Xenony w Golf II

Tutaj piszemy o problemach związanych tylko z elektryką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

thor2pl
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: pt sie 16, 2013 13:45

Xenony w Golf II

Post autor: thor2pl » pt sie 16, 2013 23:59

Witam
czy ktoś ma założone światła xenonwe w golfie 2??
jak wyglada to od strony prawnej ??

trochę przejrzałem forum i jakoś nie trafiłem na taki temat
ale jeśli jest proszę o podanie i usunięcie tego

pozdrawiam



Awatar użytkownika
skaktus
Mirafioli
Mirafioli
Posty: 3125
Rejestracja: pt lis 30, 2007 21:38
Lokalizacja: Nysa

Xenony w Golf II

Post autor: skaktus » sob sie 17, 2013 15:28

Było, nie szukałeś.

Nielegalne.



thor2pl
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: pt sie 16, 2013 13:45

Xenony w Golf II

Post autor: thor2pl » ndz sie 18, 2013 18:34

Nie znalazłeś nie oznacza nie szukałeś, szukałem a nie znalazłem.
za to znalazłem coś takiego
".... Problem legalności montażu lamp ksenonowych budzi kontrowersje. Xenony nie są bezpośrednio wspomniane w przepisach, jednak istnieją pewne ogólne wytyczne definiujące ograniczenia i wymagania poszczególnych świateł w samochodzie.

Wytyczne te zawiera Regulamin nr 48 Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (EKG ONZ). Poniżej wybrane punkty tego regulaminu:

5.15. Barwy światła emitowanego przez poszczególne światła są następujące:
światła drogowe: biała
światła mijania: biała
(...)

6.2.6.2.1. W przypadku gdy do spełnienia wymogów określonych w pkt 6.2.6.1.1 i 6.2.6.1.2 niezbędny jest korektor ustawienia świateł przednich, takie urządzenie musi działać automatycznie.
6.2.6.2.2. Dozwolone są jednak korektory ręczne regulowane w sposób ciągły lub nieciągły (...)

6.2.9. (...) Światła mijania ze źródłem światła o wartości obiektywnego strumienia świetlnego powyżej 2 000 lumenów można stosować wyłącznie w połączeniu z instalacją urządzeń do oczyszczania świateł przednich, zgodnie z regulaminem nr 45. Ponadto, w odniesieniu do odchylenia pionowego, postanowień pkt 6.2.6.2.2 powyżej nie stosuje się.

Warto jednak zwrócić uwagę, iż regulamin ten dotyczy homologacji nowych aut w celu dopuszczenia do sprzedaży. W związku z tym nasuwa się pytanie czy wolno samodzielnie modyfikować swoje światła samochodowe. Niektórzy twierdzą, że jest to regulowane przez Prawo Ruchu Drogowego - Dz.U. Nr 108 Poz. 908 Art. 66 ust. 4:

Zabrania się:
(...)
2. stosowania w pojeździe przedmiotów wyposażenia i części nieodpowiadających warunkom określonym w przepisach szczegółowych;

Jeżeli "przepisy szczegółowe" można odnieść do Regulaminu nr 48 EKG ONZ, to lampy ksenonowe można montować jedynie uwzględniając wyszczególnione parametry - barwę, system poziomowania oraz oczyszczania.
..."


czy ktoś może miał juz doświadczenia ??



Awatar użytkownika
skaktus
Mirafioli
Mirafioli
Posty: 3125
Rejestracja: pt lis 30, 2007 21:38
Lokalizacja: Nysa

Xenony w Golf II

Post autor: skaktus » pn sie 19, 2013 00:38

Już napisałem, nielegalne.

Lampa musi mieć homologację na xenon, czyli DC. Palnik musi mieć homologację np. E4 lub inną i być dopuszczony do ruchu. Do golfa nie ma żadnej legalnej lamy na xenon. Tak samo montowanie do lampy palnika xenonowego np. H4 też jest nielegalne. Nie trzeba też wspominać że montaż xenonu do lamp bez soczewki to totalne przegięcie, szczególnie H4.

Tak więc powtarzam - nie szukałeś. Na forum jest tego multum, na google masz parę tysięcy wyników. Xenon w mk2 to nielegal. W mk3 też. I jak by się nie spinać, podwalać prawem itd, wystarczy kontrola i dowód leci.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 38 gości