Zabrudzona odma silnika 1.4 AKQ zdjęcia.

Tutaj piszemy o problemach związanych z mechaniką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

ajni
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 176
Rejestracja: śr mar 29, 2006 02:47
Lokalizacja: Rzeszów
Auto: Leon 1M 1.4 16V
Silnik: AXP

Re: Zabrudzona odma silnika 1.4 AKQ zdjęcia.

Post autor: ajni » wt lut 02, 2021 18:25

qwerty01 pisze:
czw kwie 16, 2020 20:58
Ktoś wie czym się różni odma 036 103 464 AH z BBY od 036 103 464 AD z BCA? Mam dość czyszczenia co rok odmy.
Wg Etki AD zostało wycofane w 2006r i AH zastępuje. Czyli będą zamienne, ale jaka różnica jak to ciężko stwierdzić, pewnie jakaś kolejna wada wady była.


Myślcie ludzie to nie boli!!!

Chcesz się podpiąć pod VAGa? Daj znać!

ajni
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 176
Rejestracja: śr mar 29, 2006 02:47
Lokalizacja: Rzeszów
Auto: Leon 1M 1.4 16V
Silnik: AXP

Re: Zabrudzona odma silnika 1.4 AKQ zdjęcia.

Post autor: ajni » wt lut 02, 2021 18:39

Temat widzę, że ciągle żywy mimo lat.
Mam 1.4 16V AXP i tej zimy mam już dość tej odmy. Na jesieni spaliła się grzałka z ciężkim białym dymem (myślałem, że się silnik pali)- zakupiłem używkę. Grzałka grzeje, odma razem z separatorem wyczyszczona 2 msc temu i niedawno wywaliło olej miarką. Zaglądam na odmę- nie jest źle. Zdemontowałem separator a tam pełno majonezu. Nie jeżdżę na krótkich dystansach, przeważnie 100-150 dziennie, olej Mobil 5w40 co 10 tyś z wszystkimi filtrami. Już mnie **** strzela. Na nagrzanym silniku jak zdejmę odmę z obudowy filtra to pluje kropelkami wody.
Z tego co czytam tutaj i w innych źródłach to kolektor i odm z BBY praktycznie eliminuje problem. Tylko wszyscy przerabiają to z AKQ.
Pytanie podstawowe czy w AXP jak założę kolektor i odmę z BBY to będzie to kompatybilne?
Kolejna sprawa odpowietrzenie z korka ma być w takim przypadku? Jeśli tak to rozumiem że podpięte do obudowy filtra?
Ktoś wcześniej wrzucił fotkę że do wymiany jest pokrywa filtra na numer 036 129 613B (z dwoma podejściami fi 16 po bokach). Tylko po co? Skoro odma pójdzie w kolektor ssący to mamy wolny króciec do podpięcia odpowietrzenia spod korka wlewu.
Czy ja czegoś nie rozumiem?
Po przeczytaniu wszystkich stron już mam mętlik w głowie, a jak się zabiorę za robotę to muszę zrobić, bo auto zarabia na siebie.


Myślcie ludzie to nie boli!!!

Chcesz się podpiąć pod VAGa? Daj znać!

Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8809
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

Re: Zabrudzona odma silnika 1.4 AKQ zdjęcia.

Post autor: marcin7x5 » wt lut 02, 2021 20:56

Odma skrzyni korbowej idzie w kolektor. Pod korkiem oleju montuje się, przejściówkę a wężyk z niej podpina się do obudowy filtra powietrza.



ajni
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 176
Rejestracja: śr mar 29, 2006 02:47
Lokalizacja: Rzeszów
Auto: Leon 1M 1.4 16V
Silnik: AXP

Re: Zabrudzona odma silnika 1.4 AKQ zdjęcia.

Post autor: ajni » śr lut 03, 2021 09:49

marcin7x5 pisze:
wt lut 02, 2021 20:56
Odma skrzyni korbowej idzie w kolektor. Pod korkiem oleju montuje się, przejściówkę a wężyk z niej podpina się do obudowy filtra powietrza.
Czyli wszystko logiczne. Ktoś kiedyś pisał że niedostępna jest przejściówka pod korek 036115302N, owszem, ale jest 036 115 302 J- która ma wyjście fi 16 idealnie pod obudowę filtra.
Zbieram graty i będę montował- dam znać jak pójdzie.


Myślcie ludzie to nie boli!!!

Chcesz się podpiąć pod VAGa? Daj znać!

Maszan
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 816
Rejestracja: pn wrz 02, 2013 16:30
Lokalizacja: Skawina, malopolska

Re: Zabrudzona odma silnika 1.4 AKQ zdjęcia.

Post autor: Maszan » śr lut 03, 2021 10:20

Do niej powinieneś chyba mieć jeszcze zawór jednokierunkowy wkładany z taka gumka jak w BCB bo nie wiem czy bez niego będą wolne obroty ok. A raczej na pewno będzie cos nie tak - podciśnienie na wolnych obrotach dosyć spore jest a bez zaworka będzie ssało powietrze bez oporów z filtra powietrza. Zaworek odcina w stronę silnika na wolnych obrotach a puszcza do filtra przy dużych obciążeniach ( male podciśnienie pod przepustnica - coś musi wtedy wyciągać przedmuchy). Numer wg Etka :036 103 175 A . Takie coś do tego korka:
https://archiwum.allegro.pl/oferta/zawo ... 00974.html

Swoja droga jaki olej lejesz? Ja mam wlane Valvo 0/40 . 100km przebiegi i problemy z odma trochę dziwne. Moj Golf robi w porywach 10km jednorazowo : czyściłem odmę na początku grudnia i wczoraj profilaktycznie zaglądnolem i to był ostatni dzwonek bo budyń na wyjściu z puszki zasłaniał 3/4 prześwitu - dobrze ze nie zamarzło :) Dodam, ze w tym miejscu nie mam tej polki separującej bo wtedy na pewno by zamarzło.
Moim zdaniem idziesz w dobrym kierunku bo dołożenie tylko górnego odpowietrzenia z korka nic nie daje jeśli dol zamarznie - wyrzuci olej tym górnym odpowietrzeniem. Cos jest skopane w tym silniku - spływ oleju ma za małą średnice i w takich przypadkach nie wyrabia.


VW Bora 1.9TDI 01' ASV+sprzedany.
VW Golf 4 1.4 99' LPG -sprzet zony :)
Seat Leon 1.6 16 05' LPG

ajni
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 176
Rejestracja: śr mar 29, 2006 02:47
Lokalizacja: Rzeszów
Auto: Leon 1M 1.4 16V
Silnik: AXP

Re: Zabrudzona odma silnika 1.4 AKQ zdjęcia.

Post autor: ajni » śr lut 03, 2021 13:32

Ale gdzie ten zaworek?
Separator i dalej odma pójdą do kolektora ssącego, a wlew oleju (klawiatura) do obudowy filtra. Dwa oddzielne obieg będą

Ja jeżdźę na Mobilu 5w40, lałem też Motul 5w40 i na obu taki sam majonez.
Do tego jeszcze trzeba skrócić rurkę od miarki oleju bo jest zanurzona w oleju w misce i każde ciśnienie pcha słup oleju do góry. Jak będzie ponad lustrem oleju to pójdzie tylko ciśnienie jako opary a nie olej.


Myślcie ludzie to nie boli!!!

Chcesz się podpiąć pod VAGa? Daj znać!

Maszan
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 816
Rejestracja: pn wrz 02, 2013 16:30
Lokalizacja: Skawina, malopolska

Re: Zabrudzona odma silnika 1.4 AKQ zdjęcia.

Post autor: Maszan » śr lut 03, 2021 14:33

Zaworek wchodzi w ten otwór fi16 w podstawę korka/wlewu oleju. Moge Ci fotke wieczorem podeslac jak to jest w BCB. Generalnie taka odma podcisnieniowa powoduej ze odkrecenie korka oleju powoduje falowanie/ podniesienie wolnych obrotow - stad musi byc ten zaworek (BCA wg etki ma taki zawor tylko w obudowe klawiatury wcisniety). Ja mam skrócona rurkę miarki przy remoncie silnika.


VW Bora 1.9TDI 01' ASV+sprzedany.
VW Golf 4 1.4 99' LPG -sprzet zony :)
Seat Leon 1.6 16 05' LPG

ajni
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 176
Rejestracja: śr mar 29, 2006 02:47
Lokalizacja: Rzeszów
Auto: Leon 1M 1.4 16V
Silnik: AXP

Re: Zabrudzona odma silnika 1.4 AKQ zdjęcia.

Post autor: ajni » czw mar 18, 2021 17:31

Skompletowałem wszystko, już nawet zdemontowałem kolektor z auta i kuku. W nowym kolektorze od BBY nie ma wyjścia na podciśnieniowy regulator ciśnienia paliwa (a ja mam taki)- to akurat łatwo obejść, bo kupiłem wwiertkę w kolektor u gazowników.
Drugi problem to czujnik MAP u mnie jest bosch 0261 230 031, w nowym Magneti Marelli 036 906 051- wtyczka pasuje , na zgaszonym aucie temp powietrza zasysającego jak i ciśnienie podaje takie samo.
Nie da się ich zamienić bo mają inny rozstaw wkrętów i inny otwór w kolektorze.
Zna ktoś może charakterystykę pracy tych czujników, bo szukam i co strona to inne wartości mam? A nie wiem czy pod obciążeniem będzie grało.
Jak tylko ogarnę temat to zrobię opisówkę jak w AXP przerobić odmę z opisem elementów.


Myślcie ludzie to nie boli!!!

Chcesz się podpiąć pod VAGa? Daj znać!

ajni
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 176
Rejestracja: śr mar 29, 2006 02:47
Lokalizacja: Rzeszów
Auto: Leon 1M 1.4 16V
Silnik: AXP

Re: Zabrudzona odma silnika 1.4 AKQ zdjęcia.

Post autor: ajni » wt lip 20, 2021 23:17

Do przeróbki odmy w AXP zakupiłem:
- kostka 8K0973702 10zł (do podłączenia zasilania do odmy- stara jest za duża)
- odma silnika 036103560A razem z zaworkiem (aukcja nr 8078147665)- 65 zł
- kolektor od BBY razem z rurką do serwa 49zł
- odma 036103464AD razem z rurką do kolektora 39zł
- króciec wlewu oleju 45 zł numeru nie pamiętam bo w lokalnym sklepie
- tuleja 036 103 638A- w ASO chyba 30zł
- wwiertka od gazu 4mm- 5zł

Pierwsza komplikacja to w kolektorze BBY nie ma miejsca na wpięcie podciśnieniowego regulatora ciśnienia paliwa jaki jest w AXP. U gazowników trzeba zakupić wwiertkę na 4mm taka jak do podejścia gazu w kolektor ssący.
Drugi problem kolektor od BBY ma czujnik MAP Magneti marelli 036 906 051 a AXP ma Bosha 06B906 051. Inny rozstaw otworów mocujących i inna średnica oringa uszczelniającego komplikuje przekładkę. Sprawdziłem na kompie parametry na zgaszonym silniku i są takie same. Zostawiłem czujnik z BBY i wszystko działa normalnie- wtyczka pasuje.
Kolejny "problem"- AXP ma podciśnienie na serwo wzięte z króćca przepustnicy. BBY ma serwo wpięte w kolektor pod przepustnicą. Rozwiązanie to zaślepić jedno wyjście.
Jako że ja kupiłem kolektor razem z wężykiem do serwa to zaślepiłem wyjście przy przepustnicy.

Samo przełożenie kolektora i separatora mgły olejowej jest plug and play, oprócz jednej spinki pod przewody, bo kolektor od BBY ma inne wymiary i jedną spinkę trzeba wywalić bo koliduje.
Spinamy wąż od separatora pod kolektor ssący, zapinamy podciśnienie do serwa, zaślepiamy jedno wolne wyjście. Podstawka pod przepustnice i sama przepustnica zostaje stara.
Obcinamy ori wtyczkę do podgrzewacza odmy i lutujemy nową wtyczkę kupiona na pewnym serwisie z kawałkami kabli. W ASO jest tylko kawałek wiązki za grube pieniądze.
Problem pojawia się z obudową filtra, bo w BBY jest inna obudowa, ja zostawiłem starą tylko od kolektora AXO odciąłem jeden bolec który trzyma obudowę koło przepustnicy i przykleiłem go do kolektora BBY. Jest OK.
Montujemy króciec wlewu oleju do niego tulejkę (redukcja z 16mm na 8) i dalej zaworek i wąż - podpinamy do obudowy filtra w miejsce dawnej odmy.

Tym sposobem mamy przerobione dolne odpowietrzenie skrzyni korbowej do kolektora ssącego i górne do filtra powietrza.
Przeróbkę robiłem w marcu i do tej pory jest wszystko w porządku.
Była próba demontażu obudowy miarki oleju (celem skrócenia) ale tak mocno siedzi, że bałem się że ją ukręcę.


Myślcie ludzie to nie boli!!!

Chcesz się podpiąć pod VAGa? Daj znać!

ODPOWIEDZ

Wróć do „Mechanika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości