Błąd wyświetlania spalania (MFA)

Wszelakie problemy związane z nadwoziem i wnętrzem pojazdu

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

cudak11480
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 117
Rejestracja: czw paź 20, 2011 07:56
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Błąd wyświetlania spalania (MFA)

Post autor: cudak11480 » pt lip 27, 2012 11:00

Witam,

Nie wiem w którym temacie mógłbym umieścić mój problem więc postanowiłem napisać tutaj, jeśli źle to z góry przepraszam (proszę o podanie działu w którym mógłbym umieścić mój problem).

A mianowicie:

Posiadam VW Golf IV 1.4 16v 98r. (AKQ) od jakiegoś czasu zauważyłem, że na moim wyświetlaczu (MFA) spalanie chwilowe i średnie nawet podczas postoju wynosi 8,9l i podczas jazdy się nie zmienia. Tak jakby się coś zablokowało. Wcześniej nawet podczas jazdy jak ściągnąłem nogę z gazu to (wydaje mi się) spadało do 0. Postanowiłem zrobić RESET w manetce (przy kierownicy). Jak miałem ustawiony MFA 1 to RESET nie działał, jak przełączyłem na MFA 2 to RESET skasował MFA 1 i MFA 2, czyli wszystko chwilowo było OK, jednak nie wiem czemu nie mogłem zrobić RESETa na MFA 1. Po tym zabiegu wartości spalania chwilowego i średniego wróciły do normy, czyli 0 podczas postoju itp, itd. Jednak po dwóch, trzech dniach pojawiła się podobna sytuacja lecz troszkę inna. Tym razem wartości spalania średniego i chwilowego nie stoją miejscu tylko tak jakby zaczynają się od pewnej wartości (nie pamiętam jakiej, bo są różne przy każdym nowym włączeniu samochodu).

Przykład: W przypadku spalania chwilowego podczas postoju powinno być 0l to pokazuje np. 5,6l i do tej wartości dopiero dodaje, czyli jak podczas postoju normalnie pokazywałoby 0l, a podczas jazdy np. 7l to podczas postoju pokazuje 5,6l, a podczas jazdy dodaje te 7l do 5,6l i pokazuje 12,6l, a powinno być tylko 7l.

Troszkę pewnie zakręciłem, ale myślę, że można zrozumieć.

Z góry bardzo dziękuję za pomoc.


Denerwowanie się to mszczenie się na własnym zdrowiu za głupotę innych

Awatar użytkownika
Szczygieł
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 137
Rejestracja: śr maja 09, 2012 19:05
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Błąd wyświetlania spalania (MFA)

Post autor: Szczygieł » ndz lip 29, 2012 16:27

cudak11480 pisze:Postanowiłem zrobić RESET w manetce (przy kierownicy). Jak miałem ustawiony MFA 1 to RESET nie działał, jak przełączyłem na MFA 2 to RESET skasował MFA 1 i MFA 2, czyli wszystko chwilowo było OK, jednak nie wiem czemu nie mogłem zrobić RESETa na MFA 1.
Wydaje mi się, że MFA 1 wskazuje dane tylko od odpalenia auta do jego zgaszenia, i chyba przez następne 3 godziny masz dane na kompie, po tym czasie dane się resetują. Co innego jest w MFA 2, bo tam znajdują się wartości, od początku, aż do resetu i tak w kółko :bajer:



Awatar użytkownika
sidewind76
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 371
Rejestracja: śr maja 02, 2012 12:45
Lokalizacja: Świat :)

Błąd wyświetlania spalania (MFA)

Post autor: sidewind76 » ndz lip 29, 2012 23:05

NIe wydaje ci się kolego MFA1 to dane tak jakby chwilowe czyli od odpalenie do końca jazdy a MFA2 sumaryczne


Od nieba dzieli nas tylko 9 milimetrów... :)

Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19378
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

Błąd wyświetlania spalania (MFA)

Post autor: Qto » ndz lip 29, 2012 23:56

MFA1 kasuje się samo po 2h od wyłączenia zapłonu...
cudak11480 pisze:W przypadku spalania chwilowego podczas postoju powinno być 0l
nie...licznik z immo2 (a taki zapewne posiadasz) podczas postoju pokazuje ostatnie spalanie pokazywane podczas jazdy...dopiero liczniki z immo3 pokazują realne spalanie...w l/h
cudak11480 pisze:a podczas jazdy np. 7l to podczas postoju pokazuje 5,6l, a podczas jazdy dodaje te 7l do 5,6l i pokazuje 12,6l, a powinno być tylko 7l.
pytanie podczas jakiej jazdy ?? bo podczas jazdy spalanie chwilowe można doprowadzić spokojnie do wartości 30l/100km



cudak11480
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 117
Rejestracja: czw paź 20, 2011 07:56
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Błąd wyświetlania spalania (MFA)

Post autor: cudak11480 » czw sie 02, 2012 11:36

Już na początku postu proszę o cierpliwość podczas czytania oraz dziękuję za wszelką okazałą pomoc.
[b]belcho99[/b] pisze:spróbuj najprostszego sposobu zdejmij klemy i zwiąż drutem na 15 minut.
Odpiąłem tylko obie klemy, nie pomogło. A po co wiążę się drutem ?
[b]Szczygieł[/b] pisze:Wydaje mi się, że MFA 1 wskazuje dane tylko od odpalenia auta do jego zgaszenia, i chyba przez następne 3 godziny masz dane na kompie, po tym czasie dane się resetują.
MFA 1 - dane są analizowane i wyświetlane co jakiś czas (kilkudziesięciu merów lub kilka sekund) podczas jazdy. To akurat wiem, bo wcześniej jak jeździłem to podczas jazdy dane, np. chwilowego spalania się zmieniały. Co do MFA 2 - to jest tak jak piszesz, wartości (km przejechane, itp. itd.) się sumują i zostaną skasowane (wyzerowane) po RESECIE (manetka).
[b][color=#330099]Qto[/color][/b] pisze:MFA1 kasuje się samo po 2h od wyłączenia zapłonu...
Pewnie tak jest, nigdy nie sprawdzałem.
[b]cudak11480[/b] pisze:cudak11480 napisał(a):W przypadku spalania chwilowego podczas postoju powinno być 0l
Źle sprecyzowałem moją wypowiedź. Chodziło mi o to, że podczas jazdy wartości chwilowego spalania powinny się zmieniać (nie ważne jakie są to wartości rzędu 10l czy 30l), ale jak wcześniej zdjąłem nogę z gazu to po przejechaniu jakiś 30 - 50m wartość chwilowego spalania wynosiła 0, wiem, że nie jest to do końca prawdą, bo samochód jedzie więc nie może być 0. Po ponownym wciśnięciu pedału gazu wartość rosła np. do 10 po jeszcze mocniejszym wciśnięciu np 20 po obniżeniu 15 itp. itd. Podczas jazdy się zmieniały.
[b][color=#330099]Qto[/color][/b] pisze:nie...licznik z immo2 (a taki zapewne posiadasz) podczas postoju pokazuje ostatnie spalanie pokazywane podczas jazdy...dopiero liczniki z immo3 pokazują realne spalanie...w l/h
Dodałbym, że podczas postoju pokazuje ostatnie zarejestrowane chwilowe spalanie, bo 200m przed zatrzymaniem (postojem) na pewno było inne (zmiana co kilkadziesiąt metrów).

Jak można najprościej i najszybciej sprawdzić czy posiadam licznik z immo2 czy immo3 ? Programowo, np. VAG-COM ?
[b][color=#330099]Qto[/color][/b] pisze:pytanie podczas jakiej jazdy ?? bo podczas jazdy spalanie chwilowe można doprowadzić spokojnie do wartości 30l/100km
Zgadzam się sam miałem czasem blisko 30. Może znowu nie dokładnie napisałem o co mi chodzi.

Teraz się postaram :)

Powyżej w tym poście napisałem prawie to samo, ale reasumując mój problem: Podczas jazdy wartości chwilowego spalania powinny się zmieniać (nie ważne jakie są to wartości rzędu 10l czy 30l) co jakiś czas (kilkadziesiąt metrów lub kilkanaście sekund). Podczas jazdy po zdjęciu nogi z pedału gazu, po przejechaniu jakiś 30 - 50m wartość chwilowego spalania wynosiła 0, wiem, że nie jest to do końca prawdą, bo samochód jedzie więc nie może być 0. Po ponownym wciśnięciu pedału gazu wartość rośnie. Po ponownym wciśnięciu pedału gazu wartość rosła np. do 10 po jeszcze mocniejszym wciśnięciu np 20 po obniżeniu 15 itp. itd. Podczas jazdy te wartości się po prostu zmieniały. Tak miałem wcześniej. Obecnie też się zmieniają tylko jak ściągnę nogę z gazu to wartość chwilowego spalania nie spada do zera tak jak wcześniej, tylko stabilizuje się na np. 8,9 po ponownym wciśnięciu gazu wartość rośnie (normalne), ale teraz nigdy nie mogę zejść poniżej 8,9 (wcześniej było 0, 3.4,4.5, itp.). Problemem u mnie jest tylko to, że wcześniej po zdjęciu nogi z gazu po jakimś krótkim czasie na wyświetlaczu pokazywała się wartość 0, a teraz 8,9. Tak jakby to 8,9 było 0, ale wyświetlacz pokazuje 8,9. Robiłem RESET i wszystko powróciło do wcześniejsze wersji (czyli 0 podczas zdjęcia nogi z pedału gazu), ale tylko na parę dni.

Trochę się napisałem jednak ponownie bardzo dziękuję za wszelką pomoc.


Denerwowanie się to mszczenie się na własnym zdrowiu za głupotę innych

Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19378
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

Błąd wyświetlania spalania (MFA)

Post autor: Qto » czw sie 02, 2012 19:47

cudak11480 pisze:wiem, że nie jest to do końca prawdą, bo samochód jedzie więc nie może być 0
podczas hamowania silnikiem (opisana sytuacja) spalanie faktycznie wynosi 0 :bajer: ...serio serio

Skoro zdjęcie klemy pomogło...a teraz znów jest kicha to podłącz kompa i sprawdź błędy w sterowniku silnika i liczniku, może coś tam wisi i powoduje takie szopy



cudak11480
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 117
Rejestracja: czw paź 20, 2011 07:56
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Błąd wyświetlania spalania (MFA)

Post autor: cudak11480 » pt sie 03, 2012 07:41

[b]cudak11480[/b] pisze:Odpiąłem tylko obie klemy, nie pomogło. A po co wiążę się drutem ?
Niestety nie pomogło. Pomógł RESET w manetce.
[b][color=#330099]Qto[/color][/b] pisze:podczas hamowania silnikiem (opisana sytuacja) spalanie faktycznie wynosi 0 :bajer: ...serio serio
Faktycznie tak jest :) (z ciekawości sprawdziłem). Ale jak się jedzie na tzw. "luzie" (bez wbitego biegu) to już nie pokazuje spalania 0.
[b][color=#330099]Qto[/color][/b] pisze:a teraz znów jest kicha to podłącz kompa i sprawdź błędy w sterowniku silnika i liczniku, może coś tam wisi i powoduje takie szopy
Trzeba będzie tak zrobić. Na weekend podłącze i dam znać.


Denerwowanie się to mszczenie się na własnym zdrowiu za głupotę innych

Awatar użytkownika
peppa_814
Czerwony Diabeł
Czerwony Diabeł
Posty: 3021
Rejestracja: ndz sty 30, 2011 17:23

Odp: Błąd wyświetlania spalania (MFA)

Post autor: peppa_814 » pt sie 03, 2012 08:39

Hamując silnikiem paliwo jest całkowicie odcinane więc spalanie będzie wynosić zero, lecz podczas jazdy na ludzie samochód musi utrzymywać obroty. Tak samo jak na postoju na luzie. :bigok:

Szast prast przez Motorolę



Awatar użytkownika
sidewind76
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 371
Rejestracja: śr maja 02, 2012 12:45
Lokalizacja: Świat :)

Błąd wyświetlania spalania (MFA)

Post autor: sidewind76 » pt sie 03, 2012 12:05

analizując twój przypadek chyba nie obejdzie się bez rozebrania manetki i przelutowania pinów bo wygląda to tak jak by wieszał się MFA


Od nieba dzieli nas tylko 9 milimetrów... :)

Awatar użytkownika
hubos21
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 361
Rejestracja: sob sty 17, 2009 13:50
Lokalizacja: Mogilno
Kontakt:

Błąd wyświetlania spalania (MFA)

Post autor: hubos21 » sob gru 01, 2012 17:01

napiszę w tym wątku bo w sumie w temacie, chodzi o to, że mój znajomy ma Golfa IV 1.9 TDi 115KM 2001r i po każdym wyłączeniu auta kasuje się średnie spalanie, czy to normalka w golfie bo jestem przezwyczajony do audi gdzie śednie spalanie mamy aż do resetu



Awatar użytkownika
markus420
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 267
Rejestracja: czw sie 26, 2010 21:10
Lokalizacja: Rzeszów

Błąd wyświetlania spalania (MFA)

Post autor: markus420 » sob gru 01, 2012 18:16

hubos21, odpowiedzi są już w temacie
Qto pisze:MFA1 kasuje się samo po 2h od wyłączenia zapłonu...
sidewind76 pisze:MFA2 sumaryczne
Jeśli znajomy chce mieć cały czas wyświetlane średnie spalanie niech się przełączy na MFA2 (przycisk reset)



Awatar użytkownika
hubos21
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 361
Rejestracja: sob sty 17, 2009 13:50
Lokalizacja: Mogilno
Kontakt:

Błąd wyświetlania spalania (MFA)

Post autor: hubos21 » sob gru 01, 2012 18:40

aha czyli to spalanie z "dwójką" z boku :)



Awatar użytkownika
markus420
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 267
Rejestracja: czw sie 26, 2010 21:10
Lokalizacja: Rzeszów

Błąd wyświetlania spalania (MFA)

Post autor: markus420 » sob gru 01, 2012 19:00

z "dwójką" z boku
dokładnie.



Awatar użytkownika
neo1506
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: wt maja 08, 2012 09:53
Lokalizacja: Katowice

Błąd wyświetlania spalania (MFA)

Post autor: neo1506 » śr paź 30, 2013 05:35

Witam. Dotarł ktoś do sedna sprawy ? W moim autku również wiesza się MFA i nie mam żadnych pomysłów jak ten problem rozwiązać, dodam iż na vagu nie wywala żadnych błędów.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Wnętrze i Nadwozie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości