Czyszczenie foteli

Wszystko co związane z pielęgnacją lakieru i wnętrza naszych pojazdów.

Moderatorzy: Moderatorzy, VIP

ODPOWIEDZ
Pytoo
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: pt lip 19, 2013 01:49

Czyszczenie foteli

Post autor: Pytoo » pt lip 19, 2013 11:46

Witam forumowicze,
to mój pierwszy post i od razu zwracam się z ogromną prośbą. Czy ktoś z Was wie, jak najlepiej wyprać fotele w golfie mk5? Rozlał mi się płyn od spryskiwaczy (szkoda gadać) i fotel mam pokryty parszywą plamą.



Awatar użytkownika
Pawelek19
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 313
Rejestracja: śr wrz 26, 2012 14:14
Lokalizacja: Ciechocinek

Czyszczenie foteli

Post autor: Pawelek19 » pt sie 09, 2013 23:32

dołączam się do tematu, czym wyprać fotel, żeby nie było plam? mam taką tapicerkę (zdjęcie niżej) i robią mi się jasne plamki (jakby po kurzu) na czarnych boczkach. Wygląda to niespecjalnie ładnie :/

Obrazek



Shmatan
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 6972
Rejestracja: sob sie 01, 2009 22:06
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Czyszczenie foteli

Post autor: Shmatan » sob sie 10, 2013 09:04

Niejaki Kanar opisał to idealnie na łamach KA
Na sugestie Juliana wrzucam opis prania tapicerki, w piatek podczas prac nad swoim autem uzupelnie temat o zdjecia.

Bedziecie potrzebowali:


-odkurzacz pioracy,

-opryskiwacz 1 l na prespray, najlepiej z pompka zeby rownomiernie rozlozyc produkt (moze byc wiekszej pojemnosci, ale wiecej jak 1l na raz nie rozrabiac)

- miekka szczotka, najlepsza drewniana, taka jak kiedys byly do butow, mniej wiecej cos takiego jak maja w lederzentrum do skory tylko z deka wieksza)

-termometr do wody (jak nie macie to tragedii nie bedzie)

-gabka do boczkow i podsufitki

-odkurzacz zwykly

-prespray

-srodek do ekstrakcji

-dostep do cieplej wody


1. Odkurzanie

Odkurzcie wszystko najdokladniej jak sie da, im dluzej wam to zajmie tym lepiej. Jak juz uznacie, ze skonczyliscie to klepnijcie reka w fotel jak sie nie kurzy to ok. Nastepnie klepnijcie mocno reka w wykladzine, jak podskocza ziarnka piasaku to dalej jazda z odkurzaniem. Przy wykladzinach podlogowych mozna sie wspomagac szczotka, moze byc jakas sredniej twardosci syntetyczna z marketu ale na tyle miekka, zeby nie zmechacila wykladziny. Latwo to sprawdzic, idzcie do sklepu i wezcie taka ktora jak sie pociagnie po wewnetrzej czesci przedramienia nie zarysuje skory.

2. Pranie

Dzialamy etapami, po 1 elemencie (fotelu), ja zawsze zaczynam od kierowcy, potem przechodze na tyl, potem fotel pasazera, potem po kolei wykladziny i na koncu bagaznik i boczki.

Jesli robimy podsufitke to robimy ja przed fotelami. Odkurzamy ja dokladnie (przydaje sie koncowka ze szczotka z miekkim wlosiem, np. karcher ma kupe akcesorii wiec mozna przebierac do woli), rozrabiamy w letniej (!!!) wodzie proszek rm 760 lub inny srodek do ekstrakcji. Bierzemy gabke, i natryskujemy na nia za pomoca opryskiwacza niewielka ilosc srodka RM (lub innego jaki uzywacie), wyciskamy lekko gabke, zeby byla wilgotna ale zeby z niej nie leciala woda i powolnymi spokojnymi, *#cenzura#* przecieramy gabka tapicerke. Co jakis czas pluczemy gabke w czystej wodzie. Zacznamy od tylu i przesuwamy sie ku przodowi. Z boczkami identycznie.
Idealne do takich prac sa srodki do czyszczenia pielegnacyjnego.

Pamietajcie o tym, zeby zrobic probe z podsufitka w malo wiodcznym miejscu, podsufitki i boczki czasami lubia sie odklejac!!!!!

Fotele i wykladziny:

Natryskujemy rozrobiony w cieplej wodze praspray (1 lyzka na 1 litr wody, wedlug dawkowania producenta konkretnego produktu) na jeden element/ panel /fotel i dokladnie wcieramy szczotka miekka. Czekamy 10 min (pracujcie w pomieszczeniu lub w cieniu, prespray nie moze wyschnac), po 10 min wcieramy dokladnie jeszcze raz i czekamy kolejne 5 minut. Jesli tapicerka jest bardzo brudna to po drugim wtarciu mozna natrysnac jeszcze raz prespray (nie duzo, tak zeby osiadla mgielka z opryskiwacza ale zeby sie nie lalo).

Po 15 minutach dzialamy odkurzaczem pioracym (ja robie najpierw oparcia a potem siedziska). Zaglowki wyciagamy bedzie latwiej operowac. Do ekstrakcji moze byc karcherowski rm 760, lub inne produkty. Uwazajcie zeby nie przemoczyc fotela bo wtedy zaczniemy wciagac brud z gabki i kaplica (jeden fotel robi sie wtedy 40 min dobrym sprzetem). Koncowka natryskujaco-ssaca wykonujemy w miare dynamiczne ruchy, lepiej przejechac kilka razy szybko w danym miejscu niz raz bardzo powoli.

W miejscach gdzie nie dajemy rady operowac swoja koncowka, mozemy ja zdjac z rury i natryskiwac koncowka srodek eksstrkacyjny a odsysac sama rura, pomocny patent przy wykladzinach.

Teraz troche o temperaturach. Kazde 10 stopni wiecej podwaja skutecznosc dzialania srodka. Prespray ja rozrabiam w 60 stopniach i potem trzymam opryskiwacz w misce z goraca woda zeby nie ostygl. Co do temperatury srodka pioracego, tu ogranicza was maszyna, u mnie to jest 50 stopni, jak jest u was przeczytajcie w instrukcji odkurzacza i trzymajcie sie tego bo wam siadzie pompka w odkurzaczu jesli bedziecie lac za goraca wode. Jak nie macie termometru to uzywajcie taka wode zeby mozna bylo do niej wsadzic reke i wytrzymac na spokojnie kilkanascie/kilkadziesiat sekund. Idealny jest ekstrkator z podgrzewaniem foty.


3. Suszenie

Po skonczonym praniu suszymy auto. Zawsze spytajcie wlascicela czy ma sprawny uklad chlodzenia w aucie. Suszenie polega na tym, ze wlaczamy silnik, zamykamy wszystkie drzwi, uchylamy z tylu szyby na kilka cm i wlaczamy nadmuchy na full (pol na podloge pol na gore, temp. na maksa). Zostawiamy tak auto na godzine i po godzinie powinno byc wszystko suche, jak nie jest to jeszcze pol godzinki. Jak auto ma niesprawny uklad chlodzenia to moze wam sie zagotowac podczas takiego postoju z wlaczonym silnikiem, skutki moga byc rozne od ubytku plynu po uszkodzona uszczelke pod glowica.

Po wysuszeniu sprawdzamy czy jest ok i ew. robimy poprawki.

te 3 etapy zajmuja mi okolo 3-4 h, za pierwszym razem bylo to u mnie piec i pol godziny wiec sie nie przejmujcie ;)


Linki do konkretnych produktow wrzuce jesli admin na to zezwoli.

* myślę, że polecanie dobrych produktów to zadanie tego forum więc wstawiaj śmiało - Łukasz



Uzywam chemii firmy Tersus, jest to chemia typowo przemyslowa, bardzo wydajna i naprawde swietnie sie sprawdza,, przy uzytkowaniu zgodnie z zaleceniami producenta nic sie nie stanie. Te firme polecil mi moj znajomy, guru czyszczenia tekstylii, ktory jest jej dystybutorem a zarazem uzywa jej do prania delikatnych, recznie tkanych dywanow orientalnych i jedwabnych, wiec bez obaw:


Prespray'e, opis i kilka uwag, ja stosuje pr 101:
http://tersus.eu/srodki_c...ay/perspray.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Srodki do ektrakcji, ja uzywam, ex 850:
http://tersus.eu/srodki_c.../ekstrakcja.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Do boczkow i podsufitek, ja uzywam mc 990:
http://tersus.eu/srodki_c...onnetowanie.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Odplamiacze, na poczatek idealny jest sr 201 master gel, z biegem czasu mozemy uzpelnic arsenal o inne srodki, sprawdzaja sie znakomicie, :
http://tersus.eu/srodki_c...onnetowanie.htm" onclick="window.open(this.href);return false;


W razie pytan walcie smialo, chetnym osobom z Warszawy dam namiar na firme, ktora sprzedaje te srodki, wlascicel to moj znajomy, bardzo pomocny czlowiek.

Poczytajcie uwagi na stronie tersusa, jest tam bardzo duzo ciekawych rzeczy!!!



Awatar użytkownika
Pawelek19
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 313
Rejestracja: śr wrz 26, 2012 14:14
Lokalizacja: Ciechocinek

Czyszczenie foteli

Post autor: Pawelek19 » sob sie 10, 2013 21:45

Dzięki! może w tygodniu coś podziałam :)



Awatar użytkownika
piotrb79
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 692
Rejestracja: pn maja 26, 2008 15:47
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
Kontakt:

Czyszczenie foteli

Post autor: piotrb79 » pt mar 28, 2014 11:56

Trochę odkopie temat. A co myślicie nt Vezyra do prania tapicerki w aucie? Czy lepiej kupić coś do ręcznego prania np z Tenzi?


Zawsze można pojechać SZYBKO.
Nie zawsze można dojechać SZYBCIEJ!!

Awatar użytkownika
jhosef
_
_
Posty: 9172
Rejestracja: czw lis 16, 2006 21:12
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Czyszczenie foteli

Post autor: jhosef » pt maja 09, 2014 11:48

piotrb79 pisze:Trochę odkopie temat. A co myślicie nt Vezyra do prania tapicerki w aucie? Czy lepiej kupić coś do ręcznego prania np z Tenzi?
Trochę odkopię - środki w sprejach, piankach itp to półśrodek. Chcesz uprać fotele porządnie to piorący odkurzacz i pranie ekstrakcyjne.



Jacek.U
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: ndz kwie 27, 2014 15:40
Lokalizacja: KRK

Czyszczenie foteli

Post autor: Jacek.U » ndz maja 11, 2014 08:24

dokladnie najlepiej zrobic to raz a porzadnie i spokoj na rok miec ;)



Awatar użytkownika
bingos
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 127
Rejestracja: pn kwie 21, 2014 10:17
Lokalizacja: Wlkp

Czyszczenie foteli

Post autor: bingos » czw lip 24, 2014 11:25

mnie gościu wyprał za 90zł. Wyglądały tuż po jak nowe. Teraz znowu się przybrudziły. Ale ogólnie polecam zlecić komuś.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Detailing”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości