Golf IV TDI sygnalizator, buzzer, głośniczek-gdzie jest ?

Gotowe opisy różnych podzespołów aut, także nasze porady.

Moderatorzy: Moderatorzy, VIP

pankracy30
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: czw sie 18, 2011 18:22

Golf IV TDI sygnalizator, buzzer, głośniczek-gdzie jest ?

Post autor: pankracy30 » pt paź 19, 2012 00:31

Temat dotyczy sytuacji gdy uszkodzony jest buzzer, buczek,brzęczyk, głośniczek(jak zwał). Nie będę omawiał sytuacji gdy otwarte są drzwi kierowcy przy włączonych światłach a buczek nie działa. Jak wiadomo powodem jest krańcówka w zamku. Lecz to inny temat szeroko już omówiony.

Gdzie znajduje się brzęczyk? W wersjach licznikowych skalowanych do 220km/h pod licznikiem centralnie na środku przymocowany małą blaszką.
W wersjach do 260km/h znajduje się wewnątrz licznika wlutowany w płytkę.
Brzęczyk nie występuje jako część zamienna, zatem w serwisie jej nie otrzymamy. Możemy go pozyskać kupując na Allegro najtańszy licznik od anglika i wylutować. Trzeba zwrócić jednak uwagę bo występują 2 rodzaje brzęczyków !

Jak wyciągnąć licznik ?
W PIERWSZEJ KOLEJNOŚCI WYCIĄGAMY KLUCZYK I ODŁĄCZAMY (-) UJEMNĄ KLEMĘ AKUMULATORA JEST TO BARDZO WAŻNE! LICZNIK JEST WPIĘTY W MAGISTRALĘ CAN I JAK WYCIĄGNIEMY LICZNIK BEZ ODŁĄCZONEGO AKU. NAROBIMY SOBIE BIEDY.
Opuszczamy kierownicę na dół i pociągamy oburącz za plastykową maskownicę( w naszą stronę) pod licznikiem do której przyczepiona jest derma.Obrazek

Maskownicę trzymają 2 plastykowe zaczepy

Obrazek

Licznik trzymają dwa wkręty typu TORX :
Obrazek
po ich odkręceniu pozostaje rozłączyć dwa złącza 2x20 PIN Niebieski i Zielony za pomoca różowych dźwigienek. Dźwigienki odchylamy. Przy montażu pamiętajmy, że różowe dźwigienki muszą być w pozycji otwarcia, inaczej nie wsadzimy złącza
Obrazek
Obrazek
Głośniczek wycinamy precyzyjnymi ucinaczkami jeśli nie chcemy rozbierać wskazówek. Wycinam go tak aby z płytki wystawało 2-3mm abyśmy mieli do czego lutować.
Obrazek

Ja do naprawy użyłem nowy głośniczek kupiony w sklepie elektronicznym o średnicy 36mm grubości 4,5mm i rezystancji cewki 8 Ohm 1Watt koszt 22.00 zł
dane: VS-K36WP-8 mylar. 1W/8 http://www.analogis.com.pl/index.php" onclick="window.open(this.href);return false;
Można kupić tańsze za 5-7 zł ale nie zgadzają się średnice i jest zabawa przy montażu.
Obrazek
Obrazek Nowy głośniczek
Obrazek
Nowy głośniczek wklejamy 3 kropelkami w miejsce starego
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozostaje wlutować z powrotem. UWAGA ! NIE LUTUJEMY LUTOWNICĄ TRANSFORMATOROWĄ KTÓRA MOŻE USZKODZIĆ POLEM ELEKTR.MAGNETYCZNYM PROCESOR. UŻYWAMY ZWYKŁEJ OPOROWEJ Z PRECYZYJNYM GROTEM.
Obrazek
Obrazek

Pozostaje teraz wszystko zmontować. Przy montażu złącz trzeba zwrócić uwagę aby nie zagiąć pinów. Podłączamy klemę, przekręcamy zapłon, ustawiamy godzinę . Buczek powinien zadziałać już przy delikatnym zaciągnięciu ręcznego gdy zapali się kontrolka hamulca i przejechaniu kilkudziesięciu metrów.



pankracy30
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: czw sie 18, 2011 18:22

Golf IV TDI sygnalizator, buzzer, głośniczek-gdzie jest ?

Post autor: pankracy30 » sob paź 20, 2012 09:02

Korekta do tematu: Głośniczek posiada Impedancje cewki 100 Ohm a nie jak podałem błędnie 8 Ohm
Typ oryginału: FE36100PCWFR3MG3-HT
Strona producenta: http://www.digisound.de/webshop/wbc.php ... 10&recno=3" onclick="window.open(this.href);return false;

Obrazek



Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9189
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Golf IV TDI sygnalizator, buzzer, głośniczek-gdzie jest ?

Post autor: wesol » sob paź 20, 2012 09:51

ale przeciez pisze ze ma 8 ohm??
Ogolnie fajna porada bo umnie w golfiorze tez nie piszczy wcale niezaleznie czy swiatla nie wylaczone czy ostrzezenie o zaciagnietym recznym czy nawet podpinajac vaga tez absolutna cisza.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

pankracy30
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: czw sie 18, 2011 18:22

Golf IV TDI sygnalizator, buzzer, głośniczek-gdzie jest ?

Post autor: pankracy30 » sob paź 20, 2012 21:10

Odp. dla kolegi "wesol" : Tak jest, napisałem 8 Ohm ale to jest zdjęcie nowego głośnika którego zakupiłem intuicyjnie. Po wpisaniu danych ze starego głośniczka FE36100PC/W okazało się że, powinien mieć 100 Ohm. Pomyłka wynikła z tego, że uszkodzony miał przerwaną cewkę i nie miałem punktu odniesienia. Na 8 Ohm-ach działa ale dźwięk jest słabszy i nie ma gwarancji, że długo podziała. Po odwinięciu kilku zwojów cewki starego głośniczka faktycznie rezystancja pokazała 98 Ohm. Producent podaje 100 Ohm +/- 15%.



Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9189
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Golf IV TDI sygnalizator, buzzer, głośniczek-gdzie jest ?

Post autor: wesol » ndz paź 21, 2012 12:55

ha. A dzisiaj sobie tez wytargalem licznik bo mi żona juz kiedys pitolila bym to zrobil( brzeczyk) . Tez mialem przerwany obwódna nim. Z racj iz zawsze mam nahomikowane takie rozne elementy to wstawilem glosniczek od sluchawek nausznych. Glosniczek pasowal idalnie. Impedancja 32 ohmy. Piszczy elegancko.
Aha licznik do 260 km/h od motoru ASZ i wyglada identycznie jak ten z fotek powyzej.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

pazdzioszek84
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: ndz sty 06, 2013 19:53

Golf IV TDI sygnalizator, buzzer, głośniczek-gdzie jest ?

Post autor: pazdzioszek84 » śr sty 16, 2013 22:01

Witam kolegów :okej: Posiadam Golfa Plusa z 2005r i mam taki sam problem, brak buzzera na desce rozdzielczej. Czy pokazany wyżej tutorialbedie się "nadawał" do plusa??? Czy muszę przy tym zabiegu wyciągać wskazówki z zegarów, czy ten głosniczek znajduje się z tyłu plytki??? Czy rozmiar glosniczka jest taki sam jak na poradzie??



Awatar użytkownika
w17dc0y0t3
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 53
Rejestracja: ndz mar 29, 2009 22:30
Lokalizacja: Szczecin / Wałcz

Golf IV TDI sygnalizator, buzzer, głośniczek-gdzie jest ?

Post autor: w17dc0y0t3 » pn maja 08, 2017 13:28

Witam,

mam pytanie bo nie chce sobie narobic biedy. Mam golfa z 1998 i taki sam glosniczek FE36100PCWFR3MG3-HT.
Oczywiscie bardzo ciezko znalezc podobny o rezystancji 100 Ohm.

Czy jak kupie glosniczek 8 Ohm lub 16 ohm i podlacze do niego rezystor odpowiednio 1/4W 91R lub 1/4WS 82R to powinno byc ok 100 Ohm.

Prosze o pomoc i z gory dziekuje za pomoc:)



Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9189
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Golf IV TDI sygnalizator, buzzer, głośniczek-gdzie jest ?

Post autor: wesol » wt maja 09, 2017 12:45

Tak bedzie okej. Mam w swoim golfie juz kilka lat taki i jest okej.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

Awatar użytkownika
szefol84
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 200
Rejestracja: sob wrz 23, 2017 22:02
Lokalizacja: SW
Auto: VW Golf IV 1.6 16 V kombi
Silnik: ATN

Re: Golf IV TDI sygnalizator, buzzer, głośniczek-gdzie jest ?

Post autor: szefol84 » wt sie 27, 2019 16:46

Serdecznie dzięki kolego pankracy30 za super poradnik.
Osobiście zrobiłem prawie tak samo tyle że kupiłem oryginalny głośniczek więc tylko obciąłem nóżki i przylutowałem.
Jakby ktoś potrzebował to kupiłem tu https://allegro.pl/oferta/glosnik-buzer ... YWY4OGE%3D



ODPOWIEDZ

Wróć do „FAQ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości