1.9 mtdi(1z) pompa 12 - pomoc !

Forum o modyfikacjach wszystkich silników TD.Turbiny, pompy, wydechy i wszystko na te tematy

Moderatorzy: Michał_1977, bugalon, kkkacper, toffic, VIP

Awatar użytkownika
czarny9999
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 141
Rejestracja: pt mar 05, 2010 20:26
Lokalizacja: złoty stok

1.9 mtdi(1z) pompa 12 - pomoc !

Post autor: czarny9999 » czw lis 19, 2015 20:53

Cześć , silnik 1z na mechanicznej pompie 12 , mam problem z ustawieniem kąta wtrysku. Pomoże ktoś ? Jakieś parametry, wskazówki ?



drakula500
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 296
Rejestracja: czw sty 31, 2013 22:58

1.9 mtdi(1z) pompa 12 - pomoc !

Post autor: drakula500 » czw lis 19, 2015 21:49

kolego, może nie będzie Ci się podobać co napisze, może mi odpiszesz "zadałem konkretne pytanie więc jak nie znasz odpowiedzi to nie odpowiadaj", ale mimo wszystko tobie napiszę, szybciej będzie przejść na elektronikę, kąt na mtdi nigdy nie będzie działać jak należy.

Sprawa jest banalnie prosta, zwykły TD reaguje bardzo żywiołowo na każdą zmianę kąta, przy 7 stopniach wyprzedzenia TD już dzwoni, robiąc timing moda uzyskasz na pompie max 9/10 stopni, a i to nie jest TDekowi do niczego potrzebne.

w tdi jest inaczej, w programach ludzie potrafią żądać nawet wartości rzędu 20 stopni i po różnych zabiegach mogą nawet to uzyskać, ale nawet jeśli nie to np na zwykłej 11 z reno przy odpowiednich ciśnieniach wewnętrznych pompa uzyskuje 17stopni raczej lekko. Takiego zakresu potrzebuje TDI żeby jeździć dobrze, nie mówiąc już o tym że nie chodzi tylko i wyłącznie o wyprzedzenie bo i wartości opóźnienia kąta są potrzebne.

I teraz... nie da się tego pogodzić i na mtdi niestety, bo jeśli założysz tłoczek timingu od TDI do korpusu mechanicznego, to żeby wypchać 17 stopni + dawka żeby auto jechało, to musisz zaworek wbić na 14 bar pompy ciśnienia wewnętrznego. I możesz to zrobić z tymże w mechanicznej pompie będziesz miał cały czas wtedy kąt na maksa, i jak będziesz miał jałowe to nie radzę słuchać silnika. Mało tego, jak wbijesz więcej niż 5 bar na jałowym to możesz mieć objaw taki że silnik nie będzie gasnąć, a wtedy o podbijaniu dalszym ciśnienia nie ma mowy.

W tdi na postoju ciśnienia zaczynają się tam gdzie na TD się kończą, mało tego, nawet jeśli podbijesz ciśnienie np do 12bar na jałowym to N107 i tak ci wyreguluje kąt.

Na pompie mechanicznej to się nie uda, raz że w ogóle za mały zakres używalnego kąta do wymagań konstrukcyjnych silnika, dwa nie da się zarządzać mechanicznie ciśnieniem w taki sposób żeby sprostać tym wymaganiom.

PS.
oczywiście zaraz przyjdzie arwam i będzie mówił wszystko na odwrót ale olać to.



Awatar użytkownika
czarny9999
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 141
Rejestracja: pt mar 05, 2010 20:26
Lokalizacja: złoty stok

1.9 mtdi(1z) pompa 12 - pomoc !

Post autor: czarny9999 » czw lis 19, 2015 22:15

drakula500, rozumiem mimo że nie otrzymałem odpowiedzi . Dzieki

Czekam na jakieś konkretniejsze odpowiedzi :bajer:



drakula500
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 296
Rejestracja: czw sty 31, 2013 22:58

1.9 mtdi(1z) pompa 12 - pomoc !

Post autor: drakula500 » czw lis 19, 2015 22:19

dobrze więc CI udziele jeszcze jedną radę, jak to uzyskasz to już nie moja sprawa. Generalnie silnik będzie się dobrze czuł w granicach kąta wyprzedzenia od 0 do 15 stopni wraz z obrotami. Wyciągnij pompę, zanieś ją na stół probierczy, podłącz piezoelektryczny czujnik dla lampy stroboskopowej na rurce od 1wszego wtrysku. Mierz kąt i uzyskaj wartości rosnące do 15 stopni wyprzedzenia na 4500 obrotów silnika (czyli podzielić na 2 dla pompy). Jak to uzyskasz to daj mi znać, dam Ci wskazówki co możesz robić dalej żeby kąt przytrzymywać w rozwiązaniach mechanicznych, ale najpierw zrób to co Ci mówię.

Mozesz jeszcze pójść inną drogą, czyli "zerżnąć" (że tak brzytko napisze) sobie kąt wyprzedzenia po logu. Często ludzie tu zamieszczają logi aut chipowanych, dowiesz się dzięki temu jaki kąt do danych obrotów zadaje ECU, z tymi danymi zrób to co już napisałem, czyli lampa stroboskopowa, stół i regulacja ciśnienia wewnętrznego, zabawa ze sprężynami timingu i inne zabiegi.

PS.
tłokorozdzielacz 12mm czyli sporo paliwa, czyli kąt min 18 stopni.



Havan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 293
Rejestracja: sob kwie 05, 2014 16:10

1.9 mtdi(1z) pompa 12 - pomoc !

Post autor: Havan » sob lis 21, 2015 18:26

Ja tak po chłopsku...

Jaki problem masz z ustawieniem kątu? Za wczesny za późny? Jak masz ustawioną pompę na znaki to popchnij ją maksymalnie do głowicy i sprawdź jak odpala, czy jest mocno głośny klekot i szybko się grzeje. Jak popchniesz pompę na maxa do głowicy to zobacz czy ma ciężko zapalić dzwięk jest "tępy" Kopci dużo na niebiesko i nim szarpie. jak masz takie objawy to wiesz na pewno że możesz na takim ustawieniu pompy na rozrządzie dostać późny i wczesny kąt. Przyspieszaj wtedy tylko tyle ile potrzeba aby dobrze odpalał. Jeżeli pchasz pompę na maxa do chłodnicy i nadal masz efekt wczesnego kąta że głośno rechocze i b.szybko się grzeje to będziesz musiał przestawić pompę o ząbek na rozrządze celem opóźnienia kąta wtrysku i szukać optimum.

Mam nadzieje że coś pomoże.


Tuning D/TD/MTDI? Pisz PW.

ODPOWIEDZ

Wróć do „TD”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości