[Ankieta] Żarówki halogenowe - testy, porady, opinie...

Tutaj piszemy o problemach związanych tylko z elektryką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Który komplet żarówek H7 uważasz za najlepszy? (trwałość/jakość/świecenie)

Hella, long life
9
4%
Narva, plus 50%
1
0%
Narva, arctic blue
4
2%
Narva, plainium
0
Brak głosów
Narva, ultra blue
2
1%
Narva, truckstar +100%
0
Brak głosów
Osram, night breaker
19
8%
Osram, nightbreaker plus
57
25%
Philips, blue vision
6
3%
Philips, blue vision plus
19
8%
Philips, nightguide
3
1%
Philips, premium blister +30%
8
4%
Philips, xtream power +80%
2
1%
Philips, xtream vision +100%
16
7%
Tungsram, megalight ultra +120%
40
18%
Tungsram, megalight ultra +90%
32
14%
Tungsram, sportlight blue +50%
10
4%
 
Liczba głosów: 228

Awatar użytkownika
RA_FEEL_IT!
Administrator
Administrator
Posty: 2307
Rejestracja: pt gru 19, 2008 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Auto: Passat B5 FL 1.8T
Silnik: AWT

[Ankieta] Żarówki halogenowe - testy, porady, opinie...

Post autor: RA_FEEL_IT! » ndz maja 01, 2011 12:11

W tym temacie znajdziesz nasze opinie, testy i porady na temat żarówek halogenowych.
- tutaj rozmawiamy na temat żarówek halogenowych!

W ramach przypomnienia:
15. Szanuj prawa autorskie. Zabrania się umieszczania na forum materiałów chronionym prawem autorskim, a także linków do nich. Wszelkie prośby o książki, linki do książek, instrukcji serwisowych, programów typu vag-com/etka, zawartości sterowników ecu (ORYGINALNYCH I ZMODYFIKOWANYCH!), abs, itp, czy innych materiałów chronionych prawem będą karalne ostrzeżeniami lub nawet banem.
Typy lamp halogenowych:

H1, H2, H3 – żarówki halogenowe jednowłóknowe

H4 – żarówki halogenowe dwuwłóknowe

H7 – udoskonalona wersja żarówki H1 stosowana w nowoczesnych systemach reflektorowych

HB3 – żarówki halogenowe jed­nowłóknowe (światła dalekosiężne)

HB4 – żarówki halogenowe jed­nowłóknowe (światła mijania)

H1+30/50, H4+30/50 – udoskonalone wer­sje żarówki H1 lub H4 z wypełnieniem gazem ochronnym. W tych typach żarówek żarnik jest cieńszy, dlatego może być eksploatowany w wyższej tempera­turze. Dzięki wyższej temperaturze luminacja jest większa i odbłyśnik może przesłać więcej światła w obszary ważne dla bez­pieczeństwa jazdy. Takie żarówki można stosować w miejsce żarówek dotychczasowych - mają one certyfikat dopuszczenia do eksploatacji. Zamiany żarówek na żarówki innego typu można dokonywać jedynie parami.

Znane marki żarówek:

-- Hella
- Long Life

-- Narva
- Plus 50%
- Arctic Blue
- Blue Power +80%
- Platinium
- Ultra Blue
- Truckstar +100%

-- Osram
- Night Breaker
- Night Breaker Plus

-- Philips
- Blue Vision
- Blue Vision Ultra
- Nightguide
- Premium Blister +30%
- X-treme Power +80%
- X-treme Vision +100%

-- Tungsram
- Megalight Ultra 120%
- Megalight Ultra 90%
- Sportlight blue +50%

Lista uzupełniana...
Propozycje pisać na PW



Awatar użytkownika
skaktus
Mirafioli
Mirafioli
Posty: 3125
Rejestracja: pt lis 30, 2007 21:38
Lokalizacja: Nysa

A,B,C żarówek halogenowych - testy, porady, opinie...

Post autor: skaktus » wt maja 03, 2011 16:17

Zestawienie żarówek Narva:
http://www.narva.com.au/products/browse ... nce-globes" onclick="window.open(this.href);return false;

Test żarówek H7:
http://www.auto-swiat.pl/1-supertest-za ... -najlepiej" onclick="window.open(this.href);return false;

Porównanie żarówek Blue Vision Ultra z Mtec Super White
http://www.tspaeth.de/lupo/mtec/bmw/" onclick="window.open(this.href);return false;



Awatar użytkownika
RA_FEEL_IT!
Administrator
Administrator
Posty: 2307
Rejestracja: pt gru 19, 2008 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Auto: Passat B5 FL 1.8T
Silnik: AWT

A,B,C żarówek halogenowych - testy, porady, opinie...

Post autor: RA_FEEL_IT! » śr maja 04, 2011 12:17

"Mtec Super White" wydają się b. mocne i fajny kolorek z nich bije ale czy rzeczywiście są tak dobre skoro nawet na allegro ich nie widzę? :chytry:



Awatar użytkownika
skaktus
Mirafioli
Mirafioli
Posty: 3125
Rejestracja: pt lis 30, 2007 21:38
Lokalizacja: Nysa

A,B,C żarówek halogenowych - testy, porady, opinie...

Post autor: skaktus » śr maja 04, 2011 15:45

Te Mtec są na allegro w wersji H1, ale dziwnie oznaczone - nie wiadomo czy to 55 czy 100 W.

Po 2 według porównania ze strony:

http://www.fuers-auto.de/shop_content.p ... d11cafb1a3" onclick="window.open(this.href);return false;

Te Mtec mają inny kolor bańki i świecą dość kiepsko:

X-Treme:

Obrazek

Mtec:

Obrazek



Awatar użytkownika
RA_FEEL_IT!
Administrator
Administrator
Posty: 2307
Rejestracja: pt gru 19, 2008 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Auto: Passat B5 FL 1.8T
Silnik: AWT

A,B,C żarówek halogenowych - testy, porady, opinie...

Post autor: RA_FEEL_IT! » czw maja 05, 2011 10:30

Zdjęcia porównujące Mtec z Blue Vision Ultra z tymi wyżej całkowicie się "gryzą" ...



Awatar użytkownika
skaktus
Mirafioli
Mirafioli
Posty: 3125
Rejestracja: pt lis 30, 2007 21:38
Lokalizacja: Nysa

A,B,C żarówek halogenowych - testy, porady, opinie...

Post autor: skaktus » czw maja 05, 2011 16:49

Co aparat to inne foto. Powinno się robić foto z zablokowanymi ustawieniami w manualu,ale i tak 99% fotek jest w automacie z komórki lub kompaktu.



Awatar użytkownika
Lipek81
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4677
Rejestracja: czw gru 01, 2005 12:20
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Kontakt:

A,B,C żarówek halogenowych - testy, porady, opinie...

Post autor: Lipek81 » pt lut 03, 2012 15:30

Troche info dotyczących żarówek samochodowych:
Standardowa żarówka H4 osiąga moc 55/60W (czyli ta zapisaną na pudełku) przy napięciu zasilania ok. 12,7V. Podobnie z żarówkami H3. Co za tym idzie, przy napięciu 12V nie osiągają one mocy z pudełka. Żarówki "wzmocnione" (np. osram nightbreaker) mają większą moc (nieznacznie) od standardowych żarówek. Kiedyś wyciągnąłem sobie nawet charakterystyki prądowo-napięciowe żarówek H4 i H3 zwykłych i osram nightbreaker (niestety, gdzieś zapodziałem).

http://www.unece.org/fileadmin/DAM/tran ... 037r6e.pdf" onclick="window.open(this.href);return false; - tutaj ciekawy dokument europejskiej komisji gospodarczej, dotyczący żarówek samochodowych. Wymienione są wszystkie dozwolone w UE żarówki samochodowe oraz ich dopuszczalne parametry.
Zauważcie, że każda żarówka ma dwa "rodzaje" parametrów - te zapisane na pudełku (w tym dokumencie nazywane "Rated values") oraz rzeczywiste wartości, różniące się od tych z pudełek (Objective values). Przykładowo żarówka H4 oznaczona jako 55/60W 12V może przy napięciu 13,2V osiągnąć maksymalnie 80/85W. Dokument ten nie reguluje, jakim napięciem powinny być zasilane żarówki - napięcie 13,2V jest jedynie napięciem testowym, aby mieć porównanie do innych żarówek - czyli możemy bez problemu zasilać żarówki wyższym napięciem, a tym samym osiągnąć ich większą moc ( i zmniejszyć trwałość).

Kiedyś dość sporo szukałem na temat tego, jakim napięciem powinny być zasilane żarówki samochodowe (kompromis pomiędzy ilością światła a trwałością) - niestety, nigdzie nie znalazłem takiego info. Udało mi się znaleźć jedynie info ogólne, dotyczące żarówek halogenowych, że nie powinny być one zasilane napięciem mniejszym niż 10% (lub 5% nie pamiętam dokładnie) od napięcia nominalnego, ponieważ żarnik nie osiąga wtedy temperatury 250st. C która umożliwia mu prawidłową pracę - ilość emitowanego światła gwałtownie się wtedy zmniejsza. W sieci co prawda pojawia się wykres obrazujący zależność trwałości od napięcia zasilającego, oraz ilości emitowanego światła np. - http://skodaporadnik.republika.pl/porad ... wiatel.htm" onclick="window.open(this.href);return false; ale nie wiadomo, jakich żarówek to się tyczy i czy są różnicę między żarówkami standardowymi i np. osram nightbreaker. Poza tym ich autor założył że 13,2V to napięcie przy jakim powinny pracować żarówki, i do tego założenia odnosił potem swoje rozważania oraz wyliczał zależności procentowe na wykresie.

PS. Polecam stronkę europejskiej komisji gospodarczej - zakładka transport - i jej rozporządzenia. Można się dowiedzieć ciekawych rzeczy - np. o ile może kłamać prędkościomierz w samochodzie itp. -> http://www.unece.org/trans/main/welcwp29.html" onclick="window.open(this.href);return false;



Awatar użytkownika
skaktus
Mirafioli
Mirafioli
Posty: 3125
Rejestracja: pt lis 30, 2007 21:38
Lokalizacja: Nysa

A,B,C żarówek halogenowych - testy, porady, opinie...

Post autor: skaktus » pt lut 03, 2012 16:35

Myślę że nominalne napięcie dla żarówki to będzie około 13V - wiele nowych aut ma w ten sposób regulowane napięcie dla żarówek.

Te wysokie moce dla H4 chyba są ciut przesadzone. Testowałem ( o ile to tak można nazwać ) Philipsa Premium H4 i przy 15V pobierał "ledwo" 70W natomiast przy 14,7V H1 Premium pobierał 65 a Tungsram +90% 68W. Wszystkie pewnie zależy od żarówki, partii itd.



Awatar użytkownika
Lipek81
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4677
Rejestracja: czw gru 01, 2005 12:20
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Kontakt:

A,B,C żarówek halogenowych - testy, porady, opinie...

Post autor: Lipek81 » pt lut 03, 2012 18:14

skaktus, co masz na myśli pisząc "wysoki moce"? Chodzi tobie o to co w tabelach z tych PDF, czy o to, co napisałem na początku? Tak jak sprawdzałem osram nightbreaker, to pamiętam, że przy 13,2V podchodziły one pod maksymalną dozwoloną moc - brakowało kliku W. Natomiast standardowe miały przy 13,2 dużo mniejszą moc.
skaktus pisze:Myślę że nominalne napięcie dla żarówki to będzie około 13V - wiele nowych aut ma w ten sposób regulowane napięcie dla żarówek.
- skąd to wiesz? W jaki sposób odbywa się regulacja?
Ogólnie założyć coś zawsze można, natomiast ja próbowałem odnieść się do wytycznych producenta żarówek, które jednoznacznie by to określiły. Niestety takich wytycznych brak.



Awatar użytkownika
skaktus
Mirafioli
Mirafioli
Posty: 3125
Rejestracja: pt lis 30, 2007 21:38
Lokalizacja: Nysa

A,B,C żarówek halogenowych - testy, porady, opinie...

Post autor: skaktus » pt lut 03, 2012 18:58

Ja szukałem jakieś pół roku dokładnych wytycznych dla żarówek, mówiące o mocach, lumenach, wielkościach żarników itd i wiele nie znalazłem. Ogólnie z tego co wyszperałem to pisało że żarówka H1,H7 przy 13,2V powinna pobierać 55W mocy i oddawać maksymalnie 1550 lumenów przy barwie w okolicach 3500 kelwinów. Zwiększenie napięcia do około 14,4V nie powinno powodować wzrostu mocy ponad 65W, ale czy to prawda to nie mam pojęcia.

Co do regulacji napięcia w aucie - przeglądałem test żarówek, w którym pisali że producenci montują obecnie regulatory napięcia w nowych autach, które podają około 13,2V na żarówki. Nie wiem w jaki sposób miało to by być tak realizowane, czy rezystorami, czy PWM czy inaczej.

A co to tych wysokich mocy to chodziło mi o to:
Przykładowo żarówka H4 oznaczona jako 55/60W 12V może przy napięciu 13,2V osiągnąć maksymalnie 80/85W.
Takie wartości z tego co pamiętam osiągały jedynie mega chińskie żarówki typu Bottari i chodziło mi o to, że są one wysokie / naciągane, w tym sensie, że na takie wzrosty poboru mocy pozwolą sobie tylko producenci krzaki.



Awatar użytkownika
Lipek81
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4677
Rejestracja: czw gru 01, 2005 12:20
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Kontakt:

A,B,C żarówek halogenowych - testy, porady, opinie...

Post autor: Lipek81 » pt lut 03, 2012 22:37

skaktus, to jest tak - dokument, do którego link podałem ma informacje na temat jakie warunki powinny spełniać żarówki aby dostały homologacje. Jest tam wyraźnie napisane, że żarówka H4 przy 13,2V może pobierać max 80/85W - jeżeli pobiera tyle, lub mniej, to jest to zgodne z przepisami. Jeżeli spełnia pozostałe warunki które są opisane w tym dokumencie, to dostanie homologację.
Podczas wyprowadzania charakterystyk doszedłem do tego, że standardowe żarówki osiągają znacznie mniejsze moce od tych dopuszczalnych przy 13,2V, natomiast te osram niightbreaker mają znacznie większą moc, podchodzącą pod te 80/85W. Także wszystko jest zgodne z przepisami, poza tym nightbreaker mają homologacje.

Znalazłem kartkę z charakterystykami które zrobiłem dla żarówki H3, standardowej (jakaś zwykła, tania) - wszystkie pomiary dokonane po uprzednim, kilkuminutowym rozgrzaniu żarówki:

V A
11,9 - 4,272
12,0 - 4,290
12,1 - 4,313
12,2 - 4,330
12,3 - 4,350
12,4 - 4,369
12,5 - 4,390
12,6 - 4,410
12,7 - 4,427
12,8 - 4,447
12,9 - 4,467
13,0 - 4,485
13,1 - 4,504
13,2 - 4,522
13,3 - 4,541
13,4 - 4,561
13,5 - 4,579
13,6 - 4,598
13,7 - 4,618
13,8 - 4,633
13,9 - 4,653
14,0 - 4,673
14,1 - 4,689
14,2 - 4,708
14,3 - 4,728
14,4 - 4,745
14,5 - 4,762
14,6 - 4,781
14,7 - 4,799
14,8 - 4,818
14,9 - 4,839
15,0 - 4,855

Widać z tego, że przy 13,2V żarówka ma 59,7W mocy - zgodnie z warunkami homologacji może mieć max 68W - i to właśnie było wykorzystane w nightbreaker - z tego co pamiętam miała ona ok. 65W przy napięciu 13,2V.



Awatar użytkownika
skaktus
Mirafioli
Mirafioli
Posty: 3125
Rejestracja: pt lis 30, 2007 21:38
Lokalizacja: Nysa

A,B,C żarówek halogenowych - testy, porady, opinie...

Post autor: skaktus » sob lut 04, 2012 14:11

O, fajna wstawka. Dobra robota. Szkoda że nie posiadam luksometru, można by sprawdzić jak napięcie wpływa na jasność, a najlepszym bajerem było by sprawdzenie promieniowania UV...



Awatar użytkownika
Gawior
Forum Master
Forum Master
Posty: 1807
Rejestracja: śr lip 15, 2009 21:38
Lokalizacja: Częstochowa

A,B,C żarówek halogenowych - testy, porady, opinie...

Post autor: Gawior » sob lut 11, 2012 21:28

Osobiście sprawdzałem żarówki Nightguide, Night Breaker, Tungsram +50% i +90%, jakieś zwykłe Hella i pomijając chińszczyznę z marketów itp.

Night Breaker ze światłami na przekaźnikach ładnie świeciły, ale szybko padły. Nie chciałem popalić następnych żarówek za nie małe pieniądze i Nightguide podłączyłem jak fabryka przykazała ( na żarówkach 12,5-12,8 V ). Po niedługim czasie jedna zaczęła się przepalać , świecić ciemniej i bardziej na żółto ( patrząc na lampę ). Po tym darowałem sobie te super żarówki za niemałe pieniądze.
Zainwestowałem wtedy w Tungsram +90%, ale pech chciał, że jedną potrzaskałem przy demontażu lampy. Kupiłem Tungsram +50%, bo +90% nie było w sklepie. Po zamontowaniu stwierdzam, że te +50% lepiej świeca. Tungsram-y świecą najlepiej z tych tańszych żarówek i puki co zie zamierzam przesiadać się na inną firmę i inne żarówki.
Natomiast żarówki Hella mam w innym aucie i jak na razie świecą bardzo ładnie "dużą ilością światła" z przyjemną białą/zimną barwą.

Moje doświadczenia dotyczą głównie żarówek H1


Moja dorożka - http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=325090
Alpine Fantomface CDA-7897->Audio Art 200MS->DLS UR36S (UR2,5 i UR1)->woofer Focal K2P, Rodek R4100A2->STX 8" 23L@35Hz

Awatar użytkownika
skaktus
Mirafioli
Mirafioli
Posty: 3125
Rejestracja: pt lis 30, 2007 21:38
Lokalizacja: Nysa

A,B,C żarówek halogenowych - testy, porady, opinie...

Post autor: skaktus » ndz lut 12, 2012 19:19

Z żarówki zimnej barwy nie uzyskasz, no chyba że z chińskiej która będzie silnie pomalowana na niebiesko, ale to mija się z celem. Najlepsze wyjście to posiadanie przekaźników świateł + żarówki typu +90% i do tego lampy dzienne.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości