Montaż funkcji wycieraczek czasowych w mk II

Gotowe opisy różnych podzespołów aut, także nasze porady.

Moderatorzy: Moderatorzy, VIP

Awatar użytkownika
adrius100
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 171
Rejestracja: ndz wrz 30, 2012 10:06

Montaż funkcji wycieraczek czasowych w mk II

Post autor: adrius100 » ndz wrz 30, 2012 17:11

Witam !

Dzisiaj chciałem pokazać jak zamontować funkcję wycieraczek czasowych w golfie mk II. Powód zamontowania tej funkcji zdrodził sie niedługo po spełnieniu mojego marzenia którym był mk II , podczas jazdy w słabym deszczu. Niewygodne było częste sieganie do manetki wycieraczek, tym bardziej gdy spryskanie przedniej szyby nie powodowało automatycznego włączenia wycierania szyby które trzeba było włączać ręcznie. Długo nie mogłem sobie poradzić z tym problemem do czasu gdy zagladnąłem za skrzynkę bezpieczników. Zdałem sobie wtedy sprawe że można tą funkcję zamontować w bardzo prosty i tani sposób. Montaż tej funkcji bardzo pomaga podczas jazdy w deszczu , nie trzeba często sięgać do manetki wycieraczek a włączenie spryskiwacza przedniej szyby powoduje automatyczne wycieranie przedniej szyby.

Do montażu tej funkcji potrzebne będą:
- przekaźnik o numerze 19 (koszt na szrocie ok 5 zł)
- klucz nasadowy numer 24 z przedłużką (do odkręcenia kierownicy)
- śrubokret płaski i krzyzakowy (do odkręcenia manetki i samej manetki)
- szczypce (do wyciagniecia zwory w skrzynce bezpieczników)

Zaczynamy od odkręcenia kierownicy ( chyba kazdy posiadacz mkII wie jak to zrobić). Po odkręceniu kierownicy należy zdjąć osłonę manetki która trzyma sie na 2 wkrętach co pokazuje zdjęcie

Obrazek

(uwaga na zatrzaski tej osłony są bardzo kruche). Po zdjęciu osłony odsłaniamy kable idace do manetki które musimy odłączyć od manetki. Miejsce podłączenia tych kabli pokazuje zdjęcie

Obrazek

Po odłączeniu tych kabli mozemy odkręcić manetke od kolumny kierownicy. Jest przymocowana na trzech wkrętach które widac na zdjęciu

Obrazek

Gdy już odkręcilismy manetke od kolumny musimy zdemontować ją na 2 części tak jak na zdjęciu

Obrazek

Gdy ją zdemontowaliśmy na 2 cześći , manetkę kierunków odkładamy na bok a my zajmujemy się manetką wycieraczek. Na zdjęciu poniżej zobaczymy białą zapadkę która uniemożliwia popchanie manetki w dół (popchanie manetki w dół włącza funkcję czasową). Gdy się dobrze przyjrzymy obok tej zapadki zobaczymy styki odpowiadajace za włączenie funkcji czasowej. Nasze zadanie polega na usunięciu tej zapadki.

Obrazek

Gdy już ją usunelismy składamy obie manetki w jedna całość i musimy teraz złożyć to wszystko w odwrotnej kolejności.
Teraz pozostało nam podłączenie przekaźnika czasowego o numerze 19. Mamy go włożyć w odpowiednie miejsce pokazane na zdjęciu

Obrazek

W miejscu gdzie ma byc przekaznik jest zwora (widoczna na zdjęciu), nalezy ja wyjąć i włozyć w to miejsce przekaźnik pokazany na zdjeciu

Obrazek

zdjęcie włożonego już przekaźnika

Obrazek

Teraz sprawdzamy działanie. Gdy popchamy manetkę w dół wycieraczki powinny wykonać 1 ruch, wrócić na miejsce i po kilku sekundach znowu wykonać ruch. Gdy włączymy spryskiwacz wycieraczki powinny wykonać kilka ruchów i wrócic na miejsce. Gdy wszystko działa jak należy zakładamy osłonę bezpieczników i to wszystko :)

Mam nadzieje ze moja porada może się komuś przydać

Pozdrawiam



Awatar użytkownika
biercok mkII
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 575
Rejestracja: śr wrz 22, 2010 10:12
Lokalizacja: Andrychów k. Wadowic

Montaż funkcji wycieraczek czasowych w mk II

Post autor: biercok mkII » ndz wrz 30, 2012 22:36

Napewno sie przyda. Ale latwiej kupic przekaznik 99, na szrocie koszt ok 10zl. Robimy podmianke z przekaznikiem 19. Szybko i nie trzeba rozbierac pol auta.



Awatar użytkownika
adrius100
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 171
Rejestracja: ndz wrz 30, 2012 10:06

Montaż funkcji wycieraczek czasowych w mk II

Post autor: adrius100 » pn paź 01, 2012 22:58

Szukałem właśnie takiego przekaźnika. Byłem kilka razy na szrotach i przekopałem tam kilka pudeł z przekaźnikami i nie mogłem znaleźć ów przekaznika aż stwierdziłem ze szybciej znajde 19 :) A chciałem mieć funkję czasową bo wycieraczki bez tej funkcji są koszmarnie niewygodne. A co do rozbierania to wystarczy wyciągnąć kierownice i manetkę i nic więcej. Dla kogoś kto robił coś przy manetce to ok 10 min roboty i pozamiatane :)



Awatar użytkownika
latirro
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 120
Rejestracja: pn paź 24, 2011 18:04
Lokalizacja: Suwałki

Montaż funkcji wycieraczek czasowych w mk II

Post autor: latirro » pt paź 12, 2012 15:16

z którego roku jest Twój gofer? Na szczęście w tych którymi jeździłem czasówki oraz włączanie wycieraczek ze spryskiwaczem zostało zamontowane oryginalnie, nie mniej widziałem już 3 różne rodzaje manetek, (dwie z włącznikiem awaryjnych nad kierownicą tylko inaczej się składały, a w 88r ojca awaryjne na desce rozdzielczej ale czasówki są). Warto przy okazji powycierać wszystkie styki i na nowo nasmarować, często pojawia się w mk2 zwarcie przy sygnalizowaniu kierunku, a przy okazji można temu zapobiec :bigok: pozdrawiam



brezniev
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: pt paź 26, 2012 19:26

Montaż funkcji wycieraczek czasowych w mk II

Post autor: brezniev » ndz paź 28, 2012 06:40

Dzięki wielkie za tego posta. JA mam golfa 2 z 89 roku i nie mam ani wspomagania, a do niedawna czasówek... Od dłuższego czasu zasatanawiałem się jak to zrobić i proszę :bajer: Teraz lubię jeździć w słabym deszczu :grin: Przy okazji wymieniłem też silniczek i cięgna (kupiłem na zaprzyjaźnionym szrocie za 20 zł), stary jakoś dziwnie szarpał. Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam fanów mk II!!! :pub:



Awatar użytkownika
adrius100
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 171
Rejestracja: ndz wrz 30, 2012 10:06

Montaż funkcji wycieraczek czasowych w mk II

Post autor: adrius100 » ndz lis 04, 2012 19:43

Jak masz stary silniczek to warto w nim sprawdzić styki odpowiadające za jego prace .Warto je wyczyścić a wtedy silniczek będzie działał jak nowy :D .Warto też sprawdzić szczotki i wyczyścić komutator. Ale i tak cena za silniczek jest rewelacyjna więc się opłacało. Dlatego lubie często odwiedzać szroty :D
Pozdrawiam!



Awatar użytkownika
Damiano GTi
GOLF MK2 lover
GOLF MK2 lover
Posty: 809
Rejestracja: sob lip 18, 2009 16:09
Lokalizacja: Wolsztyn PWL
Kontakt:

Re: Montaż funkcji wycieraczek czasowych w mk II

Post autor: Damiano GTi » śr lis 13, 2013 16:08

U mnie byl przekaznik 19 mimo to czasowki nie mam,sprawdzane na 2 roznych przekaznikach dziwne to.. Tak samo mam inaczej rozlozone bezpieczniki i troche inne,tam gdzie np ty masz 19 ja mam dziwna wtyczke.


Obrazek
Moja GOLFINA ;): viewtopic.php?f=87&t=527245" onclick="window.open(this.href);return false; :bigok:

SPRZEDAM ! viewtopic.php?f=119&t=554274" onclick="window.open(this.href);return false;

KUPIĘ GOLFA MK1 firmy WADER !!!

Awatar użytkownika
adrius100
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 171
Rejestracja: ndz wrz 30, 2012 10:06

Montaż funkcji wycieraczek czasowych w mk II

Post autor: adrius100 » śr lis 13, 2013 21:20

W takim razie masz kolego nowszy typ instalacji. Sprawdź czy manetka da się włączyć w dół , albo masz wytarte lub zaśniedziałe styki na manetce. Bardzo często się syfią. Gdy je wyczyścisz to nie zapomnij nasmarować całości (razem z stykami) bo wajcha manetki będzie nieprzyjemnie ciężko chodzić.
Powodzenia



Awatar użytkownika
Damiano GTi
GOLF MK2 lover
GOLF MK2 lover
Posty: 809
Rejestracja: sob lip 18, 2009 16:09
Lokalizacja: Wolsztyn PWL
Kontakt:

Re: Odp: Montaż funkcji wycieraczek czasowych w mk II

Post autor: Damiano GTi » czw lis 14, 2013 07:34

Obrazek
Tak to u mnie wygląda.. Jak robię w dół to i tak jeżdżą bez końca.

☆★☆ XPERIA S ☆★☆ - tapatalk


Obrazek
Moja GOLFINA ;): viewtopic.php?f=87&t=527245" onclick="window.open(this.href);return false; :bigok:

SPRZEDAM ! viewtopic.php?f=119&t=554274" onclick="window.open(this.href);return false;

KUPIĘ GOLFA MK1 firmy WADER !!!

ODPOWIEDZ

Wróć do „FAQ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości