Turbo do silnika wolnossącego - Ile to kosztuje?

Tuning, swapy, modyfikacje mechaniczne, poprawa osiągów auta i wszystko na te tematy...

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, bugalon, kkkacper, toffic, VIP

bugalon
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 2356
Rejestracja: czw paź 14, 2004 14:41
Lokalizacja: Bydgoszcz, ewentualnie Olsztyn
Kontakt:

Turbo do silnika wolnossącego - Ile to kosztuje?

Post autor: bugalon » pt paź 18, 2013 20:53

Kiedyś napisałem taki temat. Ostatnio próbowałem go znaleźć w szukajce, niestety nie udało mi się to. Temat albo wyparował albo któraś optymalizacja baz danych po prostu go wycięła. Postanowiłem więc opisać ile kosztuje uturbienie silnika. Temat jest przede wszystkim dla tych, którzy myślą że założenie turbiny i pospawanie paru rurek od razu dodaje 100% mocy. Jak się poniżej okaże nie takie to wszystko proste i tanie.

Przykład opiszę na podstawie mojego silnika 1.8 16v KR. Podawać będę pełny zakres kosztów każdego elementu zarówno dla rozwiązań "po kosztach" jak i rozwiązań bez oszczędzania na częściach. Zakładam, że przed uturbieniem każdy silnik należy otworzyć i przynajmniej wymienić pierścienie i panewki jako absolutne minimum serwisowe. Zakładam również że takie rzeczy jak rozrząd i pompa wody muszą być wymienione na nowe bez względu czy silnik jest seryjny czy nie, więc nie uwzględniam tego poniżej. Temat ten można odnieść w zasadzie to każdego silnika który się turbi, po prostu pozycje kosztowe nieco się zmienią (będą mniejsze lub większe, ale na pewno nie znikną)

1. Tłoki - cena 900-2500 PLN
Konieczne do odprężenia silnika. Wybór mamy różny, najlepiej kupić dedykowane kute do naszego auta. można też kupić używane w dobrym stanie pasujące z innego modelu, lub adoptować tłoki nawet z innego silnika po obróbce frezersko-tokarskiej. Można pójść zupełnie na łatwiznę i wstawić płytę odprężającą silnik między głowicę a blok silnika. Oczywiscie grubość płyty trzeba policzyć żeby dobrze wycelować w oczekiwany stopień sprężania
a) Tłoki kute - cena zależnie od silnika, średnio za komplet z pierścieniamiok. 2500 PLN
b) Tłoki używane z innej wersji auta (w przypadu silników 16v są to tłoki z audi s2 2,2T 20v) - cena ok. 600 PLN + pierścienie nowe 400 PLN
c) Tłoki używane z innego silnika po obróbkach frezersko-tokarskich (dla uzysania odpowiedniego stopnia sprężania) - cena ok. 850 PLN + pierścienie nowe 400 PLN
d) Przekładka odprężająca między blok a głowicę - cena ok. 300 PLN + pierścienie nowe 400 PLN + dodatkowa uszczelka pod głowicę 200
2. Korbowody - cena 0-2000 PLN
Zależnie od mocy którą chcemy uzyskać korbowody możemy zostawić seryjne lub je wzmocnić kulkowaniem i anodowaniem. Można też kupić korbowody odkuwane jeśli idziemy w grubsze moce lub używane z innych silników ale mocniejsze niż nasze obecne.
a) Korbowody kute - cena zależna od producenta i rodzaju, średnio ok. 2000 PLN
b) Korbowody kulowane i anodowane - cena zależna od dojścia do usługi, średnio ok 600 PLN
c) Korbowody używane z innych silników - (dla silników 16v są to korby z audi 2,2T 20v). Cena ok. 600 PLN
d) Korbowody seryjne bez dłubania - cena 0 PLN
3. Panewki - cena 200-1200PLN
Panewki zawsze dajemy nowe zarówno główne jak i korbowodowe. Możemy kupić zwykłe panewki z zamiennika, mozemy udać się do ASO, a możemy kupić sportowe w jednym ze sklepów tuningowych.
a) Panewki z zamiennika -w zależności od producenta, cena 100 PLN korby+ 100PLN główne
b) Panewki tuningowe - typu sputter, acl race lub inne cena zależna od producenta ok 300PLN korby+400PLN główne
c) Panewki ASO - najdrożej, cena zależna od silnika można przyjąć średnie ok 1200 PLN za komplet (główne + korby)
4. Pompa oleju cena 0 - 1000 PLN
Zawsze musimy zadbać o odpowiednie ciśnienie oleju. W większości przypadków zostawia się seryjną pompę, ale dla pewności można użyć pompy z innego silnika o większej wydajności, zakupić całkowicie nową pompę oleju lub kupić dedykowaną tuningową przeznaczoną do naszego silnika.
a) Pompa tuningowa - wzmocniona cena zależna od silnika ok 1000 PLN
b) Pompa nowa standardowa cena zależna od modelu silnika ok. 600 PLN
c) Pompa używana z innego silnika o większej wydajności (w przypadku 1,8 16v, pompa z 9A/ABF) cena ok 200 PLN
d) Pompa obecnie zamontowana - cena 0 PLN
5. Szlif lub tulejowanie bloku 100-800 PLN
Silniki które się turbi zawsze mają przejechane powyżej 100 000 km a nierzadko są to wartości wielokrotnie wyższe. Trudno wymagać aby gładzie cylindrów były idealne i bez progów. Można cały czas znaleźć takie silniki, jest ich jednak bardzo niewiele i w większości przypadków czeka nas albo szlif, albo tulejowanie. Szlif jest zawsze najlepszym wyborem, tuleje nie zawsze sprawują się dobrze w doładowanych silnikach ale na pewno będą lepsze niż blok z progiem. Jeśli jednak jesteśmy tymi szczęśliwcami ogromnymi z idealnym blokiem, to i tak trzeba zrobić honowanie aby nowe pierścienie miały możliwość dotarcia.
a) Szlif cylindrów pod nadwymiar cena średnio ok 200 PLN
b) Tulejowanie bloku cena średnio ok 800 PLN
c) Honowanie cena średnio ok 100 PLN
6. Regeneracja głowicy 300-4000 PLN
Przed zaturbieniem absolutnym minimum serwisowym dla głowicy jest sprawdzenie jej szczelności i wymiana wszystkich uszczelniaczy zaworowych. Żeby jednak mieć pewność że nic po drodze się nie wysypie należy również dotrzeć gniazda zaworowe, wymienić wszystkie prowadnice zaworowe i wszystkie popychacze zaworowe na nowe. Dobrze również, w szczególności gdy silnik ma duży przebieg, sprawdzić czy stopki wałków nie mają owali na skutek nadmiernego zużycia. Warto też poddać głowicę dodatkowej obróbce jak powiększenie kanałów ssących i wydechowych czy wymiana zaworów na większe.
a) Powiększenie zaworów, wymiana prowadnic, popychaczy, uszczelniaczy, porting, docieranie, planowanie cena ok 4000 PLN
b) Wymiana prowadnic, popychaczy, uszczelniaczy, porting, docieranie, planowanie cena ok 2800 PLN
c) Wymiana prowadnic, popychaczy, uszczelniaczy, docieranie, planowanie cena ok. 1200 PLN
d) Wymiana prowadnic, uszczelniaczy, docieranie, planowanie cena ok 800 PLN
e) Wymiana uszczelniaczy, planowanie cena ok 300 PLN
7. Uszczelnienie silnika 1000 PLN
Tutaj nie ma już litości i wariantów tańsze/droższe. Wszystkie uszczelki należy wymienić. Silniki doładowane pracują przy znacznie wyższych temperaturach więc stare simeringi, czy kilkunastoletnie gumki uszczelniające diabli wezmą po kilkuset kilometrach. Wymieniamy wszystkie uszczelki co do jednej na nowe. Dodatkowo dajemy metalową uszczelkę pod głowicę (jeśli seryjnie nie szła to dobrze dać jakąś tuningową) i dobieramy uszczelki do wydechu możliwie dużo bardziej trwałę niż seryjne (dla silnika 16V uszczelka wydechowa z audi 2,2T 20v z odciętym jednym cylindrem jest super). Dodatkowo zaopatrujemy się w uszczelkę kolektor/turbina oraz uszczelkę downpipe/turbina.
8. Kolektor wydechowy 250-1500 PLN
Możliwości jest kilka. Można zaadoptować kolektor z innego silnika pasujący śrubami pod nasz. Można kupić kolektor żeliwny odlewany specjalnie dedykowany do naszego silnika pod uturbienie (tanie chinczyki należy omijać szerokim łukiem). Można również spawać kolektory ze stali kwasoodpornej zdecydowanie poprawiając przepływy.
a) Kolektor spawany na zamówienie ze stali kwasoodpornej cena ok 1500 PLN
b) Kolektor dedykowany pod turbo żeliwny odlewany cena ok 850 PLN
c) Kolektor adoptowany z innego silnika pasujący pod nasz (do vw 16v kolektor z audi 2,2T 20v z obciętym jednym cylindrem) cena ok. 250 PLN
9. Kolektor ssący 0 -1500 PLN
Tutaj możlwości jest kilka zależnie od tego w jakie moce celujemy oraz od ilości miejsca jakim dysponujemy w komorze silnika. Można zostawić swój seryjny kolektor, można również dopasować coś z innych modeli spawając nieco mocowania i flansze a można kupić kolektor dedykowany do naszego silnika pod turbo.
a)Kolektor dedykowany tuningowy, gotowy cena ok 1500 PLN
b)Koletor dopasowany z innego auta, z przespawaniem (dla silnika 1.8 16v kolektor z audi s2 2,2T 20V z odciętym jednym cylindrem i przespawaną flanszą) cena ok 800 PLN
c) Kolektor seryjny - 0 PLN
10. Turbosprężarka 500-4500 PLN
Dobór sprężarki do silnika który mamy to temat rzeka. Możliwości jest jednak kilka. Najbardziej pewnym rozwiązaniem jest kupno nowej turbosprężarki tuningowej ze znaną mapą kompresora. Wiadomo, nie każdego stać na taki zakup więc często w grę wchodzą używane turbiny z mitsubishi lancerów, czy volvo. Cena całkiem przyzwoita, ale jak to z używkami jest - loteria jest spora. Można przy mniejszych mocach pokusić sie nawet o stare i sprawdzone turbiny z audi s2. Są dość tanie, łatwo je zregenerować i dają przyzwoitą moc. Można się również zdecydować na chińskie nowe turbo będące kopią garretta lub innego uznanego producenta.
a) Turbosprężarka nowa z katalogów garretta, turboprecision itp. cena ok 4500 PLN
b) Turbosprężarka używana z katalogów garretta, turboprecision idp. cena ok. 2500
c) Turbosprężarka chińska nowa, kopia uznanego producenta cena ok 1200 PLN
d) Turbosprężarka używana z lancera ew. z volvo (większe moce) cena ok 1000 PLN
e) Turbosprężarka używana z Vagów 1.8T lub audi S2 cena ok. 500 PLN
11. Przewody wodne i olejowe do turbiny 450-800 PLN
Są to ważne i drogie elementy naszego osprzętu. Chwila nieuwagi przy liniach olejowych może się skończyć pożarem, dlatego nie ma co żałować na te elementy. Nawet jeśli ktoś robi robotę mega po kosztach, tutaj nie może oszczędzać.
a) Komplet przewodów olejowych i wodnych + spływ oleju ze spawaniem miski cena ok 800 PLN
b) Komplet przewodów olejowych + wpływ oleju ze spawaniem miski (dla turbin bez chłodzenia wodą) cena ok 450 PLN
12. Sprzęgło 800-5000 PLN
Jeśli myślisz o zostawieniu seryjnego sprzęgła od razu mówię - zapomnij. Sprzęgło trzeba koniecznie wzmocnić, lub najlepiej wymienić na nowe mocniejsze. Koszty zależą w dużej mierze od tego jaką skrzynię mamy (linka czy hydraulika) oraz od mocy jaką chcemy osiągnąć. Absolutnym minimum jest zapakowanie do auta seryjnego nowego sprzęgła z VR6 lub jeśli jest skrzynia na drążek wzmocnienie nowego docisku drugą sprężyną. W przypadku skrzyń 6-biegowych warto zastanowić się na helixem wielotarczowym lub obróbką sprzęgła wraz z toczeniem koła zamachowego na zamówienie.
a) Sprzęgło nowe, tuningowe, wielotarczowe Helix lub inny uznany producent cena ok. 5000 PLN
b) Sprzęgło przerabiane do skrzyn 6 z toczeniem koła zamachowego cena ok 3500 PLN
c) Sprzęgło nowe VR6 ze wzmocnionym dociskiem drugą sprężyną dla sprżęgieł hydro. cena ok. 1300 PLN
d) Sprzęgło nowe do 16V ze wzmocnionym dociskiem drugą sprężyną dla sprzęgieł na linkę cena ok. 800 PLN
13. Zawory BOV i WG 100-2000 PLN
Jeśli kupimy turbinę ze zintegrowanym zaworem WG, to jest to zakup którego robić nie musimy. Natomiast zawór BOV koniecznie musimy nabyć. Można zamiast niego kupić seryjny używany zawór DV i pozostawić jego wyjście wolne. Spełni to również zadanie chronienia turbiny. W produktach można przebierać, szczególnie wśród chińskich podróbek typu greddy style czy hks style. Te zawory pomimo tego że tanie będą z czasem na pewno stwarzać problemy, podobnie jak używane oryginalne zawory DV. Warto rozważyć kupienie nowego oryginalnego zaworu firmy HKS, TIAL czy Greddy. Dadzą nam bezawaryjną pracę i nie ukatrupią turbiny bo się po prostu nie psują.
a) Zawory WG i BOV uznanych producentów tuningowych cena ok 2000 PLN
b) Zawór BOV uznanego producenta tuningowego cena ok 1000 PLN
c) Zawory BOV i WG chińskiego producenta cena ok 500 PLN
d) Zawór BOV chińskiego producenta cena ok 200 PLN
e) Zawór DV używany cena 100 PLN
14. Układ paliwowy 400-1500 PLN
Układ paliwowy trzeba dostosować do silnika po dołożeniu turbiny. Musi on być bardziej wydajny (wzrost wydajności oczywiście wyliczamy na podstawie planowanych przepływów powietrza i planowanej mocy). Jedno jest pewne. Przy zaturbieniu auta Twoj obecny układ paliwowy nie będzie się do niczego nadawał. Będzie po prostu za słaby. Zależnie od tego jaki masz silnik (wielopunkt czy mono) będziesz potrzebować innych elementów. Celowo pominę tutaj w rozważaniach monopunkt, bo uważam że nie jest dobry rozwiązaniem do zaturbionych motorów (głównie dlatego że sterowniki chodzą w algorytmie alpha-n który w żaden sposób nie mierzy ani ciśnienia w kolektorze ani masy zasysanego powietrza). Jeśli więc masz monopunkt, czeka Cie kupno całej listwy wtryskowej, kompletu wtryskiwaczy i regulatora ciśnienia paliwa. Jeśli masz wielopunkt, musisz zmienić wtryskiwacze na większe. Można kupić wtryski, regulator i listwe nowe lub uzżywane. Zdecydowanie polecam nowe komplety wtrysków, bo nawet mała awaria układu paliwowego potrafi zniszczyć silnik.
a) Komplet nowych wtryskiwaczy uznanych producentów, nowy sportowy regulator ciśnienia cena ok 1400 PLN
b) Komplet używanych wtryskiwaczy uznanych producentów, użwany regulator cisnienia cena 500 PLN
c) Komplet używanych wtryskiwaczy uznanych producentów lub wtrysków z innego modelu auta cena ok 400 PLN
15. Intercooler 200-1500 PLN
Doładowanie wymaga chłodzenia powietrza w dolocie. Możemy pójść budżetowo i zamontować cooler z jakiegoś dostawczaka (sprinte, master etc.). Możemy też kupić gotowy cooler o odpowiadających nam rozmiarach ze sklepu tuningowego. Możemy też wykonać go na zamówienie zgodnie ze specyfiką naszego auta.
a) Cooler na zamówienie cena ok 1500 PLN
b) Cooler tuningowy gotowy ze sklepu cena ok. 600 PLN
c) Cooler z dostawczaka cena ok. 200 PLN
16. Dolot 500-1000 PLN
Widziałem już projekty co miały pod maską kawałki rur kanalizacyjnych połączonych ze sobą przypadkowymi elementami gumowymi ze złomu. Zakładam jednak że takie projekty to wyjątki. Trzymając chociaż minimalny poziomu wyspawamy dolot ze stali (najlepiej kwasoodpornej) i użyjemy kilku złączek silikonowych do jego montażu. Wiadomo koszt takiej operacji waha się w zależności od umiejscowienia poszczególnych elementów układu. Możemy to zrobić sami o ile posiadamy spawarkę i umiejętności i możemy to komuś zlecić.
a) Budowa dolotu na zlecenie zewnętrznej firmy cena ok 1000 PLN
b) Budowa własnoręczna + cena stali + cena silokonów cena około 500 PLN
17. Downpipe i Wydech 400-3000 PLN
Wiadomo, każdy ma inne podejście. Jeden chce żeby auto było głośne i łeb urywało. Inny chce żeby było cicho ale wydajnie. Jeszcze inni mają gdzieś wymianę wydechów tylko spawają downpipe i smigają na 50 mm wydechu zaturbionymi autami. Przyjąłem zasadę, że absolutne minimum, to wyspawanie nowego dp ze zwykłej stali i kupno minimum jednego tłumika przelotowego. Oczywiscie można sobie spawać samemu ze zwykłej stali, mozna też zlecić profesjonalnej firmie wykonanie profesjonalnego układu wydechowego z kwasówki.
a) Kompletny układ wydechowy na 3 tłumikach+ downpipe z kwasówki robiony w firmie zewnętrzne cena ok. 3000 PLN
b) Kompletny układ wydechowy na 2 tłumikach + downpipe z kwasówki robiony w firmie zewnętrznej cena ok. 2500 PLN
c) Kompletny układ wydechowy na 2 tłumikach + downpipe z kwasówki - spawamy sami, kupujemy tłumiki cena ok. 1000 PLN
d) Kompletny układ wydechowy na 1 tłumiku + downpipe z czarnej stali - spawamy sami cena ok. 400 PLN
18. Układ zapłonowy 100-500 PLN
Jeśli ktoś chce dmuchać nawet pół bara na starych świecach i przewodach wysokiego napięcia to gratuluję mu odwagi :) Zakładam jednak że absolutnym minimum serwisowym jest wymiana przynajmniej palca rozdzielacza (o ile auto takowy posiada) i wymiana świec zapłonowych na nowe. Można oczywiście podejść do tematu kompleksowo i wymienić również przewody zapłonowe i kopułkę (o ile auto je posiada)
a) Kopułka, palec, przewody zapłonowe, świece cena ok 500 PLN
b) Palec i świece cena ok 100 PLN
19. Elektronika sterująca 500-3000 PLN
Wiadomo - nadcisnienia pojawiające się nam w dolocie przy uturbionym aucie wymagają innego systemu kontroli składu spalin niż mamy w silniku wolnossącym. Jeśli mamy mechaniczny wtrysk nie ominie nas wymiana całości na elektronikę (chociaż znam hardkorowców co i na mechanicznym wtrysku próbowali coś stroić). Jeśli mamy wtrysk, to możemy coś kombinować z dołożeniem zewnętrznego urządzenia oszukującego sterownik (piggy back - świnka po polsku) i próbowac tym stroić. Można też pójśc w montaż urządzeń typu standalone jak easyecu czy emu (z polskich) lub megasquirt czy vems (z zachodnich) -z i nimi kontrolować pracę silnika. Można zmienic również elektronikę na taką z innego silnika ale obsługującą seryjnie doładowania lub taką która przy strojeniu pozwoli te doładowania obsłużyć.
a) Sterowniki standalone zachodnie typu vems cena ok 3000 PLN
b) Sterowniki standalone zachodnie typu megasquirt cena ok 1300 PLN
c) Sterowniki standalone polskie typu EMU cena ok 2000 PLN
d) Sterowniki standalone polskie typu EasyEcu cena ok 1000 PLN
e) Piggyback (świnki) cena ok. 500 PLN
f) Seryjne układy wtryskowe pozwalające obsłużyć doładowanie (jak digifant I) cena ok 750 PLN
20. Kontrola ciśnienia doładowania 100-500 PLN
W ssaku nie ma takiego układu, trzeba jakoś ciśnienie doładowania kontrolować. Możliwości są dwie, albo kupimy malualny zaworek z kulką i sprężynką (MBC) albo elektrozaworek sterowany dodatkowym elektronicznym układem (EBC).
a) MBC cena ok. 100 PLN
b) EBC cena ok. 500 PLN
21. Strojenie 1200-2000 PLN
Możliwości mamy kilka. Możemy udać się do uznanego tunera i zapłacić za usługę. Możemy też udać się do kogoś kto dopiero zaczyna się bawić strojeniem - zrobi to na pewno taniej ale oczywiscie jest ryzyko. Zakładam że osoba która pyta o koszty turbienia nie posiada takich przyrządów jak wskaźnik EGT czy sonda AFR do strojenia auta osobiście. Przyjmuję zatem że pozycja ta nie może mieć kosztu zerowego. Nawet jeśli będziemy chcieli zrobic to sami, będziemy musieli kupić sondę szerokopasmową ze wskaźnikiem i kontrolerem a to też niemałe koszty (około 1000 PLN)
a) Strojenie u uznanego tunera cena ok. 2000 PLN
b) Strojenie u tunera mniej znanego cena ok 1200 PLN
22. Nieprzewidziane wydatki i koszty dodatkowe 500-1000 PLN
No właśnie - to jest bardzo ciekawa pozycja. Każdy kto takie rzeczy robił wie że do swapa potrzebne są również takie rzeczy jak opaski, szpilki i nakrętki do strony wydechowej gorącej, kupa przewodów elektrycznych, koncówki elektryczne, przekaźniki, śruby i nakrętki do mocowania coolera, kawałki stali na wsporniki, lutowie, spoiwa do spawania, gazy do spawania, rękawiczki robocze, jakieś wieszaki gumowe do wydechów, opaski elektryczne i wiele wiele innych o których teraz nie pamiętam. Pozycje te oscylują w zalezności od tego czy ktoś wkłada do auta rury kanalizacyjne czy nie od 500 do 1000 PLN na jeden projekt (piszę to z własnego doświadczenia) Nie można tej pozycji pominąć jeśli budżetuje się projekt.

PODSUMOWANIE
Nawet jeśli ktoś jest takim hardkorowcem żeby turbić auto całkowicie po "lewej stronie cennika" (robiąc tak zwane drut turbo mode) wyniesie go to nie mniej niż 8500 PLN jeśli wystartuje od zera. Wniosek z tego taki: Kup czlowieku 1.8T swapa kompletnego za 3,5k i nie zawracaj gitary :)


Pozdrawiam
Bugalon

Mk2 syncro 1.8 16V T - GT2871R - składa sie :)
Mk3 Variant TDI 1.9 AFN na pokladzie

Awatar użytkownika
golfiarz1
Forum Master
Forum Master
Posty: 1293
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 20:02
Lokalizacja: Niemce

Turbo do silnika wolnossącego - Ile to kosztuje?

Post autor: golfiarz1 » sob paź 26, 2013 19:26

miejmy nadzieje ze po przeczytaniu tego tematu niebedzie już pytan typu mam 3 tys i chce uturbic abf lub w tym podobne :bajer:
w 1 opisie zawarles wszystko co powinni wiedzieć zaczynając zabawe z uturbianiem :pub:


mk2 16vt 325KM 353 NM
1/4 mili best et 12.7

Awatar użytkownika
RasPL
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2554
Rejestracja: wt paź 02, 2007 11:39
Lokalizacja: ST
Kontakt:

Turbo do silnika wolnossącego - Ile to kosztuje?

Post autor: RasPL » wt lis 19, 2013 19:55

a gdzie w spisie czas (czas to pieniadz tez) ktory startujac od zera jest ogromny:

1. Czas zdobycia wiedzy
2. Czas na przemyslenie co chcemy osiagnac,
3. Czas na ocene stanu silnika i wytypowanie wymaganych obrobek,
3. Czas na dobranie wszystkich elementow,
4. Czas na znalezienie czesci w jak najlepszych cenach lub brak go jezeli kupujemy pierwsze znalezione ale tu $$$ rosnie
5. Czas na SKLADANIE ktory jest rozny w zaleznosci jak dobrze wszystko bylo przemyslane,
6. Jezeli chcemy stroic sami to czas na nauke i przy okazji moze poleciec motor wiec zaczynamy prawie od poczatku,

i tu w zaleznosci od glowy wyjdzie pare set lub pare tysiecy godzin zabawy gdy robimy wszystko sami, od myslenia, przez obrobke, skladanie, elektryke, do strojenia.


mk2 gti 2.0 16Vsc 4Motion viewtopic.php?f=160&t=252428" onclick="window.open(this.href);return false;
Just like It https://www.facebook.com/VW-Golf-Mk2-GT ... 101982262/" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek

bugalon
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 2356
Rejestracja: czw paź 14, 2004 14:41
Lokalizacja: Bydgoszcz, ewentualnie Olsztyn
Kontakt:

Turbo do silnika wolnossącego - Ile to kosztuje?

Post autor: bugalon » śr lis 20, 2013 12:39

Wszystko zalezy jak sie traktuje calosc. Dla mnie grzebanie przy autach to relaks i oderwanie sie od codziennej szarosci wiec nie przeliczam godzin poswieconych na auto na pieniadze. Ale jesli ktos nie czuje radochy z mechanikowania a chce czuc radosc z osiagow, to nie ma co sobie zawracac glowy powyzszym cennikiem tylko zrobic rozeznanie wsrod tunerow ile trzeba zaplacic za kompletná usluge :)


Pozdrawiam
Bugalon

Mk2 syncro 1.8 16V T - GT2871R - składa sie :)
Mk3 Variant TDI 1.9 AFN na pokladzie

Awatar użytkownika
leszek2107
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 86
Rejestracja: czw sty 13, 2011 20:24
Lokalizacja: EKU

Turbo do silnika wolnossącego - Ile to kosztuje?

Post autor: leszek2107 » ndz sty 19, 2014 15:40

Uważam, że jest to świetny temat i pomoże wielu osobom (gdzie ja chodziłem do szkoły?) rozwiać watpliwości w temacie uturbiania silnika po taniości:)


Scirocco MkII GTX .......Było
Golf MkII Madison .......Jest
http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=87&t=407976" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
stonebridge69
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 549
Rejestracja: śr sie 20, 2008 23:33
Lokalizacja: MORDOR
Kontakt:

Turbo do silnika wolnossącego - Ile to kosztuje?

Post autor: stonebridge69 » śr sty 29, 2014 21:37

Wreszcie skonczy sie zakladanie podbnych temat i pytania czy za 2tys uturbie silnik na 300 koni :rotfl: :rotfl:Awatar użytkownika
Dziku VR6
Pussy Wagon
Pussy Wagon
Posty: 3114
Rejestracja: śr lis 05, 2008 11:18
Lokalizacja: Nowa Sól
Kontakt:

Turbo do silnika wolnossącego - Ile to kosztuje?

Post autor: Dziku VR6 » wt sie 26, 2014 14:54

Temat super, ale jak ktoś ma pojecie i zdobędzie do tego trochę odpowiedniej wiedzy to można trochę zaoszczędzić :)


Mój mk2 z VR6 TURBO pod maską http://www.forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=87&t=372052
MK1 robi się viewtopic.php?f=86&t=540709" onclick="window.open(this.href);return false;
w12 na codzień

Awatar użytkownika
Marszall
Forum Master
Forum Master
Posty: 1937
Rejestracja: ndz lut 26, 2006 16:47
Lokalizacja: Łuków
Kontakt:

Turbo do silnika wolnossącego - Ile to kosztuje?

Post autor: Marszall » ndz wrz 21, 2014 13:34

Dodam ze przy turbo z volvo z seri TD04hl mamy jz w sobie i wg i dv zintegrowane wiec koszty odpadaja

A co chodzi z zeliwnym chinczykiem? Sprawdzal ktosw 16v? Taka tragedia?


BLACK BERTA 2.0 16V(T) >>> viewtopic.php?f=91&t=604514

bugalon
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 2356
Rejestracja: czw paź 14, 2004 14:41
Lokalizacja: Bydgoszcz, ewentualnie Olsztyn
Kontakt:

Turbo do silnika wolnossącego - Ile to kosztuje?

Post autor: bugalon » pn lis 24, 2014 20:16

Mam takiego chinczyka pod flansze T28 na sprzedanie. Musialem do niego robic przejsciowke i dorabiac uszczelke, bo nie szlo tego poskladac sensownie. Ogolnie to zrobilem barana na zamowienie za 5x tyle i ten kolektor moge puscic za 200 bez problemu.


Pozdrawiam
Bugalon

Mk2 syncro 1.8 16V T - GT2871R - składa sie :)
Mk3 Variant TDI 1.9 AFN na pokladzie

Awatar użytkownika
Marszall
Forum Master
Forum Master
Posty: 1937
Rejestracja: ndz lut 26, 2006 16:47
Lokalizacja: Łuków
Kontakt:

Turbo do silnika wolnossącego - Ile to kosztuje?

Post autor: Marszall » sob lis 29, 2014 11:15

mówisz o tym żeliwie co na allegro po 350 pln stoją? Aż tak nie pasuje?


BLACK BERTA 2.0 16V(T) >>> viewtopic.php?f=91&t=604514

spawacz
Forum Master
Forum Master
Posty: 1533
Rejestracja: ndz maja 25, 2008 18:35
Lokalizacja: Przemyśl
Kontakt:

Turbo do silnika wolnossącego - Ile to kosztuje?

Post autor: spawacz » śr maja 20, 2015 10:22

Pasuje , ale trzeba splanowac go od strony flanszy i glowicy, ale to zaden problem.


Masz problem w Dieslem , potrzebujesz dodatkowych HP? Wiekszego turbo lub mocniejsza pompe/pompowtryski? Zapraszam do "Diesel-tech" Przemyśl. Tel . 531 038 213

kicaj
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: pt lut 06, 2009 15:35
Lokalizacja: było HH/jest B

Turbo do silnika wolnossącego - Ile to kosztuje?

Post autor: kicaj » śr maja 20, 2015 14:20

Przypomniało mi się, że jak byłem piękny i młody ;) , to też miałem takie zapędy - wtedy do mojego autka z silnikiem z grupy VW 1.4 8V 60KM był dostępny fabryczny kit turbo dający drugie tyle kucy. Koszt takiego całego zestawu w ASO był ponad 10000PLN. W wielu markach obecnie jest produkowany ten sam silnik w wersji wolnossącej i uturbionej, więc można chyba trochę oszczędzić na robocie kupując oryginalne części...Awatar użytkownika
KoguT
I am the Stig
I am the Stig
Posty: 2025
Rejestracja: wt lis 14, 2006 21:07
Lokalizacja: Dębica
Auto: VW Golf MK4 Cabrio
Silnik: ABF
Kontakt:

Turbo do silnika wolnossącego - Ile to kosztuje?

Post autor: KoguT » pt paź 16, 2015 00:31

A jak myślicie? Jak sprawdzila by się turbina z fiata uno 1.4T w naszych 2.0?Awatar użytkownika
RasPL
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2554
Rejestracja: wt paź 02, 2007 11:39
Lokalizacja: ST
Kontakt:

Turbo do silnika wolnossącego - Ile to kosztuje?

Post autor: RasPL » sob paź 17, 2015 10:02

szybko wstanie i szybko zakończy dmuchać.


mk2 gti 2.0 16Vsc 4Motion viewtopic.php?f=160&t=252428" onclick="window.open(this.href);return false;
Just like It https://www.facebook.com/VW-Golf-Mk2-GT ... 101982262/" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Speed”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości