Klimatyzacja włączona - szarpanie przy hamowaniu silnikiem

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
MaciekV5
...
...
Posty: 1152
Rejestracja: czw sie 30, 2012 08:20
Lokalizacja: GB
Auto: bmw
Silnik: CUNA
Kontakt:

Klimatyzacja włączona - szarpanie przy hamowaniu silnikiem

Post autor: MaciekV5 » sob lip 26, 2014 20:35

Problem następujący: Przy włączonej klimatyzacji (climatronic) gdy puszczam nogę z gazu, zaczyna szarpać silnikiem, nie gaśnie, po wciśnięciu sprzęgła lub gdy dotknę pedał gazu szarpanie ustaje.
Domyślam się, że problem pojawił się po wymianie sterownika silnika na nowszy model oraz licznika bez can, na model z immo3.
Błąd jaki wyrzuca climatronic to: Brak sygnału obrotów/zapłonu.
Sprawdziłem pinout climatronica i są tam dwie pozycje zbliżone do wspomnianego błędu:
gniazdo wtyczki "A" - pin2 wzrost liczby obrotów - sprawdziłem, pojawia się sygnał po odpaleniu silnika
gniazdo wtyczki "C" - pin6 liczba obrotów silnika - również sprawdzone, pojawia się sygnał.
Podmieniłem również panel climatronica na nowszy model z literką "C" na końcu (mój jest z literką "B") ale również ten sam błąd i tak samo szarpie.

Moim zdaniem sterownik silnika "nie widzi" włączonej klimatyzacji i nie podlewa go większą ilością paliwa, bo na biegu jałowym nie ma podniesionych obrotów.
W sterowniku silnika brak błędów, oprócz informacji o braku ekranowania magistrali CAN.
Auto to Bora Variant, 1999r, 2.3 V5 AGZ, climatronic, klima sprawna, świeżo po serwisie. Jako pomoc załączam pinout climatronica.
Obrazek

Jakieś pomysły? ;)



Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19378
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

Klimatyzacja włączona - szarpanie przy hamowaniu silnikiem

Post autor: Qto » sob lip 26, 2014 23:07

MaciekV5 pisze:Moim zdaniem sterownik silnika "nie widzi" włączonej klimatyzacji
a jak wygląda u Ciebie kodowanie sterownika silnika?
U mnie występują podobne problemy...ale bardzo rzadko i tylko na trzecim biegu...u mnie nie mogę zmienić kodowania na takie, które uwzględnia klimę... :crazy:
klimę mam włączoną cały czas...praktycznie jej nie wyłączam...ale znowu jak wyłączam/włączam to nie widzę aby obroty "jałowego" się zmieniały...też nie wiem gdzie szukać przyczyny (choć nie jest to jakimś większym problemem), jedyne co mi przychodzi do głowy to właśnie kodowanie sterownika silnika, 1,4 APE, 2000r, Climatronic - ktoś ma pomysł ?



Awatar użytkownika
MaciekV5
...
...
Posty: 1152
Rejestracja: czw sie 30, 2012 08:20
Lokalizacja: GB
Auto: bmw
Silnik: CUNA
Kontakt:

Klimatyzacja włączona - szarpanie przy hamowaniu silnikiem

Post autor: MaciekV5 » wt sie 05, 2014 14:30

Qto, u mnie soft coding to 10031.


//EDIT
Problem rozwiązany, sprawa dość karkołomna. Z kilku innych powodów niż powyższy postanowiłem wymienić wiązkę silnika, w przypadku AGZ, ta mniejsza wtyczka przy ECU, po tym zabiegu problem powyżej opisany zniknął. Wyciągając wiązkę zauważyłem, że gazownicy którzy wpinali się we wiązkę wtrysków PB, zrobili to dość niechlujnie, przez co po 6 latach były zimne luty na łączeniach, dodatkowo mocno zaśniedziałe połączenia. Wniosek jest taki, że winne powyższego były połączenia w instalacji wtrysków. Ja zrobiłem nowe połączenia w nowej wiązce i teraz wszystko działa tak jak powinno :)



borysek88
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 91
Rejestracja: pn maja 13, 2013 23:42

Re: Klimatyzacja włączona - szarpanie przy hamowaniu silnikiem

Post autor: borysek88 » sob lis 16, 2019 09:45

Witam,

temat jest sprzed lat, jednak mam obecnie podobny problem w audi a4 b5, sugerujesz, że mniejsza wtyczka od ECU sterownika silnika była uszkodzona (zimne luty) i na skutek tego były problemy z klimą?



ODPOWIEDZ

Wróć do „Volkswagen: Golf - mk4 (1997 - 2005)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości