1.4AKQ ciężko wchodzą biegi podczas jazdy

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

kokolino1
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: pt sie 10, 2012 14:13

1.4AKQ ciężko wchodzą biegi podczas jazdy

Post autor: kokolino1 » czw sie 30, 2012 12:32

Witam.
Przeczytałem na forum chyba wszystkie tematy dotyczące ciężko wchodzących biegów. Niestety nie znalazłem takiego jak mój.
Pacjent jak w temacie skrzynia DUW z roku 1998 modelowo 1999. Na postoju na zgaszonym silniku biegi wchodzą dość względnie nie ma tragedii, problem już się zaczyna po uruchomieniu silnika a tragedia po rozpoczęciu jazdy. Biegi 1,2 wchodzą bardzo ciężko, trzeba użyć sporej sily aby je włączyć a o redukowaniu do 2 czy 1 to w ogóle nie ma mowy. Bieg wsteczy jak i 5 wchodzą nie nagannie i lekko.
Na początku myślałem, że przyczyną tego mogą być lekkie luzy w układzie cięgien, naprawiłem to nasmarowałem i ustawiłem- efekt; żadnej poprawy. No to pomyślałem, że to może olej, kupiłem nowy dedykowany do tej skrzyni wymieniłem- olej który był w skrzyni był strasznie czarny, normalnie jakby był wlany jakis stary albo w ogóle nie wiem jaki. Opiłków w nim nie było. Po zalaniu świerzym olejem jakby się trochę poprawiło ale nie znacznie. Kolej przyszła na sprzęgło. Zauważyłem, że jak auto się delikatnie cofa na małym wzniesieniu to po wlączeniu jedynki na właczonym sprzęgle powinno się dalej cofać a je normalnie jakby coś zablokowało, myslę nic sprzęgło nie rozłącza, odpowietrzyłem je, nic to nie dalo. Postanowilem się skonsultować z kilkoma mechanikami (sam nim jestem choć nie pracuje zawodowo) i każdy stwierdził że to nie sprzęgło bo bierze dość wysoko, brak zgrzytów przy właczaniu biegu wstecznego nawet jak się bardzo gwaltownie go włączy i, że to coś blokuje w samej skrzyni możliwość rozpędzania kół poprzez synchronizator poszczególnego biegu a, że wsteczy i piątka jes oddzielnie to nie ma z nimi problemu. Zauważyłem że skrzynia jest złożona jakby z dwoch różnych połówek, obudowa sprzegła jest inna niż reszta. Moje wnioski są takie:
1. Skrzynia się rozwaliła i handlarzyna zlożył a dwóch jedną i są za mocno napięte łożyska wewnątrz skrzyni co uniemożliwia swobodne oracanie sie wolnych kół
2. Jakis stary brudny olej tak zasyfił skrzynię i dlatego tak ciężko to wszystko chodzi.
Może będziecie w stanie mi coś doradzić. Pojeździć tak jeszcze i się pomęczyć i liczyć na cód, że samo przejdzie czy wyjmować skrzynie i rozbierać.
Przy okazji może ktoś dać mi jakiś namiar na sprawdzony zestaw śrób zamias nitów bo jakbym rozbierał skrzynke to grzechem by było tego nie wymienić.
Z góry dziękuję za okazaną pomoc.



Awatar użytkownika
Waqa
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 923
Rejestracja: wt cze 30, 2009 16:58
Lokalizacja: Gorzów Wlkp FG
Kontakt:

1.4AKQ ciężko wchodzą biegi podczas jazdy

Post autor: Waqa » czw sie 30, 2012 20:57

tu masz nr zestawu naprawczego układu roznicowego 02K 498 088



kokolino1
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: pt sie 10, 2012 14:13

Re: 1.4AKQ ciężko wchodzą biegi podczas jazdy

Post autor: kokolino1 » pt sie 31, 2012 08:27

Dziękuję, ale numer to znalazłem. Bardziej mi chodziło o jakiś namiar na sklep gdzie to można kupić za rozsądne pieniądze. U mnie w motoryzacyjnym powiedzieli 948 zeta. Na allegro coś podobnego widziałem za 90 zł tylko, że nie ma blach zabezpieczających nakrętek przed odkręceniem.



kokolino1
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: pt sie 10, 2012 14:13

Re: 1.4AKQ ciężko wchodzą biegi podczas jazdy

Post autor: kokolino1 » sob wrz 01, 2012 19:26

Proszę o odpowiedź czy ktos już kupował taki zestaw ? http://allegro.pl/zestaw-naprawczy-skrz ... 93904.html" onclick="window.open(this.href);return false; może ma ktos jakieś inne namiary.



kokolino1
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: pt sie 10, 2012 14:13

1.4AKQ ciężko wchodzą biegi podczas jazdy

Post autor: kokolino1 » pn wrz 10, 2012 13:00

:bajer: Biegi juz wchodzą lekko, całą wine ponosił głąb mechanik i handlarz który kazał mu to zrobić po najtańszej lini. Łożyska w skrzyni były tak mocno ściśniętę że nie było możliwości aby poprawnie to dzialało. Po wyregulowaniu luzu na łożyskach wszystko śmiga aż miło.
Niestety z braku funduszy na chwilę obecną, na wiosnę wszystko pódzie do rozbiórki. Trzeba zapodać nowe łożyska stożkowe bo te są już zmęczone i kupić zestaw naprawczy aby wywalić nity. Do tego czasu auto zrobi może z 2-3 tys km.



Awatar użytkownika
luki010
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 67
Rejestracja: czw sty 05, 2012 22:57
Lokalizacja: TBU

Re: 1.4AKQ ciężko wchodzą biegi podczas jazdy

Post autor: luki010 » sob kwie 20, 2013 11:20

kokolino1 jak zrobiłeś luzy na cięgnach ponieważ u mnie te drążki małe mają luzy i też mam problem z wrzucaniem biegu a mianowicie 3 ciężko tylko wchodzi czasami i nie mogę znajść jakiegos zestawu naprawczego czy coś w tym stylu.



kokolino1
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: pt sie 10, 2012 14:13

1.4AKQ ciężko wchodzą biegi podczas jazdy

Post autor: kokolino1 » sob kwie 20, 2013 13:11

Ja sobie poradziłem domowym sposobem. Mam w domu tokarkę i podorabiałem tulejki z teflonu.



Awatar użytkownika
Waqa
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 923
Rejestracja: wt cze 30, 2009 16:58
Lokalizacja: Gorzów Wlkp FG
Kontakt:

Re: 1.4AKQ ciężko wchodzą biegi podczas jazdy

Post autor: Waqa » sob kwie 20, 2013 20:07

kokolino1 pisze:Ja sobie poradziłem domowym sposobem. Mam w domu tokarkę i podorabiałem tulejki z teflonu.
...domowy sposób, :chytry: czekaj u mnie tez się gdzieś wala tokarka...



kokolino1
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: pt sie 10, 2012 14:13

Re: 1.4AKQ ciężko wchodzą biegi podczas jazdy

Post autor: kokolino1 » sob kwie 20, 2013 21:03

Waqa pisze:
kokolino1 pisze:Ja sobie poradziłem domowym sposobem. Mam w domu tokarkę i podorabiałem tulejki z teflonu.
...domowy sposób, :chytry: czekaj u mnie tez się gdzieś wala tokarka...
hehe, no nich będzie garażowym :okej:



Awatar użytkownika
luki010
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 67
Rejestracja: czw sty 05, 2012 22:57
Lokalizacja: TBU

1.4AKQ ciężko wchodzą biegi podczas jazdy

Post autor: luki010 » ndz kwie 21, 2013 11:49

A jest gdzieś możliwość zakupienia zestawu naprawczego ??



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8847
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

1.4AKQ ciężko wchodzą biegi podczas jazdy

Post autor: marcin7x5 » pn kwie 22, 2013 14:27

np intercars, aso



Awatar użytkownika
1208Krzysiek
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 116
Rejestracja: czw wrz 19, 2013 22:51
Lokalizacja: OPOLSKIE

1.4AKQ ciężko wchodzą biegi podczas jazdy

Post autor: 1208Krzysiek » pt lis 22, 2013 12:31

Witam szukalem troche po forum i zabardzo sesownej odpowiedzi na moje pytanie nie znalazlem, moj problem z biegami jest tak od jakiegos czasu jak ruszam lewarkiem na boki to zostaje w tej samej pozycji gdzie go pchne , (chodzi z oporem) a od kilku dni jest tak ze jak ruszam ze swiatel to czasem wchodzi wsteczny , a jak próbuje wbic ponownie jedynke to dalej wchodzi wsteczny , no i wtedy juz w k******* startuje z dwojki lub trójki , i na jakis czas jest ok , ale to bardzo meczace a do tego tym autem jezdzi czesto zona i dla niej to masakra, pomocy co jest do wymiany???


Kupie emblemat 2,3 lub 1,8T

Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8847
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

1.4AKQ ciężko wchodzą biegi podczas jazdy

Post autor: marcin7x5 » pt lis 22, 2013 14:58

Pewnie masz juz luzy na tych plastykowych łacznikach na mechanizmie wybierania biegów.



Awatar użytkownika
1208Krzysiek
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 116
Rejestracja: czw wrz 19, 2013 22:51
Lokalizacja: OPOLSKIE

Re: 1.4AKQ ciężko wchodzą biegi podczas jazdy

Post autor: 1208Krzysiek » pt lis 22, 2013 15:20

marcin7x5 pisze:Pewnie masz juz luzy na tych plastykowych łacznikach na mechanizmie wybierania biegów.
Wlasnie ze nie kupilem je w Hagen w VW nowe jakis miesiac temu , kurde teraz tak sie bawilem i odpielem ten bolec od wybieraka co idzie ze skrzyni i lewarek dalej chodzi ciezko to znaczy wydaje mi sie ze powinien latac , jak jest odlaczony od skrzyni , a on sie jakby blokuje , a ruszajac tym automatem od biegow niema zadnego oporu biegi wchodza palcem nic sie nie blokuje, czy to mozliwe ze ten wybierak sie zajechal , dodam fote oco mi chodzi czy mozliwe ze to to sie zaciera lalem dotego olej i dalej lipa Obrazek


Kupie emblemat 2,3 lub 1,8T

ODPOWIEDZ

Wróć do „Układ Napędowy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości