Lampy przód i tył, Hella czy Saturnus ?

Tutaj piszemy o problemach związanych tylko z elektryką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

pmaz
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: śr lut 22, 2012 21:38
Lokalizacja: Wolsztyn / Poznań

Lampy przód i tył, Hella czy Saturnus ?

Post autor: pmaz » wt sie 28, 2012 21:52

Witam wszystkich - mój jeden z pierwszych tematów, ale do rzeczy...

Otóż robię golf mk2 na oryginał i problem mój w lampach, :panna: (golf rocznik 87 , po liftowy).
Słyszałem teorię od znajomego, że gdy grill był na cztery lampy to wszystkie lampy były Hella.
Jednakże słyszałem też, że po litowe golfy miały z przodu lampy Saturnusa (prawdopodobnie te na dwie lampy) ?
W tym miejscu moja prośba do wszystkich posiadających oryginały MK2 by sprawdzili jak mają u siebie podając grill na iile lamp i który rok samochodu.

Moje pytanie również o tylne lampy.
Po liftowe podobno mają z tyłu Saturnusy, przed liftowe - Hella.


Dodatkowo w temacie spytam, czy interesował się już ktoś gdzie można dostać plastiki mocujące lampy przednie w mk2, bo stare się połamały.

Pozdrawiam fanów oryginałów :kwiatek:



Awatar użytkownika
marcinek84
Forum Master
Forum Master
Posty: 1974
Rejestracja: wt gru 11, 2007 18:02
Lokalizacja: Józefów, Piaski, LSW
Kontakt:

Lampy przód i tył, Hella czy Saturnus ?

Post autor: marcinek84 » śr sie 29, 2012 02:22

ja miałem hella w grillu na 4 lampy grill tez hella. saturnus odblysnik maja mocniejszy niż hella oraz oznaczenie HCR sugeruje ze mogą palić się 2 zarniki czyli mijania i drogowe jak przelaczymy daje to więcej światła, wystarczy zrobić zworke w skrzynce bezpieczników. z tylu tez miałem założone hella auto z 89 lipiec


Pierwsza PNka na BLOSie? :)
mój golfik viewtopic.php?f=87&t=278186" onclick="window.open(this.href);return false;
galeria fotosika http://marcinek0584.fotosik.pl/albumy/559660.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Lipek81
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4677
Rejestracja: czw gru 01, 2005 12:20
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Kontakt:

Lampy przód i tył, Hella czy Saturnus ?

Post autor: Lipek81 » sob wrz 08, 2012 21:38

Ja spinki kupowałem w ASO. Co do grilla - to nawet ori grill i tak był robiony przez hella. Tak więc lampy wewnętrzne tylko hella. Natomiast te zewnętrzne szczerze mówiąc ja nigdy się nie spotkałem, żeby w ori aucie były hella - raczej saturnus albo bosch. Nie wydaje mi się też, żeby to miało jakiś związek z tym, na ile lamp był grill.
Co do tyłu to wydaje mi się - ale też nie jestem pewien, że jeżeli były zwykłe lampy kolorowe, to był saturnus, albo hella, a jak przyciemniane, to chyba tylko hella.


Zbaczając nieco z tematu - również dążę do oryginału, każda spineczka i śrubeczka musi być u mnie na swoim miejscu. Jeżeli czegoś nie jesteś pewien, np. gdzie jaka spinka ma być, albo gdzie założona opaska zaciskowa, czy którędy pociągnięte kable, to pytaj na priv - myślę, że będę mógł pomóc.



Awatar użytkownika
mazzy137
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 501
Rejestracja: wt kwie 20, 2010 15:45
Lokalizacja: Poznań / Wolsztyn

Lampy przód i tył, Hella czy Saturnus ?

Post autor: mazzy137 » ndz sty 06, 2013 21:24

Autor zapomniał dodać, że mowa o GTI - model z 4 lampionami w serii - czy w związku z tym mogły wystąpić główne S. a wewnetrzne Hella? --> I co dalej za tym idzie, jeśli wszystkie przednie były H. to tył też czy mogli wystąpić mieszani producenci?
Lipek81 pisze:Zbaczając nieco z tematu - również dążę do oryginału, każda spineczka i śrubeczka musi być u mnie na swoim miejscu. Jeżeli czegoś nie jesteś pewien, np. gdzie jaka spinka ma być, albo gdzie założona opaska zaciskowa, czy którędy pociągnięte kable, to pytaj na priv - myślę, że będę mógł pomóc.
Opaski zaciskowe wody itp. w czerń, czy w ocynk proponujesz?


Korekta liczników i pól numerowych..... ;)

Awatar użytkownika
Lipek81
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4677
Rejestracja: czw gru 01, 2005 12:20
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Kontakt:

Lampy przód i tył, Hella czy Saturnus ?

Post autor: Lipek81 » ndz sty 06, 2013 23:16

mazzy137 pisze:Opaski zaciskowe wody itp. w czerń, czy w ocynk proponujesz?
- oryginalne to były kolorowe, w zależności chyba od średnicy. Teraz kupiłem z kolei oryginały na wymianę te, od węży chłodnicy, to jest ocynk.



Awatar użytkownika
grandi
Lord GTI
Lord GTI
Posty: 3831
Rejestracja: śr lut 07, 2007 02:04
Lokalizacja: Boat city
Auto: Octavia
Silnik: AQY

Lampy przód i tył, Hella czy Saturnus ?

Post autor: grandi » pn sty 07, 2013 00:29

dalekoięzne były tylko hella
drogowe hella bosch saturnus
tyl saturnus hella (fift- tylko GT)


...wiesz co jest szykiem , jeździć klasykiem a nie plastikiem...

Temat o moim golfie viewtopic.php?f=87&t=519932" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
mazzy137
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 501
Rejestracja: wt kwie 20, 2010 15:45
Lokalizacja: Poznań / Wolsztyn

Lampy przód i tył, Hella czy Saturnus ?

Post autor: mazzy137 » pn sty 07, 2013 18:54

Że były różne to już wiem, próbujemy znaleźć algorytm montowania, Czyli: Czy występowały jednocześnie zwykłe Saturnus i wewnętrzne Hella?


Korekta liczników i pól numerowych..... ;)

Awatar użytkownika
Lipek81
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4677
Rejestracja: czw gru 01, 2005 12:20
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Kontakt:

Re: Lampy przód i tył, Hella czy Saturnus ?

Post autor: Lipek81 » wt sty 08, 2013 10:59

mazzy137, moim zdaniem występowały. W ogóle to ja jakoś nigdy nie spotkałem się, żeby reflektory główne to były hella. Moim zdaniem niepotrzebnie się tym przejmujesz. Jakie zamontujesz, takie będą dobre. Jeżeli nawet będziesz chciał rejestrować go na zabytek, to nie ma to znaczenia. Sam producent również montował różne wyposażenie w tych samych rocznikach (np. alternatory czy rozruszniki).
Mam pewną teorię co do tego grilla na 4 lampy. Na pewno grill ten był robiony przez hella, potem VW dawał tylko swoje znaczki. Podejrzewam, że mógł być on domawiany przez klienta w salonie. Myślę też, że niektóre wersje golfa miały ten grill w standardzie. To, że grill był w standardzie można poznać po tym, że instalacja elektryczna jest fabrycznie przygotowana pod dodatkowe reflektory (od wtyczki żarówki H4 biegną dodatkowe przewody do żarówki H3). Jeżeli grill był dokładany, to przy kostkach od żarówek H4 są wpięte przejściówki rozgałęziające na żarówki H3. W takiej sytuacji problem masz rozwiązany, bo przy wymianie grilla w salonie nie wykręcali przecież reflektorów głównych i wymieniali ich, tylko po to, żeby był na nich napis Hella.



Awatar użytkownika
mazzy137
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 501
Rejestracja: wt kwie 20, 2010 15:45
Lokalizacja: Poznań / Wolsztyn

Lampy przód i tył, Hella czy Saturnus ?

Post autor: mazzy137 » czw mar 14, 2013 22:25

Ja właśnie chcę sie zagłębić - to wbrew pozorom bardzo ważna sprawa....
mam 16V gdzie w standardzie były 4 lampiony - stąd pytanie.
Ja mierzę wyżej niż zabytek w polsce - mam już jedno auto na zółtych z 1,1 i mógłbym tam wmontować 1,5 a nikt by nie poznał.
Tu chodzi o spokojny sen a nie o przepisy czy serwis...


Korekta liczników i pól numerowych..... ;)

Awatar użytkownika
damian_piaski
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 786
Rejestracja: ndz paź 04, 2009 20:52
Lokalizacja: krynica morska-piaski
Kontakt:

Lampy przód i tył, Hella czy Saturnus ?

Post autor: damian_piaski » pn mar 18, 2013 11:54

Zwróć uwagę na lampy przednie firmy FER. Wydaje mi się że one były często montowane. O ile sie nie myle to nawet limited na nich wyjechał z fabryki. Są tańsze i oryginalne.

nawiązując d wypowiedzi Lipka tu masz zdjęcia atrapy hella i reflektorów hella i przejściówki

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


http://allegro.pl/grill-vw-golf-ii-i3104478896.html

A tu masz linka do sklepu z produktami do starszych samochodów

http://part-port.pl/STRONA/OFERTA/oferta_pl.htm

oraz grill który oni sprzedają

http://allegro.pl/grill-z-halogenami-ca ... 22343.html


Wrzuć na luz i spójrz na to z lotu ptaka ;)

Awatar użytkownika
Lipek81
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4677
Rejestracja: czw gru 01, 2005 12:20
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Kontakt:

Lampy przód i tył, Hella czy Saturnus ?

Post autor: Lipek81 » pn mar 18, 2013 13:21

damian_piaski pisze:oraz grill który oni sprzedają

http://allegro.pl/grill-z-halogenami-ca ... 22343.html" onclick="window.open(this.href);return false;
- akurat ten grill to nie jest nawet podobny do oryginału, czy tam hella. Z przodu to samo, z tyłu zupełnie inne. Potem mogą być problemy z dostaniem zbitego reflektora, czy tam uchwytu itp. Hella i ori VW są identyczne.



Awatar użytkownika
mazzy137
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 501
Rejestracja: wt kwie 20, 2010 15:45
Lokalizacja: Poznań / Wolsztyn

Lampy przód i tył, Hella czy Saturnus ?

Post autor: mazzy137 » sob mar 23, 2013 23:23

Dzięki za fotki grilla.
Dostałem taki na złomie raz wraz z brewką i wszystkimi wtyczkami oraz z tUv-em - świetna sprawa.

Ten Capati - mam grill Marschall-a (ma nabite również VALEO) z MK1 gdzie są lampy z takimi samymi gumami na tyle - swego czasu była to bardzo renomowana marka. Grill z lampami tej firmy występował tylko jako opcja w serwisie i zawsze miał chromowany znaczek VW i małe logo Volkswagen Motorsport.

Akurat lampy hella i ori nie da sie odróżnić (albo nie wiem jak), ale ja nadal nie mam odpowiedzi czy do wewnętrznych helli muszą być zewnętrzne helle?

Jak młody poskłada przodek to wrzuce fotki :)


Korekta liczników i pól numerowych..... ;)

Awatar użytkownika
Lipek81
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4677
Rejestracja: czw gru 01, 2005 12:20
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Kontakt:

Lampy przód i tył, Hella czy Saturnus ?

Post autor: Lipek81 » ndz mar 24, 2013 09:24

mazzy137 pisze:Akurat lampy hella i ori nie da sie odróżnić (albo nie wiem jak)
- mają naklejkę z tyłu, taką jajowatą - jak ori, to ze znaczkiem VW/Audi i numerem katalogowym, jak Hella, to z logiem i numerem Hella. Tylko tą naklejką się różnią. Można przełożyć naklejkę z ori do Hella i nie będzie różnicy.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 46 gości