Stuk w lewym kole + wibracje karoserii

Tutaj piszemy tylko o problemach związanych z podwoziem i zawieszeniem

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
ryszkens
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 108
Rejestracja: ndz lis 30, 2008 12:44
Lokalizacja: Śląskie

Stuk w lewym kole + wibracje karoserii

Post autor: ryszkens » pn sty 16, 2012 22:08

Mam taki problem - stuk w lewym przednim kole, przy skręconych kołach (nie ważne czy w lewo czy w prawo) . Najlepiej to słychać na rondzie. Idealny przykład to zrobione 3 kołek na rondzie, na przemian dodając u ujmując gazu. Stuk pojawia się przy dodawaniu. Problem trwa już drugą zimę. Pierwszą (rok temu) problem pojawił się podczas temp w okolicy zera. W tym roku już poniżej 15. Sprawa jest o tyle dziwna, że jak był upał w to lato +30 to problem ustępował. Po tej pierwszej zimie również zauważyłem, że wraz ze stukiem pojawiło się telepanie budą. Przykład - proste koła i but. Przy hamowaniu silnikiem tego nie ma. Przeczytałem za forum, że objawy pasują do przegubów wewnętrznych. Jakieś sugestie? Jakaś metoda, żeby sprawdzić przeguby?
Ostatnio zmieniony ndz lip 29, 2012 11:26 przez ryszkens, łącznie zmieniany 1 raz.



piotreksz455
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 66
Rejestracja: śr wrz 28, 2011 21:28

Stuk w lewym kole

Post autor: piotreksz455 » pn sty 16, 2012 22:16

niska temperatura powoduje że metal się kurczy..powstaje gdzieś luz



Awatar użytkownika
ryszkens
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 108
Rejestracja: ndz lis 30, 2008 12:44
Lokalizacja: Śląskie

Stuk w lewym kole

Post autor: ryszkens » wt sty 17, 2012 09:44

A przegubów wewnętrznych nikt nie sprawdzał? :bajer:



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8811
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

Stuk w lewym kole

Post autor: marcin7x5 » śr sty 18, 2012 22:50

Może poducha amorka na górze



Awatar użytkownika
ryszkens
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 108
Rejestracja: ndz lis 30, 2008 12:44
Lokalizacja: Śląskie

Re: Stuk w lewym kole

Post autor: ryszkens » sob sty 21, 2012 18:17

marcin7x5 pisze:Może poducha amorka na górze
Poduszki były wymieniane. Stuk ewidentnie idzie z dołu i celowałbym, że to bardziej coś z napędem niż zawieszeniem..



Awatar użytkownika
ozyrysh
kieroVWca boroVWca
kieroVWca boroVWca
Posty: 689
Rejestracja: sob mar 13, 2010 20:50
Lokalizacja: Niedźwiedź
Kontakt:

Stuk w lewym kole

Post autor: ozyrysh » sob sty 21, 2012 22:31

a przy prostych kołach tego nie słychać? przegub możesz sprawdzić, zdejmujesz taką gumową osłonę i sprawdzasz czy jest w nim sucho czy jest smar. ja bym przegub obstawiał...



Awatar użytkownika
ryszkens
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 108
Rejestracja: ndz lis 30, 2008 12:44
Lokalizacja: Śląskie

Stuk w lewym kole

Post autor: ryszkens » ndz sty 22, 2012 21:10

ozyrysh pisze:a przy prostych kołach tego nie słychać? przegub możesz sprawdzić, zdejmujesz taką gumową osłonę i sprawdzasz czy jest w nim sucho czy jest smar. ja bym przegub obstawiał...
Na prostych kołach nie ma stuków, ale budą dalej telepie. Osłony są całe, faktycznie może trzeba je zdjąć i zaglądnąć do środka. Myślałem, że może gdzieś nacisnąć, czy potrząść.



Awatar użytkownika
ozyrysh
kieroVWca boroVWca
kieroVWca boroVWca
Posty: 689
Rejestracja: sob mar 13, 2010 20:50
Lokalizacja: Niedźwiedź
Kontakt:

Stuk w lewym kole

Post autor: ozyrysh » ndz sty 22, 2012 21:14

wiesz bo przegub jak się zużywa to się nadmiernie grzeje powiększając objętość (prawo fizyki) w wyniku czego następuje większe tarcie zaś przez to tworzy się pył który wysusza mazidło smarujące, sprawdź a się przekonasz :bajer:



Awatar użytkownika
ryszkens
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 108
Rejestracja: ndz lis 30, 2008 12:44
Lokalizacja: Śląskie

Stuk w lewym kole

Post autor: ryszkens » ndz sty 22, 2012 21:57

ozyrysh pisze:wiesz bo przegub jak się zużywa to się nadmiernie grzeje powiększając objętość (prawo fizyki) w wyniku czego następuje większe tarcie zaś przez to tworzy się pył który wysusza mazidło smarujące, sprawdź a się przekonasz
Brzmi bardzo sensownie. Jak sprawdzę dam znać. Punkt dla kolegi :kufel:



Awatar użytkownika
ozyrysh
kieroVWca boroVWca
kieroVWca boroVWca
Posty: 689
Rejestracja: sob mar 13, 2010 20:50
Lokalizacja: Niedźwiedź
Kontakt:

Stuk w lewym kole

Post autor: ozyrysh » pn sty 23, 2012 00:56

dzieki :pub:



Awatar użytkownika
ryszkens
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 108
Rejestracja: ndz lis 30, 2008 12:44
Lokalizacja: Śląskie

Stuk w lewym kole

Post autor: ryszkens » ndz lip 29, 2012 11:07

ryszkens pisze:Jakaś metoda, żeby sprawdzić przeguby?
Postawiłem auto na klockach w taki sposób, żeby koła mogły swobodnie obracać się. Wyłączyłem ESP, pierwszy bieg, gaz, telepie, bardzo. Bez kół to samo. Ostatecznie wyciągnęliśmy półosie. Przeguby zewnętrzne nie mają luzów. Wewnętrzny przegub miał większy luz niż ten od pasażera, ale też niewielki. Jako że wszystko mieliśmy w ręce, rozebraliśmy oba przeguby i patrzcie co znaleźliśmy ;)
ObrazekObrazek

Najciekawsze jest to, że tych wyżłobień nie ma w każdym miejscu gdzie pracują kulki..

Smar praktycznie jak plastelina. Złożyliśmy przeguby, ale elementy ze zdjęcia odwróciliśmy. Delikatne wibracje zostały gdy auto stało na klockach, na drodze już praktycznie nie czuć wibracji. I teraz pytanie, wymieniać czy nie ;) Chyba wymienię, polecicie któregoś producenta przegubów?



Awatar użytkownika
bastek016
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 391
Rejestracja: sob maja 19, 2007 18:47
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Stuk w lewym kole + wibracje karoserii

Post autor: bastek016 » ndz lip 29, 2012 11:36

Wyciąłeś przegub po to żeby wsadzić go w takim stanie jak na zdjęciu do samochodu. Taki przegub kosztuje 90zł. Brak pytań



Awatar użytkownika
ryszkens
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 108
Rejestracja: ndz lis 30, 2008 12:44
Lokalizacja: Śląskie

Stuk w lewym kole + wibracje karoserii

Post autor: ryszkens » ndz lip 29, 2012 11:57

bastek016 pisze:Wyciąłeś przegub po to żeby wsadzić go w takim stanie jak na zdjęciu do samochodu. Taki przegub kosztuje 90zł. Brak pytań
Przed rozbieraniem nie byłem pewien czy to w ogóle przeguby. Mi samochód jest potrzebny na dojazdy do pracy i musiałem to poskładać. Jeśli lubisz kupować a potem zwracać bo jednak uszkodzona jest inna część to Twoja sprawa, ja mam inne podejście. Jakbyś dokładnie przeczytał, to przeguby w "takim stanie" rozłożone i inaczej poskładane spowodowały że problem w dużej mierze ustąpił więc o co chodzi?

Napisałeś że 90 zł. Wymieniłeś u siebie na takie? Jaki to jest producent?



Awatar użytkownika
bastek016
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 391
Rejestracja: sob maja 19, 2007 18:47
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Stuk w lewym kole + wibracje karoserii

Post autor: bastek016 » ndz lip 29, 2012 20:37

tak dokładnie miałem taki sam objaw telepało całym przodem wsadziłem przegub Maxgear, totalny syf. Jednak do mojego modelu nigdzie nie było, a na pewno nie dam 900zł za ori



ODPOWIEDZ

Wróć do „Podwozie i zawieszenie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości