Działanie świateł do jazdy dziennej

Tutaj piszemy o problemach związanych tylko z elektryką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
sylwek13225
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 64
Rejestracja: sob cze 27, 2009 17:35
Lokalizacja: Sandomierz

Działanie świateł do jazdy dziennej

Post autor: sylwek13225 » czw cze 28, 2012 12:49

witam

właśnie zamontowałem światełka do jazdy dziennej Philipsa DRL4 w swoim Golfie MK4
ale mam takie pytanie ponieważ jak włączam zapłon to światła jazdy dziennej się zapalają (oczywiste) ale po chwili świecenia na zapłonie same gasną tak po 15 sek.a po uruchomieniu silnika znowu się zapalają. czy ta zasada działania jest poprawna.



Awatar użytkownika
Karmel
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 240
Rejestracja: wt mar 22, 2011 00:36
Lokalizacja: Lublinitz
Kontakt:

Działanie świateł do jazdy dziennej

Post autor: Karmel » czw cze 28, 2012 14:38

zależy pod co je podłączyłeś.?


Obrazek

Awatar użytkownika
sylwek13225
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 64
Rejestracja: sob cze 27, 2009 17:35
Lokalizacja: Sandomierz

Działanie świateł do jazdy dziennej

Post autor: sylwek13225 » czw cze 28, 2012 15:21

wiesz montował mi to elektryk więc nie wiem do końca ale na pewno masa do akumulatora a jeden kabelek pod postojówki a napięcie to nie wiem ale napewno wszystkie kable są po maską



Awatar użytkownika
Karmel
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 240
Rejestracja: wt mar 22, 2011 00:36
Lokalizacja: Lublinitz
Kontakt:

Działanie świateł do jazdy dziennej

Post autor: Karmel » czw cze 28, 2012 17:04

no powinno grać jak zauważysz jakoś że w dzień ci gasną (np. mrugają z naprzeciwka) to wtedy sie martw conie.
choć to nie reguła bo naprawde spora osob nie wie ze jazda na dziennych led jest legalna, i też mrugają, zależy jakie miasto.


Obrazek

Awatar użytkownika
skaktus
Mirafioli
Mirafioli
Posty: 3125
Rejestracja: pt lis 30, 2007 21:38
Lokalizacja: Nysa

Działanie świateł do jazdy dziennej

Post autor: skaktus » czw cze 28, 2012 17:22

Masa pod akumulator lub gdziekolwiek. Plus do akumulatora, kabel od postojówek pod postojówki. Od momentu zapłonu światła mają świecić i nie mogą gasnąć. W momencie włączenia postojowych mają gasnąć, dlatego podpina się je pod postojowe które świecą zawsze razem z mijania / długimi itp.

Jeśli światła gasną od tak sobie po 15 sekundach przy uruchomionym silniku to są dwie opcje - albo masz uszkodzony egzemplarz / montaż jest niepoprawny - automatyczny włącznik świateł itp.



Awatar użytkownika
Karmel
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 240
Rejestracja: wt mar 22, 2011 00:36
Lokalizacja: Lublinitz
Kontakt:

Działanie świateł do jazdy dziennej

Post autor: Karmel » pt cze 29, 2012 06:29

No co ty opowiadasz, przy takim podłączeniu światła świeciły by się nawet przy zgaszonym aucie. wydaje mi się że poprostu + jest podpięty pod np. pompe abs. która przy zapłonie robi tylko test, a podczas jazdy działa non-stop. może zostać.


Obrazek

Awatar użytkownika
sylwek13225
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 64
Rejestracja: sob cze 27, 2009 17:35
Lokalizacja: Sandomierz

Re: Działanie świateł do jazdy dziennej

Post autor: sylwek13225 » pt cze 29, 2012 06:57

Karmel pisze:Jeśli światła gasną od tak sobie po 15 sekundach przy uruchomionym silniku
ale mi światła gasną po 15 sekundach ale na samym zapłonie a jak uruchomię silnik to się zapalają i świecą cały czas.
a może ten mój moduł to działa tak że jak na zapłonie przez pewną chwilę nie wyczuwa zmiany napięcia prądu to po prostu wyłącza światła dla oszczędności baterii.

a kabel plusa to mam podpięty w jakąś kostkę poniżej akumulatora z lewej strony koło mechanizmu zmiany biegów. jak na foto
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/bfe ... e87d9.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/12f ... 220cf.html" onclick="window.open(this.href);return false;



Awatar użytkownika
skaktus
Mirafioli
Mirafioli
Posty: 3125
Rejestracja: pt lis 30, 2007 21:38
Lokalizacja: Nysa

Re: Działanie świateł do jazdy dziennej

Post autor: skaktus » pt cze 29, 2012 11:11

Karmel pisze:No co ty opowiadasz, przy takim podłączeniu światła świeciły by się nawet przy zgaszonym aucie. wydaje mi się że poprostu + jest podpięty pod np. pompe abs. która przy zapłonie robi tylko test, a podczas jazdy działa non-stop. może zostać.
Zanim coś skomentujesz, przeczytaj instrukcję obsługi-dostępna na google.pl . Driver diod posiada układ który wykrywa skok napięcia w momencie uruchomienia silnika. Dlatego po zgaszeniu silnika światła nie świecą bo napięcie jest niższe niż zadane / zaprogramowane w sterowniku.

Podpinanie pod pompy, alternatory itp nie ma sensu bo tyko utrudnia to montaż. Tak niestety już bywa jak ktoś chce być mądrzejszy od projektantów.



Awatar użytkownika
feniks
Forum Master
Forum Master
Posty: 1761
Rejestracja: pn paź 09, 2006 21:32
Lokalizacja: Zgorzelec

Działanie świateł do jazdy dziennej

Post autor: feniks » pt cze 29, 2012 11:23

skaktus pisze:nie świecą bo napięcie jest niższe niż zadane / zaprogramowane w sterowniku
i najczęściej to właśnie pada w tych modułach i później pomimo zapalenia postojowych, dzienne wciąż świecą i dowodzik może polecieć :bigok:


Obrazek

Awatar użytkownika
sylwek13225
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 64
Rejestracja: sob cze 27, 2009 17:35
Lokalizacja: Sandomierz

Re: Działanie świateł do jazdy dziennej

Post autor: sylwek13225 » pt cze 29, 2012 11:40

wszystko rozumiem ale dalej Nie wiem czy moje podłączenie jest ok i czy ten mu moduł sterujący sam tak gasi te światełka na zapłonie dla oszczędności lub aby nie pozostawić na zapłonie i żeby cały czas świeciły.



Awatar użytkownika
skaktus
Mirafioli
Mirafioli
Posty: 3125
Rejestracja: pt lis 30, 2007 21:38
Lokalizacja: Nysa

Re: Działanie świateł do jazdy dziennej

Post autor: skaktus » pt cze 29, 2012 14:50

feniks pisze:
skaktus pisze:nie świecą bo napięcie jest niższe niż zadane / zaprogramowane w sterowniku
i najczęściej to właśnie pada w tych modułach i później pomimo zapalenia postojowych, dzienne wciąż świecą i dowodzik może polecieć :bigok:
Tylko co tutaj ma start z zapłonem do nie gaśnięcia po zapaleniu postojowych / mijania ? Osobiście od 2 lat używam Philipsa na 5 ledach i nie miałem nigdy takiego problemu. Natomiast w przypadku chińczyka wszystko jest możliwe, nawet to że diody mrugają, lampy są stroboskopami - częsty widok na naszych drogach.
wszystko rozumiem ale dalej Nie wiem czy moje podłączenie jest ok i czy ten mu moduł sterujący sam tak gasi te światełka na zapłonie dla oszczędności lub aby nie pozostawić na zapłonie i żeby cały czas świeciły.
Po pierwsze z tego co pokazujesz masz źle podpięte światła. Jeśli są one podpięte pod pompę lub inne cudo - nie stwierdzę po fotkach, może to nawet być pod stacyjkę itp. Wówczas w momencie przekręcenia kluczyka w zapłon napięcie też dostaje przetwornica (wcześniej była odłączona a tak być nie powinno), przetwornica włącza się, włączają się diody. Przetwornica mierzy napięcie, porównuje z zadanym / zaprogramowanym, stwierdza że silnik nie jest odpalony, lampy gasną. Gdyby wszystko było podpięte pod akumulator tak jak każe producent nie było by problemu i włączanie po przekręceniu kluczyka w zapłon (ale bez odpalania) by nie występowało - sterownik lamp jest podpięty na stale i stale może "stwierdzać" czy silnik jest odpalony czy nie. Wówczas jeśli nie dopalisz silnika nic się nie dzieje, przekręcenie kluczyka też nic nie powoduje, dopiero w momencie odpalenia, kiedy rusza alternator i napięcie w instalacji wzrasta, sterownik uruchamia lampy, po zgaszeniu silnika automatycznie je wyłącza i przechodzi w stan spoczynku w którym pobiera poniżej 1 mA.

Każ elektrykowi magikowi który ci to robił podłączyć wszystko zgodnie z instrukcją.



Awatar użytkownika
sylwek13225
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 64
Rejestracja: sob cze 27, 2009 17:35
Lokalizacja: Sandomierz

Działanie świateł do jazdy dziennej

Post autor: sylwek13225 » pt cze 29, 2012 16:07

ok
ale według przepisów to światła do.jazdy dziennej mają się zaświecić po włączeniu zapłonu a Nie na odpalonym silniku



Awatar użytkownika
skaktus
Mirafioli
Mirafioli
Posty: 3125
Rejestracja: pt lis 30, 2007 21:38
Lokalizacja: Nysa

Działanie świateł do jazdy dziennej

Post autor: skaktus » pt cze 29, 2012 16:49

Przepisy są odmienne dla różnych roczników aut.

1-w starszych autach światła postojowe mogą świecić razem z światłami postojowymi a wyłączać się z włączeniem swiateł mijania, lub włączać się z uruchomieniem silnika i wyłączać po włączeniu mijania - ma to uprościć montaż

2-w nowych autach fabrycznie wyposażonych w dzienne, mają się włączać z uruchomieniem silnika

W twoim wypadku uruchamiają się na chwilę w momencie przekręcenia kluczyka, bez uruchomienia silnika, a ma to związek z nieprawidłowym podłączeniem.



lukas1305
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 187
Rejestracja: pt lis 07, 2008 11:46
Lokalizacja: Gliwice

Re: Działanie świateł do jazdy dziennej

Post autor: lukas1305 » pt cze 29, 2012 21:48

sylwek13225 pisze:witam

właśnie zamontowałem światełka do jazdy dziennej Philipsa DRL4 w swoim Golfie MK4
ale mam takie pytanie ponieważ jak włączam zapłon to światła jazdy dziennej się zapalają (oczywiste) ale po chwili świecenia na zapłonie same gasną tak po 15 sek.a po uruchomieniu silnika znowu się zapalają. czy ta zasada działania jest poprawna.
Witam.Miałem identyczny problem jak Ty w tych światłach(Philipsa DRL4) poprostu elektryk podłączył Ci je zgodnie z instrukcją(czyli kabelek + na kleme aku+ a minus na kleme aku minus a ten trzeci kabelek do + postojówki) ale niewie o tym,że w tych automatach(przełączniku) ten schemat producenta lubi szwankować.....więc żeby wszystko było ok to musisz ten czerwony(+)kabelek z klemy aku odkręcić i podłączyć go pod napięcie(pod maską) + po stacyjce które sie pojawia w momencie rozruchu i po kłopocie.Światła są drogie ale zaje....cie świecą ,mam identyczne lepiej 10W niż 150W choinki w aucie.

Pozdro.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 18 gości