Włączają się wentylatory po zgaszeniu silnika

Tutaj piszemy o problemach związanych tylko z elektryką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

czaja86
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 461
Rejestracja: wt kwie 17, 2012 20:57

Włączają się wentylatory po zgaszeniu silnika

Post autor: czaja86 » ndz sie 10, 2014 12:56

Sprawa wygląd następująco:
Płyn chłodniczy ok
Temp na zegarach 90
Vag nie pokazuje żadnych błędów

A po mimo wszystko po zgaszeniu silnika załączają się wentylatory chłodnicy na maxa na około 20s. Myślałem że wina może od wysokich temp na zewnątrz ale przejechałem około 10km w nocy stylem emeryta nie przekraczając 100km/h i mimo to wentylatory znowu się włączyły.

Dodatkowo teraz coś głupieje wskaźnik paliwa na zegarach bo przy tankowaniu pokazało mi że jest 1/4 baku a po nocy stania już pokazał 1/2 baku. Żeby tego było mało to wczoraj jak wieczorem stawiałem go do garażu to pokazał że jest ponad 1/2 baku.



be-ja
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 42
Rejestracja: czw gru 06, 2007 19:25
Lokalizacja: WARSZAWA

Włączają się wentylatory po zgaszeniu silnika

Post autor: be-ja » sob sie 16, 2014 12:32

Sprawdz przekażnik który znajduje się pod podstawą akumulatora, mi nie kontaktowały piny i to było przyczyną włączania się wiatraków.

Pzd be-ja



czaja86
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 461
Rejestracja: wt kwie 17, 2012 20:57

Włączają się wentylatory po zgaszeniu silnika

Post autor: czaja86 » śr lis 12, 2014 17:05

Sprawa powróciła niedawno co mnie przeraziło bo temp na zewnątrz około 10 stopni trasa około 35km zrobiona bardzo spokojnie i po chwili jak otwierałem bramę żeby wjechać słyszałem jak wiatraki się włączają. Sądzę że latem może być dużo gorzej jak będzie 30 stopni. Styki sprawdzałem pod akumulatorem i wyglądają ok dodatkowo popsikałem je sprayem do styków. Teraz zastanawiam się czy coś zrobić z układem chłodzenia bo lekko cieknie mi płyn przy bloku silnika w miejscu gdzie znajduje się czujnik temp i mam już ten króciec zakupiony i płyn więc może przy okazji coś jeszcze zrobić żeby było ok??

Kolejna rzecz która mnie zmartwiła to że robiąc logi pojechałem zatankować samochód. oczywiście do logów auto nagrzane i po zrobieniu 2 logów zajechałem na stację i miałem akurat pokazany log z temp silnika i zdziwiło mnie że przy gaszeniu auta temp była 100 stopni po zatankowaniu, zapłaceniu powrót do auta zapłon temp dalej 100 stopni po odpaleniu silnika i ruszeniu kilku metrów temp spadła do 97 stopni a przy powrocie do domu do 90 stopni ale wentylatory się nie włączyły. czy może przy spuszczonym płynie warto wymieniać termostat bo obecny ma 2 lub 3 lata czy może spojrzeć na pompę wody ??



mmagikk
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 88
Rejestracja: sob maja 09, 2009 16:50
Lokalizacja: Bytom

Włączają się wentylatory po zgaszeniu silnika

Post autor: mmagikk » śr lis 12, 2014 18:12

zobacz z ciekawości na zimnym silniku najlepiej rano jak podłączysz vaga i wejdziesz w bloki własnie temp cieczy.
Zobacz czy wartości podane na vagu różnią się od tego co pokazuje Ci wskazówka . oczywiście mogą być odstępstwa .

Może po prostu czujnik temperatury CI świruje . ja miałem objaw taki ze czasami cały czas pokazywało mi np 30 stopni mimo że przejechałem 30 km . w celu sprawdzenia czujnika zrób tak jak pisałem u góry , ewentualnie możesz czujnik wyciągnąć z auta podgrzać wodę i pomierzyć miernikiem rezystancje między dwoma pinami . Na necie była tabelka łatwo dostępna i opis pinów.

A tak z ciekawości a zarazem głupoty nie jeździsz czasem na klimie ?:P może jakiś tryb AUTO masz włączony czy cos

Pozdrawiam



czaja86
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 461
Rejestracja: wt kwie 17, 2012 20:57

Włączają się wentylatory po zgaszeniu silnika

Post autor: czaja86 » śr lis 12, 2014 18:43

czujnik miałem wymieniany razem z termostatem. A klimę mam manualną i jej teraz nie używam, latem też bardzo rzadko używałem jej.



mmagikk
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 88
Rejestracja: sob maja 09, 2009 16:50
Lokalizacja: Bytom

Włączają się wentylatory po zgaszeniu silnika

Post autor: mmagikk » śr lis 12, 2014 21:17

sprawdz tą tepmperature wg vaga i wg licznika, przy okazji zobacz przy jakiej temp wg czujnika na kompie załącza Ci wentylator



czaja86
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 461
Rejestracja: wt kwie 17, 2012 20:57

Włączają się wentylatory po zgaszeniu silnika

Post autor: czaja86 » czw lis 13, 2014 22:57

Więc tak se dziś pomierzyłem:
Temp na liczniku na zewnątrz 8 stopni, temp płynu chłodniczego 7 stopni.
Temp z licznika prawie się zgadza dokładnie z odczytem z vaga do 90 stopni. O dziwo samochód się rozgrzewał do 90 stopni po chwili spadało na 89 i znowu 90 i tak kilka razy a wąż od termostatu do bloku był zimny dopiero po kilku minutach zaczął się robić ciepły. Pierwsze załączenie wentylatorów było około 93 stopni przy prze gazowaniu po czym temp na chwilę wzrosła do 95 stopni i spadała do 92 stopni, drugi raz bez prze gazowania doszła do 98 stopni, trzeci raz bez prze gazowania było 95 stopnie, czwarty raz bez prze gazowania 96 stopnie, natomiast po prze gazowaniu za każdym razem wiatraki załączają się przy 93 stopniach. Po włączeniu klimy temp dość szybko spadła do 88 stopni i wąż od termostatu zrobił się zimny nawet jak robiło się 90 stopni na klimie. Po wyłączeniu klimy dopiero po kilku minutach jak było ponad 90 stopni wąż zrobił cie ciepły.
Po zgaszeniu silnika zdziwiło mnie że w zbiorniczku wyrównawczym płynu było ponad max jakieś 2-3cm a przy odpaleniu było pomiędzy min a max.
Dodam że na zewnątrz było tylko 8 stopni więc sądzę że przy 20 stopniach by się szybciej włączało. Wentylatory włączają się oba na raz i pracują krótką chwilę.



Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19378
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

Włączają się wentylatory po zgaszeniu silnika

Post autor: Qto » czw lis 13, 2014 23:34

czaja86 pisze:Po zgaszeniu silnika zdziwiło mnie że w zbiorniczku wyrównawczym płynu było ponad max jakieś 2-3cm a przy odpaleniu było pomiędzy min a max.
normalne...płyn się rozszerza wraz ze wzrostem temperatury
czaja86 pisze:Wentylatory włączają się oba na raz i pracują krótką chwilę.
wentylatory zawsze pracują razem...i faktycznie pracuję tylko chwilkę w przypadku wysokiej temperatury.

Wszystko wydaję się być ok więc spróbowałbym podmiany sterownika wentylatorów...
Termostat otwiera trochę późno...ale nie wiem jak jest standardowo w Twoim silniku



czaja86
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 461
Rejestracja: wt kwie 17, 2012 20:57

Włączają się wentylatory po zgaszeniu silnika

Post autor: czaja86 » pt lis 14, 2014 00:30

Z tego co IC podaje to powinien być 87 stopni.
Może też być przyczyną tego wszystkiego mała nieszczelność w króćcu z czujnikiem temp który jest przy bloku bo lekko mi tam cieknie?? Może się zapowietrza czy coś ?? Ewentualnie przy wymianie tego króćca zrobić płukanie układu i wymienić termostat ?? Termostat ma niby trochę ponad 2 lata i płyn też od tamtej pory nie był zmieniany. Rok wcześniej nie było problemu z takim grzaniem się samochodu. Też bardzo długo stygnie silnik po zgaszeniu samochodu po godzinie postoju nie da się dotknąć silnika.
1.8T nie ma dodatkowej pompy wody elektrycznej która pracuje po zgaszeniu silnika ??



Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19378
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

Włączają się wentylatory po zgaszeniu silnika

Post autor: Qto » pt lis 14, 2014 00:42

czaja86 pisze:1.8T nie ma dodatkowej pompy wody elektrycznej która pracuje po zgaszeniu silnika ??
nie wiem jak AWP...AQA np ma a AGU i ARZ nie
czaja86 pisze:Rok wcześniej nie było problemu z takim grzaniem się samochodu
ale są problemy z przegrzewaniem czy tylko ta praca wentylatorów po zgaszeniu silnika ??

Płynu wg serwisówek się nie wymienia...osobiście też nie wymieniam jeśli mam pewność co jest w układzie

Co do nieszczelności...kiedyś w innym aucie produkcji niemieckiej miałem nieszczelność w chłodnicy, wyciek praktycznie niewidoczny a silnik się gotował :grrr: Po wymianie chłodnicy jak ręką odjął...



Awatar użytkownika
arkadiusz87
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 41
Rejestracja: śr mar 09, 2011 20:42
Lokalizacja: Gorzow Wlkp

Re: Włączają się wentylatory po zgaszeniu silnika

Post autor: arkadiusz87 » pt lis 14, 2014 07:37

Sprawdz bezpiecznik od kompresora klimatyzacji w skrzynce bezpiecznikow . Ja mialem kiedys tak ze jak sprzegielko klimatyzacji robiło mi zwarcie bo przewody się uwalily i po wyjęciu kluczyka ze Stacyjki włączaly się wentylatory... Może masz luźny ten bezpiecznik warto sprawdzić



czaja86
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 461
Rejestracja: wt kwie 17, 2012 20:57

Włączają się wentylatory po zgaszeniu silnika

Post autor: czaja86 » pt lis 14, 2014 13:11

Rok temu nie było problemu że jak zgaszę auto to wentylatory chodzą i pewnie też się tak nie przegrzewał.
Klima jak by co chodzi ok bo wczoraj ją włączałem i chłodziła nieźle ale czuć jak się załączała że silnik jak by ciężej sporo ma pracować ( czuć było wibracje na aucie ), po za tym latem był robiony pełen serwis klimy i wszystko podobno z nią było ok.
Vag też nigdzie błędów nie widzi.

Wskazówka od płynu stoi cały czas na 90 stopni więc chyba się nie przegrzewa. Ale jak było trochę cieplej to na vagu widać było że temp cieczy wynosiła 100 stopni jak pojechałem zatankować.



czaja86
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 461
Rejestracja: wt kwie 17, 2012 20:57

Włączają się wentylatory po zgaszeniu silnika

Post autor: czaja86 » śr wrz 02, 2015 16:02

Odświeżę temat w tym roku bo znowu wariują mi te wentylatory.
Czasem jest tak że po szybszej jeździe wszystko jest ok a po wolniejszej głupieją i się włączają po zgaszeniu silnika. Ostatnio nawet próbowałem samochód zagrzać bez korka na zbiorniku wyrównawczym przy włączonych nawiewach myśląc że może gdzieś w układzie jest powietrze i może tak wyleci z układu. Samochód pracował kawał czasu i nawet wentylatory się nie załączały ale tylko po zakręceniu zbiorniczka i zgaszeniu auta od razu wentylatory ruszyły.
Do tej pory zrobione jest już :
sprawdzone wszystkie bezpieczniki,
zaizolowane przewody od termowłącznika w chłodnicy bo były lekko przetarte
uszczelniony wyciek z obudowy przy bloku silnika
sprawdzone wszystkie styki i przeczyszczone w sterowniku pod akumulatorem
wyjęte chłodnice z samochodu i umyte z zewnątrz
chłodnica od płynu wymyta w środku wraz ze środkiem do odkamieniania ( płyn swobodnie i szybko przepływa przez chłodnicę )
wyjęta pompa wody i sprawdzona ( siedzi HEPU z metalowym wirnikiem )
płynu ze zbiorniczka nie ubywa a oleju nie przybywa
ogrzewanie sprawne
termostat wymieniony

Jedyne co mnie zaniepokoiło to że jak wyjmowałem pompę wody to po jej ponownym zamontowaniu weszło tylko 3,5L płynu w układ a każdy mechanik mówił że powinno wejść około 6L.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości