[MK4] montaż automatycznych świateł DLR na przekaźniku 173

Gotowe opisy różnych podzespołów aut, także nasze porady.

Moderatorzy: Moderatorzy, VIP

Awatar użytkownika
grg474
_
_
Posty: 5929
Rejestracja: ndz lut 27, 2011 10:56
Lokalizacja: Skarżysko

[MK4] montaż automatycznych świateł DLR na przekaźniku 173

Post autor: grg474 » ndz maja 26, 2013 18:50

ponieważ dłubałem przy aucie mk4 w wersji USA zauważyłem że ma on fabrycznie załączane światła mijania bez pozycyjnych po włączeniu zapłonu i opuszczeniu dźwigni hamulca pomocniczego/ręcznego. Fabrycznie jest to w dodatkowym polu przekaźników nr 8 - przekaźnik ma nr 173 nr VW 3A0 941 589 link do obrazka. Okazało się że taki przekaźnik na allegroszu można czasem kupić za 30zł. Do tego potrzebna była podstawka pod przekaźnik nr 443 937 527 link do obrazka szrot lub inny sposób zakupu.
Przewody 0,35mm ,0,5mm 1,5mm oraz jeden pin taki jak w kostce ISO radia.
Demontujemy dolne osłony nad nogami kierowcy oraz licznik.
Od licznika - zielonej wtyczki prowadzimy 2 przewody które idą do podstawki przekaźnika czyli:
pin 6 podstawki przekaźnika - łączymy z odciętym kabelkiem wchodzącym do pinu 13 wtyczki licznika kolor brązowo/żółty
pin 3 podstawki przekaźnika łączymy z drugim końcem kabla brązowo/żółtego odciętego od wtyczki
pin 1 podstawki przekaźnika - dajemy kabelek 0,5mm brązowy - dołączamy do punktu masowego pod kierownicą
pin 8 podstawki przekaźnika - dajemy kabelek 0,5mm niebiesko/czarny i dolutowujemy do kabelka niebiesko/czarnego wychodzącego od bezpiecznika 5
pin 2 podstawki przekaźnika - dajemy kabel 1,5mm kolor żółto/zielony do kostki włącznika świateł pin 3 - tu jest puste pole więc musimy dać pin jak z kostki ISO
pin 5 podstawki przekaźnika - dajemy kabel 1,5mm kolor żółto/zielony do kostki włącznika świateł pin 7 - tu jest taki kolor - należy się dolutować i nie odłączać czy odcinać tego co jest obecnie.
UWAGA
celowo podaję nr podstawki przekaźnika a nie samego przekaźnika ponieważ przekaźnik ma numery odwrócone tj.:
podstawka ------ przekaźnik
1 --------- 9
2 --------- 8
3 --------- 7

5 --------- 5
6 --------- 4

8 --------- 2

A tu obrazkowo jak to podpinamy dla tych co słabo czytają schematy, nie kumają po niemiecku itede
Obrazek


Teraz zasada działania - - auto zgaszone - zaciągnięty ręczny, przekręcamy stacyjkę, nic się nie zapala. Puszczamy ręczny - zapalają się tylko żarówki mijania, żadne postojówki, oświetlenie rejestracji itede nie zapala się. Czy to ma sens? Odpalamy auto zimą - nie ma poboru prądu przez światła podczas np grzania świec, stoimy w korku na ręcznym - nie ma poboru prądu dla świateł. Jedyna wada jak będziecie brali zakręty na ręcznym to wam zgasną światła.

ponieważ dostałem kilka pytań - tak ja to u siebie zamontowałem. Golf mk4 USA tylko był pierwowzorem


Masz pytanie pisz ale nie rób ping-ponga - treściwie pytaj o całość co chcesz się dowiedzieć
regulamin działu technicznego
były mk2 GTD, mk3 1Y, mk4 AKQ, mk4 AXR :(, A3 8P jest EOS , New Beetle cabrio - oznaczone Käfer, Audi A5

Awatar użytkownika
kamil1555
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 353
Rejestracja: czw mar 02, 2006 22:43
Lokalizacja: kuj-pom

[MK4] montaż automatycznych świateł DLR na przekaźniku 173

Post autor: kamil1555 » śr maja 29, 2013 08:47

Dobry pomysł z montażem tych świateł, a jest szansa i czy można być uruchamiać te żarówki mijania np. na 30% mocy(tylko w przypadku dziennych, w razie włączenia przełącznikiem mają świecić 100%)? Czy to przedłużyłoby ich żywotność?


And remember respect is everything! VCDS 18.5.2, BDM , liczniki grupa VAG (od najstarszych do najnowszych).

Awatar użytkownika
grg474
_
_
Posty: 5929
Rejestracja: ndz lut 27, 2011 10:56
Lokalizacja: Skarżysko

[MK4] montaż automatycznych świateł DLR na przekaźniku 173

Post autor: grg474 » śr maja 29, 2013 14:48

kamil1555 pisze:a jest szansa i czy można być uruchamiać te żarówki mijania np. na 30% mocy
tak - trzeba by wtedy zastosować rezystor ceramiczny o mocy 110Watt na kablu żółto/zielonym idącym do pinu 7


Masz pytanie pisz ale nie rób ping-ponga - treściwie pytaj o całość co chcesz się dowiedzieć
regulamin działu technicznego
były mk2 GTD, mk3 1Y, mk4 AKQ, mk4 AXR :(, A3 8P jest EOS , New Beetle cabrio - oznaczone Käfer, Audi A5

Awatar użytkownika
dogu18
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 673
Rejestracja: sob wrz 08, 2007 21:39
Lokalizacja: Czerwionka - Czuchów
Kontakt:

Re: [MK4] montaż automatycznych świateł DLR na przekaźniku 1

Post autor: dogu18 » wt cze 18, 2013 15:45

grg474 pisze:
kamil1555 pisze:a jest szansa i czy można być uruchamiać te żarówki mijania np. na 30% mocy
tak - trzeba by wtedy zastosować rezystor ceramiczny o mocy 110Watt na kablu żółto/zielonym idącym do pinu 7
albo jakiś prosty sterownik PWM np na NE555 bardziej energooszczędne



Awatar użytkownika
MaciekV5
...
...
Posty: 1152
Rejestracja: czw sie 30, 2012 08:20
Lokalizacja: GB
Auto: bmw
Silnik: CUNA
Kontakt:

[MK4] montaż automatycznych świateł DLR na przekaźniku 173

Post autor: MaciekV5 » sob lip 20, 2013 13:31

grg474, jestem w trakcie montażu, u mnie we wtyczce od przelacznika swiatel pin 7 jest pusty, co w takiej sytuacji?



Awatar użytkownika
MaciekV5
...
...
Posty: 1152
Rejestracja: czw sie 30, 2012 08:20
Lokalizacja: GB
Auto: bmw
Silnik: CUNA
Kontakt:

[MK4] montaż automatycznych świateł DLR na przekaźniku 173

Post autor: MaciekV5 » sob lip 20, 2013 17:20

Jestem świeżo po montażu przekaźnika wg instrukcji grg474.

Dwie rzeczy, które u mnie były inaczej:
1) Kupiona przeze mnie podstawka przekaźnika nie miała wszystkich pinów, potrzebowałem dwa dodatkowe piny (1 i 3 w podstawce przekaźnika) i chyba są takie same jak z kostki ISO. Czyli łącznie potrzebowałem 3 sztuki.

2)
pin 5 podstawki przekaźnika - dajemy kabel 1,5mm kolor żółto/zielony do kostki włącznika świateł pin 7 - tu jest taki kolor - należy się dolutować i nie odłączać czy odcinać tego co jest obecnie.
Tutaj miałem największy kłopot, u mnie pin 7 wtyczki przełącznika świateł był pusty, w moim przypadku należało się wpiąć w pin 4, kabel żółto-czerwony.

Po uwzględnienie powyższego wszystko działa zgodnie z instrukcją i wielkie dzięki dla grg474 za jasną instrukcję i podzielenie się ciekawostką :pub:



Awatar użytkownika
kamil1555
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 353
Rejestracja: czw mar 02, 2006 22:43
Lokalizacja: kuj-pom

Re: [MK4] montaż automatycznych świateł DLR na przekaźniku 1

Post autor: kamil1555 » ndz maja 24, 2015 15:20

dogu18 pisze:
grg474 pisze:
kamil1555 pisze:a jest szansa i czy można być uruchamiać te żarówki mijania np. na 30% mocy
tak - trzeba by wtedy zastosować rezystor ceramiczny o mocy 110Watt na kablu żółto/zielonym idącym do pinu 7
albo jakiś prosty sterownik PWM np na NE555 bardziej energooszczędne
Witam ponownie. Mam już wszystko zamontowane, ale chciałbym ustawić żarówki na te 30% mocy i za pomocą regulatora napięcia tak jak napisałeś, aby było energooszczędnie. Tylko jak to teraz podłączyć, bo z tego co widzę taki regulator potrzebuje + i - na wejściu i potem ma wyjście na plus dla każdej z żarówek osobno.


And remember respect is everything! VCDS 18.5.2, BDM , liczniki grupa VAG (od najstarszych do najnowszych).

ODPOWIEDZ

Wróć do „FAQ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości