Dorabianie kluczyka, adaptacja transpondera do Immo VW

Gotowe opisy różnych podzespołów aut, także nasze porady.

Moderatorzy: Moderatorzy, VIP

milosz196
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 86
Rejestracja: wt gru 06, 2016 15:09

Dorabianie kluczyka, adaptacja transpondera do Immo VW

Post autor: milosz196 » pt lut 03, 2017 12:49

Jako że ostatnimi czasy zakupiłem bloker modułu centralnego zamka wraz z kluczykami przeprowadziłem procedurę adaptacji transpondera, wszystko przebiegło pomyślnie więc pomyślałem że się komuś przyda. Procedurę po krotce opisał kolega Aligator30 w tym temacie: http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f= ... o#p7013831
Ja chciałbym trochę to rozwinąć.
Potrzebne będzie nam:
- działający kluczyk którym uruchomimy stacyjkę
- kabel, ja mam KKL oraz program VAG COM wersja 311
- kluczyki wraz z transponderem które chcemy zakodować
- kod naszego immo

Sama procedura jest bardzo prosta i zajmuje ok 3 minut. Ale zacznę od początku od blokera wraz z kluczykami które zakupiłem od STGA http://www.stig.pl/sterownik-bloker-60-uniwersalny Wszystko ok tylko mój kluczyk po dorobieniu wygląda tak :

Obrazek
Po pierwsze Pan który to robił zmierzył kluczyk i wymiary są różne jak mój ori, szczególnie ten który zaznaczyłem odbiega od oryginału (tu ma racje widać gołym okiem), po drugie jak widać letko się zrobiła dziurka w grocie :grin: i tu Pan mówi że też wina grotu, bo materiał z którego jest wykonany jest za miękki. Wiem, zmienię fachowca, następny grot już idzie. Mimo to jeden klucz udało się dorobić. Zakupiony transponder CRYPTO 48 tu: http://allegro.pl/oryginal-transponder- ... 6596940039, zamontowany, można przejść do procedury kodowania.
W tym celu potrzebujemy kodu naszego immo, jest on dołączony do kluczyka, lub możemy go odczytać w naszym aucie. Ja odczytałem przy pomocy programu VAG EEPROM v 1.19 i kabelka KKL

Obrazek

Mamy wszystko co potrzebne.
Następny krok to PROCEDURA ADAPTACJI KLUCZYKÓW DLA SAMOCHODU VW


Każdy nowy kluczyk służący do zapalania samochodu posiadającego immobilizer musi przejść procedurę adaptacji, czyli zarejestrowania w sterowniku immobilizera. Również w przypadku wymiany sterownika immobilizera niezbędnym jest przeprowadzenie tej procedury dla wszystkich kluczyków.


Procedura adaptacji kluczyków:
wkładamy prawidłowy kluczyk do stacyjki (taki, którym można uruchomić silnik) i włączamy zapłon,
w programie wybieramy opcję [Immobilizer],
jeśli nie nastąpiło połączenie, oznacza to że immobilizer obsługiwany jest przez sterownik liczników, więc należy wybrać opcję [Liczniki (inspekcje)],
następnie z opcji wybieramy [Logowanie],
jako kod wpisujemy numer zaczynający się od 0 i następnych 4 cyfr, które odczytaliśmy wcześniej
po przyjęciu kodu w procedurze logowania, wybieramy opcję [Adaptacje],
podajemy 21 jako numer kanału adaptacji i wciskamy przycisk {Przejdź do kanału},
w polu Aktualna wartość adaptacji pojawi się cyfra określająca ilość kluczyków obecnie obsługiwanych przez sterownik,
chcąc zmienić tą wartość, w polu Nowa wartość adaptacji wpisujemy cyfrę oznaczającą ilość wszystkich kluczyków (ale nie więcej niż 8), którymi będziemy mogli uruchomić samochód,
sprawdzamy poprawność wpisanej wartości przez wciśnięcie przycisku {Test wartości},
jeśli po przeprowadzeniu testu, w polu Aktualna wartość adaptacji pojawi się nowa wartość, oznacza to, że wartość jest poprawna i można ją na stałe zapisać w pamięci sterownika - przycisk {Zapis wartości},
po zapisaniu nowej wartości w pamięci sterownika, kluczyk który znajduje się w stacyjce został już zarejestrowany w sterowniku,
następnie należy wyłączyć zapłon i zmienić kluczyk na następny, który ma być zarejestrowany w sterowniku,
kluczyk można wymienić na następny dopiero wtedy gdy lampka kontrolna immobilizera zgaśnie,
należy umieścić po kolei wszystkie kluczyki, które mają być zarejestrowane w sterowniku. Jest na to przewidziany czas 30 s. liczony tylko wtedy gdy jest włączony zapłon.
Przyciskiem {Wyjdź} kończymy komunikację ze sterownikiem.
Uwagi.
procedura adaptacji kluczyków może być automatycznie przerwana gdy:
przekroczony zostanie czas 30 s.
zostanie osiągnięta ilość kluczyków wprowadzona w kanale 21 adaptacji,
do stacyjki zostanie włożony ten sam kluczyk dwukrotnie,
na zakończenie procedury adaptacji kluczyków należy sprawdzić, czy w pamięci sterownika nie zostały zarejestrowane kody błędów - opcja [Odczyt kodów błędów].


Tym samym cel mamy osiągnięty kluczyki zakodowane.
Koszt:
- bloker centralnego wraz z kluczykami 90zł
- dorobienie kluczyka scyzoryk 50zł szt
- transponder 10zł szt

Czas: odczytanie i adaptacja IMMO około 5 minut
Mam nadzieje że komuś się przyda. ( Procedurę adaptacji kluczyków dla samochodów VW zaczerpnąłem z forum vw-passat.pl autorem postu jest ArturG)



ODPOWIEDZ

Wróć do „FAQ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości