Kącik posiadaczy MK4

Wymiana doświadczeń użytkowników poszczególnych modeli VW.

Moderator: VIP

mariusz33
Forum Master
Forum Master
Posty: 1201
Rejestracja: śr gru 02, 2009 16:19
Lokalizacja: Borzychy

Re: Kącik posiadaczy MK4

Post autor: mariusz33 » wt sie 31, 2021 12:01

Sprawdz jeszcze korek zbiorniczka ,ja tak miałem po swapie ze w czasie jazdy temperatura była Ok, a na postoju mi się gotował i wiatrak nie ruszał.Wymienilismy zbiorniczek z korkiem i jest ok.Z tego co pamiętam była nieszczelnosc zbiorniczka


Mariusz

kewinpol
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 709
Rejestracja: czw mar 09, 2017 16:16
Lokalizacja: Katowice/Zabrze
Auto: Volkswagen Golf

Re: Kącik posiadaczy MK4

Post autor: kewinpol » wt sie 31, 2021 12:33

mariusz33 pisze:
wt sie 31, 2021 12:01
Sprawdz jeszcze korek zbiorniczka ,ja tak miałem po swapie ze w czasie jazdy temperatura była Ok, a na postoju mi się gotował i wiatrak nie ruszał.Wymienilismy zbiorniczek z korkiem i jest ok.Z tego co pamiętam była nieszczelnosc zbiorniczka
Zbiornik wygląda na dobry, jedynie korek ma już ze starości ukruszony plastikowy "gwint", ale to raczej nie wypływa na szczelność. Tak wygląda: https://www.fotosik.pl/zdjecie/2473004e4040750c

@sebekgolf
1. porównałem odczyty z licznika z tymi z vcds-a i nie do końca się to wszystko zgada. Na liczniku wskazówka pokazuje 90 stopni, a w tym czasie na vcds od 75 do 110 stopni. Dopiero jak wzrośnie do np. 112 stopni to na liczniku podskoczy do 100 stopni. Podczas jazdy na autostradzie na komputerze temperatura spada do 75 stopni , nawet do 70 wtedy na liczniku jest trochę poniżej 90 stopni. Ogólnie podczas jazdy autostradą temperatura jest w okolicy 72/75 do 80 stopni, a podczas postoju ponad 90 i cały czas rośnie.
4. Jak już wspomniałem, gdy uruchomię klimatyzacje włącza się wentylator chłodnicy i temperatura spada.
Jeszcze sprawdzę ten zbiorni czy jest cały.
2. Moduł wentylatorów jest po stronie kierowcy czy pasażera na podłużnicy?

Z rzeczy, które mi się nie podobają to tak: styki na czujniku czy co to jest są zaśniedziałe, tak samo jak styki w kablach. https://www.fotosik.pl/zdjecie/13adee83174bf4c7
Kolejna rzecz to urwany jeden przewód, który wychodzi z kostki, która jest podpięta do chłodnicy, oraz są urwane 3 przewody, które idą znowu do takiej większej kostki przy chłodnicy. https://www.fotosik.pl/zdjecie/e425b97cd19408a6. Z czego są te przewody Panowie? W piątek postaram się zdementować akumulator, żeby mieć lepszy dostęp do tych przewodów i zrobić lepsze zdjęcia.



Awatar użytkownika
vwarek
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 7388
Rejestracja: ndz lip 16, 2006 16:03
Lokalizacja: zDolny Śląsk
Auto: Bora
Silnik: AQN

Re: Kącik posiadaczy MK4

Post autor: vwarek » śr wrz 01, 2021 23:10

Przecież to nie ma prawa działać przy urwanych przewodach do termowłącznika :grin: chyba, że jego rolę pełni ten podpięty na wężu. Schemat w rękę i patrz jak to tam jest u Ciebie.
kewinpol pisze:
wt sie 31, 2021 12:33
porównałem odczyty z licznika z tymi z vcds-a i nie do końca się to wszystko zgada. Na liczniku wskazówka pokazuje 90 stopni, a w tym czasie na vcds od 75 do 110 stopni. Dopiero jak wzrośnie do np. 112 stopni to na liczniku podskoczy do 100 stopni
To się nigdy (no prawie) nie będzie pokrywać ze wskazówką. Żeby to w miarę równo pokazywało, w sensie wskazówka w liczniku i odczyt z czujnika, to musiałbyś zmienić fragment eepromu w zegarach.


The quieter you become, the more you are able to hear...

Obrazek

kewinpol
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 709
Rejestracja: czw mar 09, 2017 16:16
Lokalizacja: Katowice/Zabrze
Auto: Volkswagen Golf

Re: Kącik posiadaczy MK4

Post autor: kewinpol » śr wrz 01, 2021 23:41

vwarek pisze:
śr wrz 01, 2021 23:10
Przecież to nie ma prawa działać przy urwanych przewodach do termowłącznika :grin: chyba, że jego rolę pełni ten podpięty na wężu. Schemat w rękę i patrz jak to tam jest u Ciebie.
kewinpol pisze:
wt sie 31, 2021 12:33
porównałem odczyty z licznika z tymi z vcds-a i nie do końca się to wszystko zgada. Na liczniku wskazówka pokazuje 90 stopni, a w tym czasie na vcds od 75 do 110 stopni. Dopiero jak wzrośnie do np. 112 stopni to na liczniku podskoczy do 100 stopni
To się nigdy (no prawie) nie będzie pokrywać ze wskazówką. Żeby to w miarę równo pokazywało, w sensie wskazówka w liczniku i odczyt z czujnika, to musiałbyś zmienić fragment eepromu w zegarach.
Ok, tylko czy to nie są zbyt duże wahania temperatury? Podczaj jazdy na drodze szybkiego ruchu temperatura spada nawet do 75 stopni to nie za mało? Czyli ten czujnik co mam przy wężu to nie jest oryginalne? A gdzie ma iść ten ucięty czerwony przewód z kostki? Ogólnie mam wrażenie, że coś mam podrutowane w tej wiązce, bo dużo przewodów mam uciętych, może przez tą niefabryczną klimatyzację :?



Awatar użytkownika
mat06
Storm Beige
Storm Beige
Posty: 1049
Rejestracja: pn maja 18, 2009 21:08
Auto: Golf IV
Silnik: AZD

Re: Kącik posiadaczy MK4

Post autor: mat06 » czw wrz 02, 2021 00:09

Nie miałeś porównać odczytów ze wskazówki licznika z tymi z VCDS, tylko oba odczyty wziąć z bloków pomiarowych VCDS: pierwszy z modułu silnika, drugi z modułu licznika. Jeśli będą duże rozbieżności lub np. przy porannym rozruchu będzie pokazywał jakąś dziwnie wysoką temperaturę, to czujnik jest uszkodzony.

Ogólnie Golf IV ma bardzo dobry układ chłodzenia, jeśli wszystko oczywiście jest sprawne. U mnie idealnie trzyma temperaturę i nawet rzadko kiedy włącza się wentylator, więc nawet jeśli masz coś nie tak z wiązką wentylatora i samochód się przegrzewa (pod warunkiem, że czujnik temperatury cieczy jest sprawny, bo jeszcze go nie sprawdziłeś), to przyczyny szukałbym w innych częściach układu.

EDIT: Poprawka powyższej wypowiedzi apropo rzadkiego włączania wentylatora. Po zmianie czujnika temperatury i termostatu na nowe OEM wentylator włącza się częściej. Nawet na postoju na jałowym biegu. Prawdopodobnie wcześniej nie domykał się termostat.
Ostatnio zmieniony ndz paź 22, 2023 01:37 przez mat06, łącznie zmieniany 1 raz.


Obrazek

Awatar użytkownika
sebekgolf
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2220
Rejestracja: sob wrz 25, 2010 09:48
Lokalizacja: Goteborg/Oberschlesien
Auto: Volvo S60 T6 R-Design, MK4 GT TDI i inne takie

Re: Kącik posiadaczy MK4

Post autor: sebekgolf » czw wrz 02, 2021 08:39

mat06 pisze:
czw wrz 02, 2021 00:09
Nie miałeś porównać odczytów ze wskazówki licznika z tymi z VCDS, tylko oba odczyty wziąć z bloków pomiarowych VCDS: pierwszy z modułu silnika, drugi z modułu licznika. Jeśli będą duże rozbieżności lub np. przy porannym rozruchu będzie pokazywał jakąś dziwnie wysoką temperaturę, to czujnik jest uszkodzony.

Ogólnie Golf IV ma bardzo dobry układ chłodzenia, jeśli wszystko oczywiście jest sprawne. U mnie idealnie trzyma temperaturę i nawet rzadko kiedy włącza się wentylator, więc nawet jeśli masz coś nie tak z wiązką wentylatora i samochód się przegrzewa (pod warunkiem, że czujnik temperatury cieczy jest sprawny, bo jeszcze go nie sprawdziłeś), to przyczyny szukałbym w innych częściach układu.
Ja to bym to zrobił nieco inaczej (w sensie sprawdzenia samej temperatury i działania czujnika). Nie porównywałbym wskazań idących do ECU z tymi ze wskazówki bo to się nie będzie pokrywało nigdy (no chyba, że ktoś zmieni soft jak pisał Vwarek.

Osobiście miałem kiedyś problem z obwodem czujnika odpowiedzialnego za info idące do ECU. Wyłapałem to robiąc loga. Po prostu laptop do auta, włączyłem logowanie temperatury i jazda w drogę aż się silnik porządnie nie zagrzał. Potem nie chciało mi się analizować logów i szukać anomalii więc zrobiłem z logów wykres w excelu i pięknie było widać, jak w pewnym przedziale (powyżej bodaj 75 stopni) nagle temperatura spadała chyba do -5 i się utrzymywała, po czym wskakiwała z powrotem na bodaj 80 i szła już dalej aż się silnik nagrzał w pełni.

Co do kabli, nawet nie patrzę co tam urwane. Jeśli masz jakieś uwalone, to należy to naprawić. To, że wentylator od załączenia klimy zaczyna startować, nie znaczy, że działa obwód odpowiedzialny za chłodzenie silnika. To są dwa osobne obwody które tylko korzystają ze wspólnego obwodu wykonawczego.

A korek, jak się sypie, to go wymień bo majątku nie kosztuje a nie masz żadnej pewności, że membrana która pracuje w środku, nie jest już spękana i nie puszcza ciśnienia. Z resztą, jak masz w okolicy kogoś z innym VW czy audi, to podmień na próbę bo to nic nie kosztuje.

Co do modułu wentylatorów, jest na lewej podłużnicy ( po stronie kierowcy). Zrzucisz nadkole to ją zobaczysz, choć osobiście chyba zrzuciłbym zderzak bo wtedy jest dobry dostęp w zasadzie do wszystkiego, włącznie z kablami.


Tarpan 1,5 OHV -> Swap 1,4 dohc R.I.P -> Swap 1,6 DOHC R.I.P -> Swap 1,4 DOHC R.I.P ->Swap 1,8 DOHC R.I.P -> Swap 1,8+ DOHC -> Swap 1,8T +++ DOHC in progresssss

Pomagamy Domom Dziecka -> ZŁOMBOL '11/'12 /'14/'15/'16

https://pl-pl.facebook.com/tarpaniatka/

Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19378
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

Re: Kącik posiadaczy MK4

Post autor: Qto » czw wrz 02, 2021 10:33

Jeśli w korku pokazuje za dużo a w trasie za mało, to czujnik musiałby przeklamywac w dwie strony a termostat też przycinać się w różnych pozycjach. Jeśli eeprom nie był grzebany aby zmienić wskazania temperatury, to po nagrzaniu silnika każde wahniecie wskazówki od pionu sugeruje że coś jest nie tak. Chyna ze na prqwde jakies ekstremalne warunki typu -30 albo + 40...ale mi sie nie udalo zaobserwować ruchu wskazówki przez 15 lat użytkowania wielu mk4 a jeździłem w różnych warunkach przez ten okres. Pomijam momenty kiedy czujnik nie działał albo obudowa termostatu pękła i dziad się nie otwierał.
Moim zdaniem albo więcej niż jeden element układu chłodzenia nie pracuje poprawnie...albo masz coś grubo namieszane - tu bym sprawdził poprawność wiazek dokladanej klimy



kewinpol
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 709
Rejestracja: czw mar 09, 2017 16:16
Lokalizacja: Katowice/Zabrze
Auto: Volkswagen Golf

Re: Kącik posiadaczy MK4

Post autor: kewinpol » czw wrz 02, 2021 12:15

Ok, juz rozumiem mam porównać odczytu z bloku silnika z tymi z bloku instruments. Czy logi dam radę zrobić na niepełnej wersji vcds lite? Jutro wymienię korek, bo kupię taki na szrocie. Czy będzie ktoś w stanie poratowac mnie jakiś zdjęciami swojej wiązki wentylatora?



liteon0
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 403
Rejestracja: ndz sie 21, 2011 00:44

Re: Kącik posiadaczy MK4

Post autor: liteon0 » czw wrz 02, 2021 13:53

Koledzy w naszych golfach w progach są jakieś odpływy? Słyszałem że niby jakieś dziurki powinny być gdzieś w miejscu wzmocnienia gdzie podstawia się podnośnik, tylko ja u siebie takich otworów nie widzę.


ALH + 205 + chip

dany_47
Forum Master
Forum Master
Posty: 1026
Rejestracja: sob mar 14, 2015 17:24
Lokalizacja: Międzyrzec Podlaski

Re: Kącik posiadaczy MK4

Post autor: dany_47 » czw wrz 02, 2021 18:59

jedno i drugie. Jak masz 120 na zegarach to woda ma ze 130 a wentyl na drugim biegu powinien już zasuwać.


Było: MK4 1.8 BIG TURBO 370KM i 470Nm

Obrazek

Jest: Passat B5.5 R32 TURBO 740KM i 790Nm

Awatar użytkownika
sebekgolf
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2220
Rejestracja: sob wrz 25, 2010 09:48
Lokalizacja: Goteborg/Oberschlesien
Auto: Volvo S60 T6 R-Design, MK4 GT TDI i inne takie

Re: Kącik posiadaczy MK4

Post autor: sebekgolf » czw wrz 02, 2021 20:22

tylko po co porównywać pomiar obwodu ecu z pomiarem zegarów? jak zrobi logowanie to wyłapie jak będą anomalie. Na VCDS Lite powinno dać się logi zebrać. Co do zdjęć wiązki, jak nikt ci nie pomoże do przyszłego tygodnia, to daj znać na PW, zrobię ci zrzut schematów z autodaty.


Tarpan 1,5 OHV -> Swap 1,4 dohc R.I.P -> Swap 1,6 DOHC R.I.P -> Swap 1,4 DOHC R.I.P ->Swap 1,8 DOHC R.I.P -> Swap 1,8+ DOHC -> Swap 1,8T +++ DOHC in progresssss

Pomagamy Domom Dziecka -> ZŁOMBOL '11/'12 /'14/'15/'16

https://pl-pl.facebook.com/tarpaniatka/

kewinpol
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 709
Rejestracja: czw mar 09, 2017 16:16
Lokalizacja: Katowice/Zabrze
Auto: Volkswagen Golf

Re: Kącik posiadaczy MK4

Post autor: kewinpol » czw wrz 02, 2021 21:17

sebekgolf pisze:
czw wrz 02, 2021 20:22
tylko po co porównywać pomiar obwodu ecu z pomiarem zegarów? jak zrobi logowanie to wyłapie jak będą anomalie. Na VCDS Lite powinno dać się logi zebrać. Co do zdjęć wiązki, jak nikt ci nie pomoże do przyszłego tygodnia, to daj znać na PW, zrobię ci zrzut schematów z autodaty.
Dobrze by było, albo oddam auto do mechanika, bo 15 jadę nad morze, a to jest ponad 600 km i nie widzi mi się jakiś problem z chłodzeniem w takiej trasie.
Edit.
Zrobiłem logi temperatury z zakładki engine jak i instruments i ogólnie temperatury w tych różnych zakładkach się zgadzają.
Podsyłam link do logów: https://megawrzuta.pl/filesgroup/21f878 ... 33581.html. Logi: LOG-17-003-xxx-xxx były pierwsze, temperaturę silnika zbijałem poprzez włączenie klimatyzacji, bo wtedy uruchamiał się wentylator chłodnicy. Co o tym myślicie? Jutro zdemontuję akumulator i jego podstawę i zobaczę jeszcze sterownik wentylatorów i jak idzie cała wiązka razem z tą dokładaną klimatyzacją. Jak przez weekend coś więcej się nie dowiem, to w poniedziałek dzwonie do mechanika, żeby do tego zajrzał.



Awatar użytkownika
mat06
Storm Beige
Storm Beige
Posty: 1049
Rejestracja: pn maja 18, 2009 21:08
Auto: Golf IV
Silnik: AZD

Re: Kącik posiadaczy MK4

Post autor: mat06 » sob wrz 04, 2021 18:24

sebekgolf pisze:
pn paź 07, 2019 09:45
mat06 pisze:
ndz paź 06, 2019 20:58
Panowie, pytanie odnośnie wiązki przycisku ASR/ESP, a dokładniej o T47A/13. Z diagramu można odczytać, że wiązka jest już poprowadzona do przewodów tablicy rozdzielczej.

Na polskich forach nie można znaleźć nic na ten temat, ale na zagranicznych przeczytałem, że przewód jest w wiązce biegnącej do okolic kolumny kierowniczej, kończącej się na jakimś czarnym uchwycie i mającej koniec zaklejony czarną taśmą. Czy ktoś z Was napotkał może kiedyś tę wiązkę i mógłby mi dokładniej wskazać jej lokalizację?
Mógłbym poprowadzić przewód bezpośrednio do wtyczki pompy, ale skoro ta wiązka jest już we wnętrzu, to chciałbym z niej skorzystać :)
Najprawdopodobniej jest w takim plastikowym przepuście montowanym nad kolumną kierowniczą ( na kolumnie kierowniczej, od góry jak mnie pamięć nie myli na takie spinki,na wysokości belki pod deską rozdzielczą, tak jakby na wysokości zegarów ). Generalnie jakbyś całą wiązkę w aucie rozpruł to takich kabli zakończonych "nigdzie" znajdziesz więcej.
Robię odkop roku, bo do tej pory nie zrobiłem tej wiązki :grin:

Czy chodzi o to miejsce zaznaczone na zielono?
Obrazek


Obrazek

Awatar użytkownika
sebekgolf
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2220
Rejestracja: sob wrz 25, 2010 09:48
Lokalizacja: Goteborg/Oberschlesien
Auto: Volvo S60 T6 R-Design, MK4 GT TDI i inne takie

Re: Kącik posiadaczy MK4

Post autor: sebekgolf » sob wrz 04, 2021 21:02

Tak, o ten fragment mi wtedy chodziło. Widzę z naprawami idzie ci jak u mnie. Prościej przesiąść się do innego auta a za to zabrać, jak już to kolejne też będzie wymagało naprawy ? :grin:


Tarpan 1,5 OHV -> Swap 1,4 dohc R.I.P -> Swap 1,6 DOHC R.I.P -> Swap 1,4 DOHC R.I.P ->Swap 1,8 DOHC R.I.P -> Swap 1,8+ DOHC -> Swap 1,8T +++ DOHC in progresssss

Pomagamy Domom Dziecka -> ZŁOMBOL '11/'12 /'14/'15/'16

https://pl-pl.facebook.com/tarpaniatka/

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kąciki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości