[mk4] Problem ze smugami/rozmazywaniem na przedniej szybie

Wszelakie problemy związane z nadwoziem i wnętrzem pojazdu

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

mnt1984
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 47
Rejestracja: czw lut 01, 2007 01:25
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

[mk4] Problem ze smugami/rozmazywaniem na przedniej szybie

Post autor: mnt1984 » ndz lis 25, 2018 12:57

Hej,

Od około 2 lat zmagam się z problemem smug ("mazaniem się") na szybie i już kończą mi się pomysły. Czasami są to smugi które po jakimś czasie znikają a czasami wycieraczka (obie tak samo) jakby rozmazuje - nie wiem jak to precyzyjnie nazwać. Po zakupie auta było wszystko w porządku - mam go obecnie 2,5 roku. Smugi pojawiły się pewnego deszczowego wieczoru. Efekt był taki, że po włączeniu wycieraczek prawie nic nie było widać przez szybę, na tyle mocno, że musiałem się zatrzymać. Jak tylko przestało padać, po kilku sekundach wszystko wróciło do normy. Pierwsza myśl - trzeba wymienić wycieraczki. Kupiłem nowe, nie pomogło. Próbowałem jakieś tanie marketowe, bosh, valeo - efekt był podobny. Próbowałem czyścić szybę różnymi środkami typu płyn do mycia naczyń, płyn do szyb, jakieś preparaty do czyszczenia szyb które podobno usuwają wszelkie zanieczyszczenia drogowe z szyby (nie pamiętam w tej chwili nazwy), kontakt IPA plus, denaturat.. chyba wszystkiego co udało mi się znaleźć na różnych forach. Plus po takim czyszczeniu nowe wycieraczki. Przy niektórych środkach była widoczna nieznaczna poprawa - tj było lepiej ale nadal nie był to stan normalny, nadal pojawiały się smugi ale szybciej znikały i mniej to przeszkadzało. Dodam tu jeszcze że poprzedni samochód (Golf 3) parkowałem w tych samych miejscach, jeździłem na tą samą myjnię, używałem podobnych wycieraczek, tego samego płynu do spryskiwaczy i nigdy nie miałem czegoś takiego. Przy zastosowaniu nawet tanich wycieraczek z marketu wszystko działało powiedziałbym - idealnie. Ostatecznie stwierdziłem, przed dłuższą trasą, że muszę mieć problem rozwiązany, skoro nic nie pomogło to stawiałem, że to wina szyby. Została wymieniona na nową + oczywiście nowe wycieraczki. Przez ok 2 miesiące było ok, chociaż nadal nie był to stan w 100% normalny, ale można było spokojnie jeździć podczas deszczu. Z czasem jednak problem wrócił. Spróbowałem jeszcze jednego środka "AUTOGLYM Car Glass Polish" i po tym widoczne są najlepsze efekty, ale też nie zawsze, czasami musiałem polerować szybę kilka razy żeby dało się jechać samochodem podczas deszczu. Po takim czyszczeniu wymieniam też wycieraczki na nowe. Efekt jest taki, że da się przez jakiś czas jeździć po czym znowu wraca wszystko do stanu pierwotnego - po przetarciu szyby wycieraczką są smugi które znikają po kilku sekundach lub wycieraczki rozmazują. Po polerowaniu szyby z rozmazywania przechodzi do stanu gdzie są "tylko" smugi, kolejne polerowanie zmniejsza smugi (szybciej znikają)... Obecnie awaryjnie zawsze mam ze sobą dwa nowe komplety wycieraczek, zestaw szmatek i środek "AUTOGLYM Car Glass Polish". Samochodem jeżdżę sporadycznie, tj raz na tydzień na większe zakupy i co 2/3 miesiące trasa ok 900km. Tak więc większą cześć czasu stoi (w mieście pod blokiem). Zastanawiałem się jeszcze nad dwiema możliwymi przyczynami. 1. ramiona wycieraczek, 2. układ spryskiwaczy - tu sprawdzałem wężyki, wszystko wygląda szczelnie, sam zbiornik też wygląda na czysty. Co do ramion, to jeszcze nie sprawdzałem innych. Może ktoś z forumowiczów może podsunąć jakieś pomysły? co robię nie tak :-)


GOLF IV 1.9 TDI 74KW AXR 2002

Awatar użytkownika
machul333
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 292
Rejestracja: ndz lip 20, 2014 10:36

[mk4] Re: Problem ze smugami/rozmazywaniem na przedniej szybie

Post autor: machul333 » ndz lis 25, 2018 13:29

Nagraj filmik najlepiej jak to wygląda. możesz mieć problem ze słabym dociskiem ramion wycieraczek ale to też dziwne.



dany_47
Forum Master
Forum Master
Posty: 1026
Rejestracja: sob mar 14, 2015 17:24
Lokalizacja: Międzyrzec Podlaski

[mk4] Re: Problem ze smugami/rozmazywaniem na przedniej szybie

Post autor: dany_47 » ndz lis 25, 2018 13:44

Albo Chociaż foto daj


Było: MK4 1.8 BIG TURBO 370KM i 470Nm

Obrazek

Jest: Passat B5.5 R32 TURBO 740KM i 790Nm

mnt1984
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 47
Rejestracja: czw lut 01, 2007 01:25
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

[mk4] Re: Problem ze smugami/rozmazywaniem na przedniej szybie

Post autor: mnt1984 » ndz lis 25, 2018 14:34

Ok, przygotuję kilka filmików, zdjęć, jak to wygląda przed i po czyszczeniu (i wymianie wycieraczek). Na razie pogoda dopisuje, tak więc muszę poczekać na deszcz. Dodam jeszcze że jak temperatura spadła do ok 0.5 stopnia to była widoczna poprawa.


GOLF IV 1.9 TDI 74KW AXR 2002

myszazro
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 518
Rejestracja: ndz maja 28, 2017 11:22
Lokalizacja: Zwierzyniec
Auto: Volkswagen Golf

[mk4] Re: Problem ze smugami/rozmazywaniem na przedniej szybie

Post autor: myszazro » ndz lis 25, 2018 15:19

Ostatnio wymieniałem wycieraczki i też zostawiały smugi,wziąłem mały klucz i wygiąłem ramiona w osi delikatnie i po problemie



arek1981
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: pn gru 10, 2018 11:41
Lokalizacja: Luboń
Auto: VI 2.0 TDI 140 KM

[mk4] Re: Problem ze smugami/rozmazywaniem na przedniej szybie

Post autor: arek1981 » pt sty 11, 2019 19:31

A to nie problem płynu do spryskiwaczy? Może ma za niską temperaturę krzepnięcia. Ja na przykład starałem się zawsze używać oryginalnego (do -75 st.), ale jak na polskie warunki to za dużo, więc go rozrabiałem, ale i tak zostawiał smugi. Teraz mam tańszą wersję, ale i według mnie lepszą, czyli zimowy płyn Economy: https://economy-parts.pl/nasze-produkty/- nie ma tak niskiej temperatury krzepnięcie, jak oryginał, ale to wciąż -50, więc zapas jest spory, a smug nie zostawia. Do tego przyjemnie pachnie i o lakier jestem spokojny.



mnt1984
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 47
Rejestracja: czw lut 01, 2007 01:25
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

[mk4] Re: Problem ze smugami/rozmazywaniem na przedniej szybie

Post autor: mnt1984 » ndz sty 13, 2019 12:18

Używałem różnych płynów, efekt ten sam. Poza tym w poprzednim aucie nigdy się nie zastanawiałem nad tym jaki płyn lać, co bym nie użył zawsze było OK tj bez takich problemów. Teraz np przed dłuższym wyjazdem założyłem nowe wycieraczki i wyczyściłem szybę preparatem "AUTOGLYM Car Glass Polish". Przez pierwsze 500 km wszytko było ok, już przez chwilę myślałem że może problem rozwiązał się "sam" :) niestety w drodze powrotnej po ok 2 tygodniach od wymiany wycieraczek i wyczyszczeniu szyby problem wrócił. I tak przed każdą długą trasą wymieniam wycieraczki i czyszczę szybę. Obiecałem zdjęcia/film. Ostatnio próbowałem nagrać ale było już ciemno i niestety aparat nie był w stanie tego zarejestrować. Postaram się to nagrać w dzień.

Tak jak pisałem w pierwszym poście - dla mnie to jakiś fenomen. W poprzednim aucie montowałem jakiekolwiek wycieraczki, lałem dowolny płyn bez zastanawiania się czy jest lepszy/gorszy i nawet na najtańszych wycieraczkach z marketu byłem w stanie jeździć co najmniej rok mając idealnie przejrzysta szybę podczas deszczu/śniegu.


GOLF IV 1.9 TDI 74KW AXR 2002

Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8993
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

[mk4] Re: Problem ze smugami/rozmazywaniem na przedniej szybie

Post autor: marcin7x5 » ndz sty 13, 2019 12:39

Spróbuj delikatnie podciąć ramiona wycieraczek tak aby mocniej dolegało do szyby. Delikatnie zmień kąt dolegania pióra wycieraczek do szyby.



Awatar użytkownika
marmi m
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 743
Rejestracja: pn sie 08, 2011 23:08
Lokalizacja: K-ce

[mk4] Re: Problem ze smugami/rozmazywaniem na przedniej szybie

Post autor: marmi m » pn sty 14, 2019 14:42

Ramiona wycieraczek nie dolegają juz do szyby tak jak powinny, byc może tez spręzyna ramion jest już słaba.


CC 1,7CDTI --> VW GOLF V 1,9TDI -->GOLF 6 2.0TDI CR

Obrazek

MatiZ_89
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: czw lut 09, 2017 14:01

[mk4] Re: Problem ze smugami/rozmazywaniem na przedniej szybie

Post autor: MatiZ_89 » czw sty 31, 2019 11:19

Może to kwestia firmy wycieraczek? Ja też długo się męczyłem, podobnie jak Ty. Każde wycieraczki zawodziły, a może jednak coś było nie tak z szybą, płynem bla bla, może tu podciąć tu coś tam i tak na okrągło. Byłem już bezsilny ale w sklepie polecono mi wycieraczki Valeo AquaBlade, więc kupiłem i rzeczywiście problem już zniknął, mam je rok.



arek1981
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: pn gru 10, 2018 11:41
Lokalizacja: Luboń
Auto: VI 2.0 TDI 140 KM

[mk4] Re: Problem ze smugami/rozmazywaniem na przedniej szybie

Post autor: arek1981 » czw kwie 04, 2019 15:29

MatiZ_89 pisze:
czw sty 31, 2019 11:19
Może to kwestia firmy wycieraczek? Ja też długo się męczyłem, podobnie jak Ty. Każde wycieraczki zawodziły, a może jednak coś było nie tak z szybą, płynem bla bla, może tu podciąć tu coś tam i tak na okrągło. Byłem już bezsilny ale w sklepie polecono mi wycieraczki Valeo AquaBlade, więc kupiłem i rzeczywiście problem już zniknął, mam je rok.
Chyba każdy się kiedyś męczył chociaż raz z wycieraczkami :kac: Valeo AquaBlade przerabiałem też, było ok. Ja na przykład chwalę sobie od jakiegoś już czasu wycieraczki z Economy Parts. Trafiłem w fajnej cenie te, co potrzebowałem i na razie zadowolony z zakupu.



mnt1984
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 47
Rejestracja: czw lut 01, 2007 01:25
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

[mk4] Re: Problem ze smugami/rozmazywaniem na przedniej szybie

Post autor: mnt1984 » śr maja 15, 2019 18:53

3 tygodnie temu wyczyściłem zbiornik płynu do spryskiwaczy. Wizualnie po zdemontowaniu wyglądał bez zrzutów. Przepłukałem go gorącą wodą z dodatkiem alkoholu izopropylowego. Na koniec po ponownym zamontowaniu zalałem go ponownie ciepłą wodą z dodatkiem tego alkoholu i wypsikałem cały zbiornik po to żeby też wężyki i dysze przeczyścić. Wyczyściłem też po raz kolejny całą szybę środkiem AUTOGLYM Car Glass Polish i zmieniłem wycieraczki na nowe. Jak na razie jest OK, zrobiłem w tym czasie trasę ok 1000 km. Jeśli problem za jakiś czas jednak wróci to wymienię jeszcze ramiona wycieraczek - bo to w sumie już ostatnia rzecz jaka by została.


GOLF IV 1.9 TDI 74KW AXR 2002

mnt1984
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 47
Rejestracja: czw lut 01, 2007 01:25
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

[mk4] Re: Problem ze smugami/rozmazywaniem na przedniej szybie

Post autor: mnt1984 » czw sie 01, 2019 22:32

Problem można uznać za rozwiązany. Pomogło czyszczenie zbiornika płynu do spryskiwaczy - tak jak już pisałem w poprzednim poście. Mineły już 3 miesiące i nadal jest OK.


GOLF IV 1.9 TDI 74KW AXR 2002

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wnętrze i Nadwozie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 11 gości