Światła do jazdy dziennej GOLF IV/BORA - fotoporada.

Gotowe opisy różnych podzespołów aut, także nasze porady.

Moderatorzy: Moderatorzy, VIP

Awatar użytkownika
guziolek
Forum Master
Forum Master
Posty: 1400
Rejestracja: czw mar 11, 2010 14:31
Lokalizacja: Lublin okolice
Kontakt:

Światła do jazdy dziennej GOLF IV/BORA - fotoporada.

Post autor: guziolek » wt sty 18, 2011 16:58

Zainspirowany dość obszerną dyskusją w jednym z tematów na temat świateł do jazdy dziennej postanowiłem zamieścić kilka zdjęć ze swojej pracy i pokrótce opisać co, gdzie, jak.
Najpierw może jednak kilka słów na temat samych świateł i przepisów prawnych z nimi związanych. Źródło http://dojazdydziennej.com.pl.

Po pierwsze montując światła do jazdy dziennej należy pamiętać, aby dokonać tego zgodnie z obowiązujące w PL ustawą.
Każda lampa musi mieć wytłoczoną na kloszu homologację E wraz z numerem identyfikacyjnym danego państwa europejskiego (otoczone kołem) oraz symbol certyfikatu RL wraz z numerem (wytłoczony w pobliżu homologacji). Przykładowe oznaczenie (4 oznacza numer identyfikacyjny przypisany Holandii) jest przedstawione na rysunku obok.
Obrazek
Światła do jazdy dziennej muszą być barwy białej, powinny się włączać automatycznie po przekręceniu kluczyka (włączeniu zapłonu), ale powinny się również automatycznie wyłączać po włączeniu świateł mijania, drogowych lub przeciwmgłowych. Ustawodawca mówi również wprost, że przednie, boczne (o ile są) i tylne światła pozycyjne oraz obrysowe, a także oświetlenie tablicy rejestracyjnej nie musi się włączać podczas jazdy na światłach dziennych. Światła te muszą być na wysokości co najmniej 25 cm od ziemi, ale nie wyżej niż 150 cm, maksymalnie 40 cm od bocznego obrysu pojazdu, a wzajemna odległość między nimi nie może być mniejsza niż 60 cm.
Rozporządzenie ministra infrastruktury z 4 maja tego roku, opublikowane w Dzienniku Ustaw z 20 maja, zmieniło obowiązujące w Polsce przepisy, dostosowując je do europejskich norm prawnych. Dodatkowo zaznaczono również, że w samochodach zarejestrowanych po raz pierwszy do końca tego roku dopuszcza się taką instalację świateł do jazdy dziennej, przy której świecą się również światła pozycyjne oraz oświetlenie tablicy rejestracyjnej. Chodzi o to, by nie trzeba było przerabiać instalacji w samochodach, w których założono światła do jazdy dziennej według wcześniej obowiązujących, polskich przepisów.
No dobra tyle z przepisów teraz coś bardziej treściwego.
Po pierwsze należy nabyć jakieś światła. Wybór jest bardzo duży, ceny też bardzo rożne, ale pamiętajmy, że "tanie mięso to psy jedzą" i nie kupujmy lampek za 50pln, bo potem możemy żałować. Ja sam kupiłem lampy za około 140PLN szału nie robią, ale swoje zadanie spełniają.
Głównym priorytetem przy zakupie przeze mnie lamp były ich wymiary. Chodziło o to żeby zmieścić się w kratkę w zderzaku nie niszcząc jej zbytnio.
Tak więc po zakupie lamp przystąpiłem do przeróbki kratek, niezbędnymi narzędziami są nóż do tapet, lub inny ostry i jakiś pilniczek żeby oszlifować krawędzie w mirę równo. W przypadku borewicza i montażu takiego jak u mnie (bez uszkadzania zaznaczonych żeberek), maksymalna szerokość lampy to 15,5cm, a wysokość 3 - 3,5cm.
Obrazek

Jeśli komuś nie zależy aż tak na kratce to można oczywiście zamontować szersze. Tak wyglądała kratka z przygotowanym otworem (foto poglądowe).
Obrazek
Następnie w wycięty otwór za pomocą gumowej taśmy dwustronnej wkleiłem lampę. Trzyma się bardzo sztywno i nie ma mowy o jakimkolwiek wypadnięciu, wyrwać też wcale łatwo by nie było :helm: Oczywiście można montować też za pomocą załączonych uchwytów, ale mi tak bardziej pasowało.
ObrazekObrazek

Następnym krokiem jest przedostanie się z instalacją lamp po deskę rozdzielczą i demontaż osłony przekaźników pod kierownicą, gdzie będziemy montowali przewody. W tym celu potrzebujemy klucza torx t20. Osłona trzyma się na 3 śrubkach, każdy na pewno bez problemu zlokalizuje. Ja przeprowadziłem kable podszybiem, a następnie uszczelniłem dokładnie silikonem żeby nie lało się do środka. Są tam takie 2 gumowe kapsle, chyba właśnie do wprowadzenia jakichś kabli. Niestety moje zdjęcie tego zabiegu jest nic nie warte, więc wklejam tylko poglądowe, golfa chyba III i ze zdemontowanym podszybiem, ale w IV te otwory znajdują się w miejscu zaznaczonym żółtą strzałką.
Obrazek

Gdy już mamy wszystkie (3) przewody pod deską do podpinamy się pod masę, + po stacyjce i + po włączniku świateł, który będzie nam sterował wł/wył. świateł wraz z zapalaniem gaszeniem świateł pozycyjnych/mijania. Plus po stacyjce znajduje się pod przekaźnikiem nr 53. Jest to kabel żółto czarny z oznaczeniem 75X
Obrazek
Kolejny przewód to plus sterujący, ja podpiąłem go do pinu nr 14 w kostce przy włączniku świateł.
Obrazek
Pozostaje tylko złożyć wszystko i cieszyć się z nowego bajeru.Obrazek

Niektórzy może powiedzą, że to wioskowy tuning, ale jak mam wymieniać co pół roku żarówki za 70PLN to jakoś to zniosę :bigok:
Jeśli o czymś zapomniałem, lub są jakieś pytania sugestie to proszę pisać poprawię/dopiszę.



enesen
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 297
Rejestracja: ndz maja 31, 2009 15:35
Lokalizacja: Wrocław

Światła do jazdy dziennej GOLF IV/BORA - fotoporada.

Post autor: enesen » śr sty 19, 2011 23:40

Fajnie że mówi się coraz więcej i mówi się dobrze czyt. poprawnie o światłach do jazdy dziennej bo często można usłyszeć obiegowe opinie poparte przepisami które nie istnieją. Ale dlaczego zaraz wiejski tuning? Jeżeli jest to zrobione zgodnie z przepisami tak jak u Ciebie to pod żaden tuning to nie podchodzi nawet. To jest wyjście zdrowo rozsądkowe. I bardzo ważna rzecz o ktorej tu nie mówisz- sposób świecenia DRL( daytime running lamps). Podczas gdy światła mijania świecą w dół to światła dzienne świecą prosto w oczy jednak z mniejszą mocą. Taka jest ich idea. Być widzianym. Oskażać o wiejski tuning mogą znafccy którzy nie odróżniają DRL od pasków ledowych które mają szerokie zastosowanie w oświetleniu ale nie z zewnątrz auta.
Niestety brak ruchów ze strony policji powoduje że domorośli tjunerzy nie czują skrępowania przy przyklejaniu gdziekolwiek na aucie pasków ledowych.
Do golfa/bory hella proukuje DRL okrągłe wzamian za halogeny p.mgielne. Bo DRL to nie tylko paski led ale także okrągłe światła led jak również lampy na żarówki P21W i H6W. Sam w Vento posiadam DRL helli w miejsce przeciwmgielnych i może dlatego po założeniu na mojej trasie kierowcy mi mrugali. Ale pamiętajcie że przeciwmgielne zapalają się dopiero po włączeniu pozycyjnych i po tym możecie poznać czy ktoś jedzie na dziennych czy przeciwmgielnych.
Kończę swój wywód chwaląc autora postu, i przestrzegam was przez oszustami z allegro którzy sprzedają pozycyjne jako dzienne tłumacząc ludziom że DRL to homologacja. To skrót od nazwy w/w a RL to legalna homologacja, bez niej na kloszu mandat gwarantowany.



Awatar użytkownika
FURMAN TDI
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 457
Rejestracja: wt paź 27, 2009 19:21
Lokalizacja: zachód

Re: Światła do jazdy dziennej GOLF IV/BORA - fotoporada.

Post autor: FURMAN TDI » wt kwie 19, 2011 15:39

Gdyby jeszcze ktoś był w stanie napisać tu jakim kolorem w leflektorze przednim golfa 4 oznaczony jest plus a którym minus -choćby świateł postojowych-pozycyjnych???
to porękach bede całować :helm:


...zawsze coś

latokopter
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: czw mar 19, 2009 20:42
Lokalizacja: Krostoszowice

Światła do jazdy dziennej GOLF IV/BORA - fotoporada.

Post autor: latokopter » śr kwie 27, 2011 20:15

Mam pytanko odnośnie tych świateł do jazdy dziennej. Mam Golfa IV 1.9TDI 74kW , montując te lampki w kratkach zasłonię dopływ powietrza do interkulera. No i sie nasuwa właśnie to pytanie. Czy można tak zrobić i bedzie wszystko OK czy raczej nie i se to podarować??


latokopter

Awatar użytkownika
Haki
_
_
Posty: 6070
Rejestracja: czw paź 16, 2008 18:10
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Światła do jazdy dziennej GOLF IV/BORA - fotoporada.

Post autor: Haki » śr kwie 27, 2011 21:48

latokopter pisze:Mam pytanko odnośnie tych świateł do jazdy dziennej. Mam Golfa IV 1.9TDI 74kW , montując te lampki w kratkach zasłonię dopływ powietrza do interkulera. No i sie nasuwa właśnie to pytanie. Czy można tak zrobić i bedzie wszystko OK czy raczej nie i se to podarować??

Przecież nie zasłaniasz całego wlotu .... więc bez przesady - nic się nie stanie ...


Miarą inteligencji człowieka-jest umiejętność szukania w Google

MK IV Variant AGR NAPĘDZANY przez ON

Awatar użytkownika
guziolek
Forum Master
Forum Master
Posty: 1400
Rejestracja: czw mar 11, 2010 14:31
Lokalizacja: Lublin okolice
Kontakt:

Światła do jazdy dziennej GOLF IV/BORA - fotoporada.

Post autor: guziolek » śr kwie 27, 2011 21:59

Jakbyś miał coś w silniku podłubane, jakiś program, do tego większe turbo i wtryski, to wtedy może i przy upalaniu coś by to wadziło, ale na serii czy przy samym programie raczej nic nie odczujesz. Druga sprawa, że przy takiej konfiguracji jak wymieniona jako pierwsza zalecanym byłoby zrobienie fmica, więc też montaż takich lampek by nie przeszkadzał :bigok:



latokopter
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: czw mar 19, 2009 20:42
Lokalizacja: Krostoszowice

Światła do jazdy dziennej GOLF IV/BORA - fotoporada.

Post autor: latokopter » czw kwie 28, 2011 20:13

Ok no to dzięki bo w sumie też myślałem nad zawirusowaniem go ale w rozsądnych granicach. Ale jak nie bedzie wadzić to mnie cieszy. :D


latokopter

Awatar użytkownika
passeo
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: śr lut 03, 2010 09:05
Lokalizacja: Szczecin

Światła do jazdy dziennej GOLF IV/BORA - fotoporada.

Post autor: passeo » czw cze 02, 2011 10:03

guziolek, swietna fotoporada :pub:
Wlasnie wczoraj skonczylem montaz :okej:

Chcialem jednak zrobic mala modyfikacje, mianowicie jak sie podlaczyc z "plusowym" kablem aby lampy dzienne zapalaly sie nie po przekreczeniu kluczyka, ale po odpaleniu silnika ?



Awatar użytkownika
FURMAN TDI
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 457
Rejestracja: wt paź 27, 2009 19:21
Lokalizacja: zachód

Światła do jazdy dziennej GOLF IV/BORA - fotoporada.

Post autor: FURMAN TDI » czw cze 02, 2011 19:44

trzeba było kupić takie z modółem wyposażonym w ten przekaźnik bo nie brak ich na rynku. nie jestem fachowcem w tej dziedzinie ale z tego co słyszałem potrzebny jest przekaźnik który załącza obieg po przekroczeniu ok.14V(zapalasz silnik alternator ładuje i wtedy napięcie wzrasta w układzie) może ktoś mnie tu poprawi dokładniej.


...zawsze coś

Awatar użytkownika
guziolek
Forum Master
Forum Master
Posty: 1400
Rejestracja: czw mar 11, 2010 14:31
Lokalizacja: Lublin okolice
Kontakt:

Światła do jazdy dziennej GOLF IV/BORA - fotoporada.

Post autor: guziolek » czw cze 02, 2011 22:39

Pod alternator możesz podłączyć. Wtedy powinno wszystko banglać tak jak chcesz.



Waldi1122
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: wt gru 08, 2009 22:59
Lokalizacja: Małopolska
Auto: MK4 TDI
Silnik: AXR

Światła do jazdy dziennej GOLF IV/BORA - fotoporada.

Post autor: Waldi1122 » pn cze 13, 2011 15:34

"Lampy włączają się automatycznie po ustawieniu urządzenia zapłonowego w pozycji umożliwiającej uruchomienie silnika"
Przepis mówi wyraźnie a nie po uruchomieniu silnika. A moduł ( nie modół :banghead: ) to zwykły przekaźnik a tak się nazywa aby był droższy
Post rewelacja!!! :pub:



miron012
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 20:15
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Światła do jazdy dziennej GOLF IV/BORA - fotoporada.

Post autor: miron012 » pn lip 04, 2011 20:40

Witam.
Mam pytanko?
Czy po podłączeniu po Twoim schemacie nie masz zakłóceń na radiu?



Awatar użytkownika
guziolek
Forum Master
Forum Master
Posty: 1400
Rejestracja: czw mar 11, 2010 14:31
Lokalizacja: Lublin okolice
Kontakt:

Światła do jazdy dziennej GOLF IV/BORA - fotoporada.

Post autor: guziolek » wt lip 05, 2011 07:25

Żadnych zakłóceń i problemów tego typu na radiu. Nie wiem jak na CB, bo nie używam. Zakłócenia to najczęściej wina ujowych świateł i praktycznie jedyna 100% rada na to, to ich wymiana na inne.



miron012
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 20:15
Lokalizacja: Rzeszów

Światła do jazdy dziennej GOLF IV/BORA - fotoporada.

Post autor: miron012 » wt lip 05, 2011 16:54

Dzięki za odpowiedz . Pozdrawiam.



ODPOWIEDZ

Wróć do „FAQ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości