Przewietrzanie opon ?

Tutaj piszemy tylko o problemach związanych z podwoziem i zawieszeniem

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

DejaVu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 346
Rejestracja: sob kwie 10, 2010 14:56
Lokalizacja: Ełk

Przewietrzanie opon ?

Post autor: DejaVu » pt sie 06, 2010 05:03

Witam , i z góry przepraszam za nazwę tematu i dział-jeśli nie tu,to proszę o przeniesienie. :grin:
Chodzi mi o długo wietrzność opon - swojego mk4 mam od kwietnia,i kupiłem go na zimówkach-musiałem więc zakupić opony letnie-i w związku z tym mam pytanie.Czy lepiej jest mieć dodatkowy komplet felg-i samemu zmieniać sobie opony-czy nie kupować drugiego kompletu,i za każdym razem robić to w serwisie , z wyważaniem itd.?Mój starszy kolega[zawodowy kierowca] twierdzi że lepiej jest za każdym razem ''przerzucać'' opony,gdyż opona która jest cały czas na feldze i nie jest ''przewietrzana'' szybciej się niszczy. :kac:
Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? moje dotychczasowe samochody jeździły zawsze na oponach wielosezonowych-więc nie miałem dylematu.Pozdrawiam.


Seat Mii 1.O CHYA

Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

Przewietrzanie opon ?

Post autor: Paweł Marek » pt sie 06, 2010 08:17

Opony możesz przechowywyac na feldze, byle właściwie ułożone najlepiej na leżąco jedna na drugiej w tym wypadku, z tym przewietrzaniem to bajka, to właśnie dostep powietrza powoduje niszczenie gumy, ale nie trzeba o tym w ogóle mysleć przy normalnym (do 6-7 lat) okresie użytkowania i przechowywania opon. Czy się opłaca mieć drugi komplet felg to sobie oblicz biorąc pod uwagę cenę felg, cenę corocznej dwukrotnej zmiany gum oraz przewidywany czas używania samochodu.


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

DejaVu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 346
Rejestracja: sob kwie 10, 2010 14:56
Lokalizacja: Ełk

Przewietrzanie opon ?

Post autor: DejaVu » pt sie 06, 2010 17:34

Dzięki za szybką odpowiedź :pub: zobaczę jak będę stał z kasą-i wtedy coś zadecyduję.


Seat Mii 1.O CHYA

Awatar użytkownika
gregoryb1
vel Młody
vel Młody
Posty: 327
Rejestracja: pt sty 16, 2009 12:43
Lokalizacja: Kościerzyna, pomorskie, GKS....
Kontakt:

Przewietrzanie opon ?

Post autor: gregoryb1 » pt sie 06, 2010 17:43

Niech sobie spokojnie leza w garazu i raz na jakis czas sprawdz ich wywazenie.
A kolegi zapytaj co w takim razie - z opona ktora przy zakładaniu na montazownicy zawsze jest naciaga i wyginana . Bo to tez sprawia ze ona jest w jakis sposob obciązana.
Drugi komplet kół po prostu jest wygodniejszy i tanszy mimo początkowo wiekszego wydatku



Awatar użytkownika
luis-22
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 203
Rejestracja: sob lip 18, 2009 16:48
Lokalizacja: Płońsk [WPN]

Przewietrzanie opon ?

Post autor: luis-22 » pt sie 06, 2010 19:24

Ja uważam że lepiej jest mieć drugi komplet kół z felgami, bo przekładka jest dużo szybsza (nie trzeba stać w kolejkach do wulkanizatora) tylko od czasu do czasu wyważyć i śmigać. A ciągłe zakładanie i zdejmowanie opon na felgi też raczej nie bardzo korzystnie wpływa na ich trwałość.

Takie moje zdanie, ale inni mogą się ze mną nie zgodzić. :bigok:


:cady: [url=http://www.motostat.pl/statystyki-pojazdu/11964][img]http://www.motostat.pl/user_images/11964/icon4.png[/img][/url] :mk3:

Awatar użytkownika
mishabest
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 488
Rejestracja: czw mar 26, 2009 18:29
Lokalizacja: kraków

Przewietrzanie opon ?

Post autor: mishabest » ndz sie 08, 2010 00:19

przy paru latach pracy w wulkanizacji nie spotkałem się z oponą,która rozleciałaby się z tytułu wielokrotnego montażu... a wszystkie auta flotowe mają opony zmieniane co sezon. Sam osobiście posiadam dwa komplety felg (alu lato, stal zima), co sezon jade na wyważenie i przekładkę... także czasowo wychodzi tak samo, kasowo mniej :) , co do trwałości względem powietrza, koła mam przepompowane azotem, ale nie powiem żebym widział różnicę, tyle że ciśnienie zawsze się trzyma.


Proste są dla szybkich samochodów, zakręty dla szybkich kierowców - Colin McRae

Awatar użytkownika
gregoryb1
vel Młody
vel Młody
Posty: 327
Rejestracja: pt sty 16, 2009 12:43
Lokalizacja: Kościerzyna, pomorskie, GKS....
Kontakt:

Re: Przewietrzanie opon ?

Post autor: gregoryb1 » ndz sie 08, 2010 11:45

mishabest pisze:przy paru latach pracy w wulkanizacji nie spotkałem się z oponą,która rozleciałaby się z tytułu wielokrotnego montażu... a wszystkie auta flotowe mają opony zmieniane co sezon. Sam osobiście posiadam dwa komplety felg (alu lato, stal zima), co sezon jade na wyważenie i przekładkę... także czasowo wychodzi tak samo, kasowo mniej :) , co do trwałości względem powietrza, koła mam przepompowane azotem, ale nie powiem żebym widział różnicę, tyle że ciśnienie zawsze się trzyma.
A ja juz kilkakrotnie widziałem jak opona została uszkodzona przy montazu.
U mnie w pracy niektore floty rowniez maja po dwa komplety koł.
Pompowanie azotem to fajna sprawa bo sie opona nie nagrzewa tak jak przy zwykłym powietrzu. Roznicy w jezdzie zadnej nie wyczułem tylko tak jak mowisz balon bez wzgledu na pogode zawsze jest taki sam czy ciepło czy zimno.



Awatar użytkownika
mishabest
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 488
Rejestracja: czw mar 26, 2009 18:29
Lokalizacja: kraków

Przewietrzanie opon ?

Post autor: mishabest » ndz sie 08, 2010 21:54

gregoryb1 pisze:A ja juz kilkakrotnie widziałem jak opona została uszkodzona przy montazu.
też widziałem opony uszkodzone przy montażu, nawet nowe, chodziło mi o to, że raczej był to błąd montującego a nie opony... nie raz montowało się gumy sfatygowane przez czas i wielokrotny montaż... i raczej nic się z nimi nie działo.


Proste są dla szybkich samochodów, zakręty dla szybkich kierowców - Colin McRae

Awatar użytkownika
gregoryb1
vel Młody
vel Młody
Posty: 327
Rejestracja: pt sty 16, 2009 12:43
Lokalizacja: Kościerzyna, pomorskie, GKS....
Kontakt:

Przewietrzanie opon ?

Post autor: gregoryb1 » pn sie 09, 2010 08:44

mishabest, Masz racje ale przy drugim kompelcie felg jest mniejsze ryzyko ze uszkodzi sie je przy montazu.



Awatar użytkownika
jhosef
_
_
Posty: 9172
Rejestracja: czw lis 16, 2006 21:12
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Przewietrzanie opon ?

Post autor: jhosef » pn sie 09, 2010 10:54

gregoryb1 pisze:
mishabest pisze:Pompowanie azotem to fajna sprawa bo sie opona nie nagrzewa tak jak przy zwykłym powietrzu. Roznicy w jezdzie zadnej nie wyczułem tylko tak jak mowisz balon bez wzgledu na pogode zawsze jest taki sam czy ciepło czy zimno.
No tak bo w końcu w "zwykłym powietrzu" jest tylko prawie 80 procent azotu...



Awatar użytkownika
gregoryb1
vel Młody
vel Młody
Posty: 327
Rejestracja: pt sty 16, 2009 12:43
Lokalizacja: Kościerzyna, pomorskie, GKS....
Kontakt:

Re: Przewietrzanie opon ?

Post autor: gregoryb1 » pn sie 09, 2010 11:43

jhosef pisze:
gregoryb1 pisze:
mishabest pisze:Pompowanie azotem to fajna sprawa bo sie opona nie nagrzewa tak jak przy zwykłym powietrzu. Roznicy w jezdzie zadnej nie wyczułem tylko tak jak mowisz balon bez wzgledu na pogode zawsze jest taki sam czy ciepło czy zimno.
No tak bo w końcu w "zwykłym powietrzu" jest tylko prawie 80 procent azotu...
Chodzilo mi o to ze jest czysty azot. Gdyby nie miało to sensu nie byłoby stosowane w wyscigach.
A prawie robi róznice - prawie 80% to nigy nie 100%



adrian_vw
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: wt sie 10, 2010 09:21

Przewietrzanie opon ?

Post autor: adrian_vw » wt sie 10, 2010 09:29

mam problem z tylnimi oponami
podczas jazdy halasuja lozyska sa dobre bo byly wymieniane czy to moze byc wina opon ?? :bigok:



Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

Przewietrzanie opon ?

Post autor: Paweł Marek » wt sie 10, 2010 09:52

adrian_vw, użyj wyszukiwarki a jak nic nie znajdziesz załóż własny temat.
gregoryb1 pisze:balon bez wzgledu na pogode zawsze jest taki sam czy ciepło czy zimno.
jest to kompletna wypromowana przez firmy gumiarskie bzdura, azot ma te same właściwości fizyczne jak każdy gaz czyli tę sama rozszerzalność cieplną co powietrze tlen czy cokolwiek (1/273 wyjściowej objetości po zmianie temperatury o 1 stopień). Korzyść z niego taka teoretyczna że jest (powinien być) czysty, bez wody oleju i tlenu wchodzącego w reakcję z gumą co mogłoby zaszkodzić oponie po jakichś 10-20 latach latach użytkowania. A w samolotach i sporcie tyle że nie dojdzie w oponie do samozapłonu czy wybuchu bo nie podtrzymuje palenia.


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

Awatar użytkownika
gregoryb1
vel Młody
vel Młody
Posty: 327
Rejestracja: pt sty 16, 2009 12:43
Lokalizacja: Kościerzyna, pomorskie, GKS....
Kontakt:

Przewietrzanie opon ?

Post autor: gregoryb1 » wt sie 10, 2010 10:12

Paweł Marek, ja tego nie mowie z nikąd , jezdze na azocie trzeci rok i widze róznice, ale to sa moje obserwacje.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Podwozie i zawieszenie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości