęp, więc może da się jakoś zdiagnozować, czy to hydraulika czy coś mechanicznego? Na luzie można zmieniać biegi, na odpalonym nie da się załączyć sprzęgła. Niestety auto jest uziemione na parkingu pod blokiem, nie mam dostępu do kanału.



mario205
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 33
Rejestracja: śr kwie 15, 2009 19:30
Lokalizacja: Zagłębie

Nieodbija pedał sprzęgła - wysprzęglik czy pompa sprzęgła ?

Post autor: mario205 » wt wrz 24, 2013 23:47

Kolego, jak Ci pedał sprzęgła samoczynnie nie powraca to zanurkuj pod niego i sprawdź, czy nie spadła sprężyna ( patrz foto), która jest odpowiedzialna za jego powracanie. Nawet jakbyś miał zapowietrzony układ, czy uszkodzony wysprzęglik lub pompę to pedał powinien powracać na swoje miejsce. Hydraulika nie ma tu nic do rzeczy. Może sprężyna wyskoczyła z gniazda lub oberwał się króciec, z tyłu na pedale? Od razu podpowiem, gdybyś miał zakładać sprężynę na swoje miejsce to najpierw uwolnij z pedału trzpień pompy ( kulista końcówka trzpienia umieszczona jest w plastikowym gnieździe, które wchodzi na klik w pedał sprzęgła i aby ją odpiąć należy wcisnąć z dwóch stron te plastikowe zaczepy. W przeciwnym razie się nieźle namęczysz bo miejsca tam niewiele na rękę i bardzo ciasno, a sprężyna jest mocna. Przerabiałem temat w swoim mk3 :banghead: Życzę powodzenia w naprawie. :P
Obrazek



Awatar użytkownika
bialko1991
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2995
Rejestracja: wt lip 11, 2006 13:38
Lokalizacja: Ciechanowiec Warszawa
Kontakt:

Nieodbija pedał sprzęgła - wysprzęglik czy pompa sprzęgła ?

Post autor: bialko1991 » śr wrz 25, 2013 06:56

sprężyna siedzi. Tak jak napisałem na opadniętym pedale sprzęgło nie jest załączone, nie da się wrzucić biegu



mario205
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 33
Rejestracja: śr kwie 15, 2009 19:30
Lokalizacja: Zagłębie

Re: Nieodbija pedał sprzęgła - wysprzęglik czy pompa sprzęgł

Post autor: mario205 » śr wrz 25, 2013 08:55

bialko1991 pisze:sprężyna siedzi.
Nie ma takiej opcji, aby przy prawidłowo osadzonej sprężynie pedał nie powracał do pozycji wyjściowej. Tu nie ma,, czarów,,. Naciskasz pedał, sprężyna się kurczy, puszczasz to wraca do pierwotnej formy. Jeśli naciskasz nogą pedał i po puszczeniu pedał nie powraca to jest to wina tylko i wyłącznie sprężyny. Koniec kropka.Sprawdź jeszcze raz tą sprężynę. Wciskając pedał czujesz pod nogą opór sprężyny, czy nie ?
A to, że nie możesz wbić biegu to inna kwestia. Skoro odpowietrzyłeś układ ( tylko kwestia, czy zrobiłeś to prawidłowo ? ) i wymieniłeś uszczelnienia w wysprzęgliku, teraz to pora na zestaw naprawczy pompy. A obejrzałeś przewody ? Może masz gdzieś wyciek? Poziom płynu jest w normie ? Jeśli przejdziesz te etapy i dalej nie będzie poprawy to pozostanie tylko zajrzeć do sprzęgła :-( i obejrzeć łóżysko wyciskowe i sam docisk sprzęgła.



Awatar użytkownika
pawikk
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: pn sty 14, 2008 11:23
Lokalizacja: Warszawa

Nieodbija pedał sprzęgła - wysprzęglik czy pompa sprzęgła ?

Post autor: pawikk » śr wrz 25, 2013 11:15

mario205 pisze:Nie ma takiej opcji, aby przy prawidłowo osadzonej sprężynie pedał nie powracał do pozycji wyjściowej. Tu nie ma,, czarów,,. Naciskasz pedał, sprężyna się kurczy, puszczasz to wraca do pierwotnej formy. Jeśli naciskasz nogą pedał i po puszczeniu pedał nie powraca to jest to wina tylko i wyłącznie sprężyny.
Nie zgadzam się z tym stwierdzeniem a przynajmniej nie jest tak na pewno w MKIV. Sprężynę możesz całkowicie wyjąć (ja wyjąłem - jak mi się uda to wrzucę foto albo film) i pedał powinien powracać do góry jeśli tak nie jest to spróbuj zdobyć zestaw naprawczy do pompy - jeśli nie to nowa pompa. Ciekawy jestem jak odpowietrzałeś bo mnie nigdy nie przyniosło oczekiwanego rezultatu jak jedna osoba wciskała pedał sprzęgła a ja zakręcałem i odkręcałem odpowietrznik (spróbuj tak jak opisałem w poprzednim poście). Ja przez pewien czas jeździłem z opadającym sprzęgłem - jak opadło to wychodziłem i go odpowietrzałem albo ruszałem pedałem sprzęgła żeby go napompować (działało na jakiś czas). Teraz po rozebraniu pompy i zamianie gumek jeździ żona i czasami pedał sprzęgła jest troszkę za nisko (czeka mnie wymiana ale nie mam czasu).
Jednym słowem obstawiam pompę lub nieszczelność układu. Spróbuj ruszając ręką pedał sprzęgła napompować go ciekawe czy się podniesie.



Awatar użytkownika
bialko1991
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2995
Rejestracja: wt lip 11, 2006 13:38
Lokalizacja: Ciechanowiec Warszawa
Kontakt:

Nieodbija pedał sprzęgła - wysprzęglik czy pompa sprzęgła ?

Post autor: bialko1991 » śr wrz 25, 2013 21:52

mario205, nie masz racji, dużo o ty czytałem, jak np wyprzęgnik będzie zaciągał powietrze, to sprężyna nie utrzyma pedału. Odpowietrzałem na 2 sposoby, tradycyjnym na 2 osoby oraz wstrzykując płyn strzykawką do odpowietrznika. słyszałem, że jeszcze problem może leżeć w pękniętej łapie wysprzęglającej. Jest jakiś sposób, żeby ocenić czy jest to uszkodzenie hydrauliczne czy mechaniczne? Jako następną pewnie właśnie będę pompkę wyciągał, tylko bardzo słaby dostęp jest do niej. Może ktoś opisze jak ją wyciągnąć w mk3? Dodam, że mam parownik od gazu nad skrzynią, więc jest ograniczony dostęp.



mario205
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 33
Rejestracja: śr kwie 15, 2009 19:30
Lokalizacja: Zagłębie

Nieodbija pedał sprzęgła - wysprzęglik czy pompa sprzęgła ?

Post autor: mario205 » czw wrz 26, 2013 13:20

bialko1991 pisze:mario205, nie masz racji, dużo o ty czytałem, jak np wyprzęgnik będzie zaciągał powietrze, to sprężyna nie utrzyma pedału.
bialko1991, gdzie tu logika ? Jeśli wysprzęglik będzie zaciągał powietrze to znaczy, że jest gdzieś nieszczelność, tak? A jeśli jest nieszczelność to ciśnienie w układzie spada, tak ? Jak więc taki nieszczelny układ da radę pokonać opór sprężyny ? Aby tak się działo jak napisaleś, to w układzie musiałoby powstać bardzo duże podciśnienie aby pokonać opór sprężyny. W moim mk3 jest tak (wiem co piszę bo przerabiałem temat tej sprężyny): W pozycji spoczynkowej pedału,trzpień pompy jest prawie na maxa wyciągnięty z pompy i po zatrzaśnięciu tej plastikowej końcówki w pedał sprzęgła sprężyna zostaje lekko ściśnięta, tak aby nie wypadła z gniazda. Sprężyna stanowi sztywne połączenie z pedałem, więc proszę mi wytłumaczyć na jakiej zasadzie opadać ma ten pedał ? Nawet jakby wylało się dużo płynu w pozycji wciśniętego pedału to sprężyna powinna cofnąć pedał do swojego stanu rozprężenia, tak czy nie ?
P.S. Widzę, że masz mk3 w benzynce, więc nie doradzę Ci jak wyjąć pompę. Ja mam diesla i u mnie odkręca się pompę od strony grodzi, przy pomocy długiej sztorcowej 13. Trzeba się trochę powyginać bo dojście jest niewygodne. Myślę, że u Ciebie może być podobne mocowanie. Dasz radę, to nic skomplikowanego.



mario205
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 33
Rejestracja: śr kwie 15, 2009 19:30
Lokalizacja: Zagłębie

Re: Nieodbija pedał sprzęgła - wysprzęglik czy pompa sprzęgł

Post autor: mario205 » czw wrz 26, 2013 13:34

pawikk pisze:
Nie zgadzam się z tym stwierdzeniem a przynajmniej nie jest tak na pewno w MKIV. Sprężynę możesz całkowicie wyjąć (ja wyjąłem - jak mi się uda to wrzucę foto albo film) i pedał powinien powracać do góry jeśli tak nie jest to spróbuj zdobyć zestaw naprawczy do pompy - jeśli nie to nowa pompa..
Kolego pawikk, wszystko się zgadza, z takim tylko założeniem, że masz szczelny układ. A jak pompa lub wysprzęglik nie trzyma, to już nie wróci samoczynnie ze zdjętą sprężyną, prawda ? Wciśniesz pedał i ciśnienie się ,,rozejdzie,, po układzie, a jak wszystko masz szczelne to po puszczeniu pedału płyn się rozpręży i pedał podniesie się w górę.Tu nie ma żadnej filozofii.



Awatar użytkownika
pawikk
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: pn sty 14, 2008 11:23
Lokalizacja: Warszawa

Nieodbija pedał sprzęgła - wysprzęglik czy pompa sprzęgła ?

Post autor: pawikk » czw paź 03, 2013 12:36

mario205 pisze:Kolego pawikk, wszystko się zgadza, z takim tylko założeniem, że masz szczelny układ. A jak pompa lub wysprzęglik nie trzyma, to już nie wróci samoczynnie ze zdjętą sprężyną, prawda ?
Szybciej wróci ze zdjętą sprężyną niż z założoną. Sprężyna z samego dołu wcale nie wypycha pedału sprzęgła (opisałem poniżej). Mam troszkę nieszczelną pompę i jeżdżę bez sprężyny ponieważ po założeniu jej pedał sprzęgła częściej zostawał w podłodze (myślę że szarpnięcia jakie powoduje ta sprężyna były przyczyną jej niewielkiego rozszczelniania). U mnie to trwa już 1,5 roku.
mario205 pisze:Nie ma takiej opcji, aby przy prawidłowo osadzonej sprężynie pedał nie powracał do pozycji wyjściowej. Tu nie ma,, czarów,,. Naciskasz pedał, sprężyna się kurczy, puszczasz to wraca do pierwotnej formy. Jeśli naciskasz nogą pedał i po puszczeniu pedał nie powraca to jest to wina tylko i wyłącznie sprężyny. Koniec kropka
Tak jest taka opcja ponieważ ja tak miałem czyli wcisnąłem sprzęgło i tak zostało - sprężyna jak zauważysz mocowana jest tak że albo rozpręża się przy wciśniętym pedale sprzęgła albo rozpręża się przy wyciśniętym pedale sprzęgła. W pozycji środkowej jest najbardziej ściśnięta (tak jest u mnie). Czyli tak naprawdę na samym dole sprężyna dociska pedał sprzęgła do dołu a na samej górze wypycha go (dowód załączone zdjęcia poniżej pedałów sprzęgła nie podpiętych – jeden wciśnięty a drugi nie i oda są bez specjalnego ich trzymania na swoich pozycjach)
mario205 pisze:Sprężyna stanowi sztywne połączenie z pedałem, więc proszę mi wytłumaczyć na jakiej zasadzie opadać ma ten pedał ? Nawet jakby wylało się dużo płynu w pozycji wciśniętego pedału to sprężyna powinna cofnąć pedał do swojego stanu rozprężenia, tak czy nie ?
NIE - odpowiedź powyżej
bialko1991 pisze:Odpowietrzałem na 2 sposoby, tradycyjnym na 2 osoby oraz wstrzykując płyn strzykawką do odpowietrznika. słyszałem, że jeszcze problem może leżeć w pękniętej łapie wysprzęglającej. Jest jakiś sposób, żeby ocenić czy jest to uszkodzenie hydrauliczne czy mechaniczne?
Nie napisałeś czy udało Ci się ruszając pedałem sprzęgła napompować je (za pierwszym razem jak mi się to stało to tak z 50 razy ruszałem sprzęgłem góra-dół dopiero pedał sprzęgła został w górze). Kolega w audi miał podobny problem i okazało się że uszkodzenie mechaniczne (dzwoniłem teraz do niego) tylko nie bardzo pamięta dokładnie objawy mówi że po zapaleniu samochodu nie mógł wbić żadnego biegu (nie pamięta czy pedał sprzęgła mu wpadał ale chyba nie).

ObrazekObrazek



Awatar użytkownika
bialko1991
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2995
Rejestracja: wt lip 11, 2006 13:38
Lokalizacja: Ciechanowiec Warszawa
Kontakt:

Nieodbija pedał sprzęgła - wysprzęglik czy pompa sprzęgła ?

Post autor: bialko1991 » czw paź 03, 2013 17:00

Naprawiłem uszkodzenie w sobotę, winna była pompa sprzęgła. Pawikk, sprzęgło przy pierwszej próbie odpowietrzenia zapadło się całkiem (przed odpowietrzaniem tylko nie odbijało, ale po podciągnięciu nie opadało. Niestety jeżdżę teraz bez sprężyny, ponieważ ten mały miały plastik, który jest łożem dla sprężyny od strony grodzi stracił mocowanie z jednej strony ;) Potrzebuję też zawleczki sworznia przy pedale sprzęgła, ponieważ moja jest pęknięta. Ale jakoś na dniach zadzwonię do serwisu, żeby dokupić bo w sklepie motoryzacyjnym nie mieli. Wynika z tego, że jednak sprężyna nie gra tak dużej roli mario205 :bajer:



Awatar użytkownika
Michu999
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2798
Rejestracja: czw cze 23, 2011 15:52
Lokalizacja: Frysztak

Nieodbija pedał sprzęgła - wysprzęglik czy pompa sprzęgła ?

Post autor: Michu999 » pt paź 04, 2013 08:55

bialko1991, a mógłbyś napisać jak tą pompe mniej więcej wymienić i gdzie ona się znajduje w mk3 dokładnie? Tak jak pisał Kolega wyżej u niego w mkIV czy u nas to gdzieś indziej jest ulokowane? Bo u mnie dziś rano ten ten problem się pojawił. Już od jakiegoś czasu sprzęgło nie raz nie wracało ale po podciągnięciu nogą było ok. A dziś rano jechałem i nagle nie wbiłem żadnego biegu... Sprzęgło wpadło i tyle. Podniesienie nic nie dało bo wciskanie po prostu nie daje żadnego efektu, nie ma żadnego oporu, ale to normalne jeśli jak się później okazało mam wyciek i płynu w zbiorniczku nie ma prawie wcale. Za chwile sprawdzę co to dokładnie pękło i z czego płyn się wylał.

I z tą sprężyną to też się nie zgodzę z tym co pisze mario205 bo u mnie także pedał wpadł i nie wróci. Dopiero po podniesieniu go ręką stoi w odpowiedniej pozycji ale po ponownym wciśnięciu pozostaje w podłodze. A u mnie to na pewno nie wina sprężyny bo tak jak mówię wylał się płyn.


Moje Mk4 VR5 .:R23 & 25TH Mix:
http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=89&t=558583" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek

Awatar użytkownika
bialko1991
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2995
Rejestracja: wt lip 11, 2006 13:38
Lokalizacja: Ciechanowiec Warszawa
Kontakt:

Nieodbija pedał sprzęgła - wysprzęglik czy pompa sprzęgła ?

Post autor: bialko1991 » ndz paź 06, 2013 12:10

Michu999, może najpierw spróbuj odpowietrzyć przy wysprzęgliku, skoro miałeś za mało płynu. A jeśli to nic nie a to pompka znajduje się pod pedałem.
W komorze demontujesz zbiorniczek wyrównawczy, żeby mieć lepszy dostęp, zdejmujesz z pompki gumowy wężyk, którym doprowadzany jest płyn ze zbiorniczka. Najlepiej wcześniej ściągnij ze zbiorniczka płyn i przygotuj coś do zatkania wężyka. Następnie odkręcasz przewód łączący pompkę z wysprzęgliniem. Teraz zaczyna się zabawa przy pedałach. U mnie wyglądało to tak: Musisz zdjąć zawleczkę która jest po lewej stronie pedału sprzęgła oraz drugą, która jest po prawej stronie pedału hamulca. Wypinasz z pedału sprzęgła biały plastik łączący go z pompka. Wypychasz lub wyciągasz sworzeń pedałów w stronę pedału gazu i demontujesz pedał. Następnie musisz zdemontować blachę , która jest zamocowana po prawej stronie pedału sprzęgła: nakrętka na klucz 13 na ścianie grodzeniowej oraz śruba na klucz 13 powyżej, wkręcana od lewej strony(najlepiej podejdź do niej z nasadką). Teraz pozostaje odkręcić tylko dwie nakrętki mocujące pompkę sprzęgła, także klucz 13, do prawej troszkę słaby dostęp. Wyciągasz pompkę od strony komory, jeśli jest taka możliwość to regenerujesz, jeśli nie, to kupujesz nowa i montujesz w odwrotnej kolejności;) Mam nadzieje, że zrozumiale napisałem. Powodzenia :pub:



mario205
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 33
Rejestracja: śr kwie 15, 2009 19:30
Lokalizacja: Zagłębie

Nieodbija pedał sprzęgła - wysprzęglik czy pompa sprzęgła ?

Post autor: mario205 » śr paź 09, 2013 08:01

Uwaga !!! Przepraszam wszystkich za to, co napisałem w powyższym temacie. Miałem zaćmienie umysłu i upierałem się jak osioł z tą sprężyną. Tak dawno temu przerabiałem u siebie problem ze sprężyną, że zapomniałem w jaki sposób jest zamocowana i jak faktycznie działa. Uwagi kolegi pawikka spowodowały, że pofatygowałem się do samochodu aby naocznie się przekonać ojej działaniu. Ma on całkowitą rację w tym co napisał, a ja raz jeszcze przepraszam wszystkich za swoje ,,brednie,,.Pozdrawiam :pub:



kamvip
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: śr lut 25, 2015 09:55

Re: Nieodbija pedał sprzęgła - wysprzęglik czy pompa sprzęgł

Post autor: kamvip » pt lut 27, 2015 11:15

Witam,

Ja mam całkiem dziwny problem... Przy wkręceniu auta na obroty powyżej 4tys i zmianie na kolejny bieg czy nawet wciśnięciu sprzęgła na postoju z wysokimi obrotami pedał nie odbija do końca. Zostaje w 3/4 wysokości. Nawet jeśli pedał nie odbija sprzęgło działa całkowicie normalnie bez złych objawów nie slizga się nie ciągnie itd. Wszystko super.

Wymieniłem już płyn w całym układzie, odpowietrzałem kilka razy, wysprzęglik zmieniłem i pompe też. Smarowałem łapę która idzie do skrzyni i nie mam już pomysłu co to może być ?

Czy np niedobór oleju w skrzyni będzie miał takie skutki lub coś takiego ?


POMOCY!



ODPOWIEDZ

Wróć do „Układ Napędowy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości