Sprawdzenie czujnika deszczu na stole

Tutaj piszemy o problemach związanych tylko z elektryką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19378
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

Sprawdzenie czujnika deszczu na stole

Post autor: Qto » sob mar 30, 2013 21:20

Pogooglowałem trochę i nie udało mi się znaleźć informacji jak sprawdzić działanie czujnika deszczu mając go na stole.

Czujnik deszczu posiada trzy kabelki:
brązowy - masa
czarno/zielony - do 10 pinu przekaźnika wycieraczek oznaczonego RS
zielony - do 14 pinu przekaźnika wycieraczek oznaczonego SP

Pytanie...czy ktoś sprawdzał w realiach na którym z kabelków jest zasilanie a na którym pojawia się sygnał podczas deszczu...i jaki jest to sygnał ?

Trochę na logikę założyłem, że zasilanie powinno być na kabelku zielonym i powinno wynosić +12V...to co udało mi się ustalić przy podaniu 10V (12V chwilowo nie mam pod ręką)...

na brązowy przewód masa, na zielony +12V (w moim przypadku 10V)...na czarno/zielonym pojawiło się 4.92V, które stabilnie się utrzymuje. Sam czujnik bez poprawnego montażu wiadomo, że nie będzie działał płynnie i do końca prawidłowo...do testów czujnik znajduję się w odległości 0.9mm od równej tafli szkła, pomiędzy czujnikiem a szybą pustka (wiadomo, że powinien być specjalny żel) - przy takim montażu i polewaniu szyby wodą na kabelku czarno/zielonym spada napięcie do ok 0,5V. Kiedy tylko przestaję polewać szybę wodą napięcie wraca do wartości 4,92V...czyli teoretycznie wg zasady działania czujnika deszczu wszystko wygląda ok.

Może ktoś testował to na aucie i mógłby potwierdzić, że tak właśnie jest ?
Na dniach będę montował czujnik do auta, podłączenie go do instalacji niestety będzie w późniejszym terminie...wtedy sam będę miał potwierdzenie jak czujnik zachowuje się w aucie i czy da się sprawdzić czujnik na stole :bigok: - a myślę że takie info czasami może się przydać

edit: podając zasilanie na czarno/zielony nic się nie dzieje...więc chyba dobrze założyłem, że zielony to zasilanie :)



Awatar użytkownika
edzio
Lord GTI
Lord GTI
Posty: 3937
Rejestracja: pt cze 27, 2008 01:00

Sprawdzenie czujnika deszczu na stole

Post autor: edzio » ndz mar 31, 2013 12:16

jak na sygnałowym zmienia się napięcie to znaczy ,że jest reakcja i powinno wszystko być ok.



bogiel7
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 62
Rejestracja: ndz sty 09, 2011 09:03
Auto: Vw golf4 1.8 t
Silnik: Agu

Re: Sprawdzenie czujnika deszczu na stole

Post autor: bogiel7 » pn kwie 26, 2021 07:44

Witam wszystkich. Drobne pytanko. W najbliższym czasie planuje naprawić podsufitkę w moim golfie. Chciałbym również w przyszłości dołożyć lusterko fotochrom i czujnik deszczu. Powiedzcie mi czy potrzebuje tylko czujnik z lusterkiem a reszta instalacji jest w samochodzie czy jeszcze kawałek z okolic podsufitki do przekaźników? Wiązka lusterka jest bardzo krótka a długość z podsufitki do okolic przekaźników jest długa. Także poradźcie cos? Pozdrawiam



Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19378
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

Re: Sprawdzenie czujnika deszczu na stole

Post autor: Qto » śr kwie 28, 2021 16:44

W aucie nie ma instalacji, trzeba dołożyć i zmienić przekaźnik wycieraczek jeśli czujnik deszczu ma działać...no i szyba która będzie chciała współpracować z czujnikiem. Sam fotochrom to tylko trzy kabelki.



bogiel7
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 62
Rejestracja: ndz sty 09, 2011 09:03
Auto: Vw golf4 1.8 t
Silnik: Agu

Re: Sprawdzenie czujnika deszczu na stole

Post autor: bogiel7 » pn maja 03, 2021 15:35

Dzięki za odpowiedź. Chodzi mi tylko o instalacje. Czyli trzeba przeciągnąć 6 przewodów z okolic podsufitki w okolice przekaźników? 3 kabelki czujnik deszczu, 3 kabelki foto chrom. Dziś zdjąłem podsufitkę i znalazłem tam nie używaną dwu pinową wtyczkę. Wie ktoś może do czego ona służy? Wiem co potrzebuje. Narazie zakupiłem przekaźnik 192. Zostało lusterko z czujnikiem deszczu. Szyba jeszcze stara ale ma już dwa wyszczerbienia po kamieniach wiec jak się diagnosta przyczepi to sobie ja wymienię na taką do czujnika deszczu. Teraz chce kabelki przeciągnąć żeby później mniej pracy było.



Awatar użytkownika
psilos1
Forum Master
Forum Master
Posty: 1152
Rejestracja: ndz cze 06, 2010 12:25

Re: Sprawdzenie czujnika deszczu na stole

Post autor: psilos1 » ndz lip 25, 2021 09:57

Chciałbym w końcu uruchomić czujnik deszczu,mam spryskiwacze lamp-jaki przekaźnik zastosować ?



Awatar użytkownika
grg474
_
_
Posty: 5929
Rejestracja: ndz lut 27, 2011 10:56
Lokalizacja: Skarżysko

Re: Sprawdzenie czujnika deszczu na stole

Post autor: grg474 » wt wrz 14, 2021 21:50

przekaźnik wycieraczek pod czujnik deszczu to jak pamiętam 192


Masz pytanie pisz ale nie rób ping-ponga - treściwie pytaj o całość co chcesz się dowiedzieć
regulamin działu technicznego
były mk2 GTD, mk3 1Y, mk4 AKQ, mk4 AXR :(, A3 8P jest EOS , New Beetle cabrio - oznaczone Käfer, Audi A5

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 30 gości