[MK3]Fotoporada montazu MFA w 1.8 ABS-w innych jest podobnie

Gotowe opisy różnych podzespołów aut, także nasze porady.

Moderatorzy: Moderatorzy, VIP

Awatar użytkownika
Lukasz_mk2
Forum Master
Forum Master
Posty: 1300
Rejestracja: sob lut 17, 2007 16:47
Lokalizacja: Kraków

[MK3]Fotoporada montazu MFA w 1.8 ABS-w innych jest podobnie

Post autor: Lukasz_mk2 » wt wrz 02, 2008 22:55

Na wstępie pragnę poinformować iż ta porada nie jest mojego autorstwa tylko wielu kolegów z naszego forum bez ich pomocy nic by z tego nie wyszło – za to wszystkim wielkie dzięki.
1. Co nam jest potrzebne (warto przeczytać bo ja stanąłem w pół drogi jak mi zabrakło konektorów)
a. Licznik z MFA
b. Wiązka od licznika MFA
c. Manetka obsługująca MFA
d. Wiązka idąca od manetki do skrzynki bezpieczników
Obrazek
e. Czujnik temperatury zew.
f. Czujnik temp. Oleju – zalecam kupić w serwisie oryginał bo zamienniki są podobno słabe, ja w serwisie skody kupiłem za 46zł
Obrazek
g. Przewody nie wiem dokładnie ile bo nie mierzyłem
h. Konektory żeńskie (ja wykorzystałem ze złącza ISO)
i. Konektory żeńskie do czujnika tem. zew. 2szt.(ISO)
j. Konektory żeńskie mniejsze od tych w ISO do podłączenia się do komputera i wiązki silnika – ja wykorzystałem konektory z wiązki silnika ze szrotu za 5zł
k. Konektor męski(ja wykorzystałem ISO) do podłączenia się od wiązki licznika do czujnika temp. oleju
l. Klucz nasadkowy nr 24
m. Klucz do odkręcenia wycieraczek nr 13
n. Imbus nr 5
o. Śrubokręt gwiazdkowy i płaski
p. Taśma izolacyjna lub/i izolacja termokurczliwa
q. pisak
2. Zaczynamy od odłączenia akumulatora
3. Śrubokrętem gwiazdkowym odkręcamy obudowę stacyjki
4. Pod kolumna znajdziemy złączkę od poduszki – rozłączamy ją
5. Imbusem odkręcamy Airbag (wersja z airbag’iem)
6. Odłączamy czerwoną kostkę od poduszki (ciągnąc ja do góry)
7. Kluczem nr 24 odkręcamy kierownicę, pisakiem zaznaczamy jej pozycję żeby nie było potem problemu z jej poprawnym założeniem
8. Śrubokrętem płaskim odkręcamy manetki i ściągamy je
9. Zmieniamy manetkę prawą (zwykłą) na manetkę obsługującą mfa
10. Mocujemy manetki w odwrotnej kolejności jak je zakładaliśmy
11. Zabieramy się do zmiany licznika
12. Demontujemy włącznik świateł (po prawej stronie) i zaślepkę po lewej stronie licznika (no chyba że mamy tam grzanie foteli – demontujemy je) – zdj. Poniżej kolor czerwony
Obrazek
13. Pod włącznikiem i zaślepką ukażą nam się dwie śruby odkręcamy je i delikatnie próbujemy ściągnać ramkę na zdjęciu zaznaczyłem dwa zielone prostokąty w tych miejscach znajdują się zaczepy więc róbcie to ostrożnie by ich nie połamać.
14. Po ściągnięciu ramki ukażą nam się dwie śruby mocujące licznik (po lewej i prawej stronie w górnej części licznika), odkręcamy je uważając by po odkręceniu nie wpadły nam pod deskę
15. Po odkręceniu śrub możemy zdemontować licznik odchylając go i wypinając jego wiązkę główną i kabel wychodzący z tej wiązki, nie zgubcie go bo przy nowej wiązce będziecie tez go wpinac ponownie
16. Przechodzimy do demontażu dolnej części deski w celu dostania się do skrzynki z bezpiecznikami, na powyższym zdjęciu demontujemy fragment deski zaznaczony na żółto – jest on na zaczepach więc ostrożnie by czegoś nie połamać.
17. Ukaże nam się coś takiego jak na poniższym rysunku. Na czerwono zaznaczyłem miejsca śrubek które należy odkręcić.
Obrazek]
18. Po demontażu dolnej części ukaże nam się skrzynka z bezpiecznikami. Spuszczamy ją na dół odpinając mocowania znajdujące się po jej prawej i lewej stronie (białe spinki)
Obrazek
19. I tu zaczyna się zabawa  . Demontujemy wiązkę licznika: dwie niebieskie kostki – po kablach z łatwością dojdziemy o które chodzi (kolor niebieski na rysunku poniżej). Zakładamy nową wiązkę od licznika MFA, od strony kabiny wpinamy wiązkę w licznik i ten kabel którego mieliście nie zgubić . Od strony bezpieczników niebieskie kostki. Aby wypiąć kostki ze skrzynki musimy je „odbezpieczyć” tzn. po prawej stronie skrzynki na środku jest taki „dżinks” który musimy przesunąć w poziomie.
20. Następnie prowadzimy wiązkę od manetki do skrzynki bezpieczników wpinając ją w miejsce zaznaczone poniżej kolorem zielonym. Do kostek już istniejących wpinamy konektory (żeńskie z kostki ISO), jak na zaznaczonym rysunku i prowadzimy je w docelowe miejsce. Na poniższym rysunku zaznaczyłem miejsce przeprowadzenia kabli do kabiny (może na zdjęciu jest to mało widoczne ale jest to miejsce mniej więcej pod zbiornikiem płynu chłodniczego – nie sugerujcie się grubym czerwonym kablem – jest to kabel do wzmacniacza, którego możecie nie mieć lub który u was jest wprowadzony w innym miejscu)
Obrazek
Obrazek
21. Kabel czujnika temperatury oleju (opisany na powyższym rysunku kolorem zielonym) prowadzimy do kostki silnika. Zdjęcie kostki znajduje się na poniższym zdjęciu. Aby rozłączyć kostkę należy trzymać jej część zaznaczona kolorem zielonym i kręcić w stronę do chłodnicy częścią zaznaczoną na czerwono. Kabel prowadzimy tylko w to miejsce ponieważ jest on seryjnie zamontowany za tą wiązką (zdjęcie poniżej). Dokładne miejsce wpięcia konektorka z kablem znajdziecie odszukując po drugiej stronie wtyczki miejsce wpięcia kabla opisanego poniżej kolorem białym
Obrazek
Na zdjęciu kolorem białym opisana jest wtyczka która znajduje się za gniazdem w które wpięliśmy konektorka. Na biało wskazano tez miejsce wkręcenia czujnika temp. Oleju.
22. Jedna funkcję MFA mamy już za sobą, następnie bierzemy się za podpięcie czujnika temp. zewnętrznej. Od skrzynki z bezpiecznikami prowadzimy dwa przewody (miejsca umiejscowienia przewodów zaznaczono dwa rysunki powyżej kolorem czerwonym). Wyprowadzamy je tą samą drogą co kabel do czujnika temp. oleju i prowadzimy pod zderzak (strona pasażera). Tam też w kratkę zderzaka wpinamy czujnik jak na poniższym zdjęciu.
Obrazek
23. Następnie od wtyczki która nam została przy wiązce od licznika prowadzimy przewód do komputera (Ja poprowadziłem go przez otwór którym biegnie linka do otwierania maski)
24. Aby dostać się do komputera demontuje wycieraczki i podszybie zaczepione na paru spinkach.
Obrazek
25. Aby wpiąć się do wiązki musimy niestety odkręcić cały komputer bo bez tego nie jesteśmy w stanie odłączyć wtyczki od komputera.
Obrazek
26. Wpinamy kabel z konektorkiem żeńskim(mniejszy niż ISO) pod PIN nr 27
Obrazek

27. SKRĘCAMY WSZYSTKO DO KUPY I TO BY BYŁO NA TYLE !!!!!

PORADA TA POWSTAŁA DZIĘKI LUDZIĄ KTÓRZY AKTYWNIE DZIAŁAJA NA TYM FORUM I JESTEM IM DOZGONNIE WDZIĘCZNY ZA WSZELKIE PODPOWIEDZI. NIEKRÓRE ZDJĘCIA PRZEDSTAWIONE POWYŻEJ NIE ZOSTAŁY WYKONANE PRZE MNIE TYLKO POBRANE Z FORUM – MAM NADZIEJĘ ŻE ICH AUTORZY SIĘ NIE OBRAŻĄ. POZDRAWIAM I JESZCZĘ RAZ DZIĘKUJE ZA WSPÓLNY WYSIŁEK WŁOŻONY W PRACĘ!!
Ostatnio zmieniony sob kwie 17, 2010 13:27 przez Lukasz_mk2, łącznie zmieniany 14 razy.


Obrazek

Awatar użytkownika
Królik88
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 257
Rejestracja: czw kwie 05, 2007 08:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Królik88 » sob wrz 06, 2008 21:10

Ja mam pytanie. Czy dołączanie przewodów do wtyczki przy liczniku jest w jakikolwiek sposób kłopotliwe? Bo wolałbym sobie oszczędzić trochę kasy i dołożyć kable do swojej wiązki.


Były: MK3 1.8 AAM, MK3 2.0 16V ABF, Omega B FL 2.2
Jest: Octavia 1 1.8T

Awatar użytkownika
Lukasz_mk2
Forum Master
Forum Master
Posty: 1300
Rejestracja: sob lut 17, 2007 16:47
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Lukasz_mk2 » pn wrz 08, 2008 00:33

Królik88, nie wiem za bardzo o co Ci chodzi, ja do licznika kupiłem po prostu wiązkę do licznika z MFA i tyle.
A jeśli chodzi o koszta to tak:
licznik i manetka 127,50zł (allegro)
czujnik teperatury zew + wiązka licznika - 70zł
czujnik tem. oleju - 46zł ASO
kable i konektorki ok 20zł
czyli mniej więcej koło 200zł całość
Pozdrawiam i liczę że porada się komuś na coś przyda
Ostatnio zmieniony pn wrz 08, 2008 00:34 przez Lukasz_mk2, łącznie zmieniany 1 raz.


Obrazek

Awatar użytkownika
macbu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 444
Rejestracja: pt lis 03, 2006 22:43
Lokalizacja: Oleśnica/Wrocław
Kontakt:

pare kabelkow od mfa...

Post autor: macbu » śr wrz 10, 2008 10:41

Królik88 pisze:Ja mam pytanie. Czy dołączanie przewodów do wtyczki przy liczniku jest w jakikolwiek sposób kłopotliwe? Bo wolałbym sobie oszczędzić trochę kasy i dołożyć kable do swojej wiązki.
cze... nie ma zadnego problemu w dolozeniu kilu przewodow do wiazki z licznika do skrzynki bezpiecznikow... kostak przyliczniku jest rozbieralana...

mam tu taka propozycje moze si ekomus przyda... nie chce na tym zarobic ale mam na zbyciu stara wiazke od licznik-skrzynka bezpiecznikow z ktorej mozna wykorzystac brakujace przewody i mam jeszcze sana wtyczke (zielona) od wiazki manetka-skrzynka bezpiecznikow... wystarczylo by tylko polaczyc ja odpowiednio z manetka poprzez konektorki... jezei ktos chetny dajcie nac kto pierwzy en ;lepszy...

koszt tyle co przesyłka...

wkoncy trza sobei pomagac...

mam jeszcze czujnik temp zew ale od golfa 4 taki sam jak w golfie 3 tylko rozni sie wtyczka... sprawdzalem u siebie i dziala tak samo zarowno od mk3 jak od mk4 to z nai ego dychacza bym wziął...
Ostatnio zmieniony śr wrz 10, 2008 10:46 przez macbu, łącznie zmieniany 2 razy.


Macbu

Awatar użytkownika
Królik88
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 257
Rejestracja: czw kwie 05, 2007 08:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Królik88 » ndz wrz 14, 2008 14:58

No i MFA zamontowane. :) Porada pomogła, bo większość poprzednich nie była tak dobrze zrobiona.

Czas na moje spostrzeżenia:
Udało mi się wyrwać licznik z wiązką, dlatego było mniej roboty, ale zrobienie wiązki MFA z dwóch zwykłych nie stanowi problemu. Poza tym jest jeszcze jedna rzecz, którą trzeba przełożyć ze starej wiązki. Chodzi o małą, czarną wtyczkę. W wiązce MFA jest na trzy przewody, natomiast w zwykłej jest na dwa. Jakby nie kombinować, to bez starej wtyczki będzie lipa.

Poza tym warto uważać przy przykręcaniu kierownicy. Ja dokręciłem na maksa i kierownica nie chciała się obracać.

Kolejną sprawą jest prowadzenie kabla do czujnika temp. oleju. Wg mnie wpinanie go do króćca przy silniku to przerost formy nad treścią. Roboty od cholery (zwłaszcza jak ktoś ma gaz, wtedy dostęp jest koszmarny) tylko po to by wykorzystać 10cm ori kabla. Lepiej puścić bezpośrednio do czujnika kabel ze skrzynki bezpieczników, zwłaszcza, że w razie potrzeby odpięcie go od czujnika będzie łatwiejsze niż od króćca.

Natomiast jeśli chodzi o kabel do ECU, to można wykorzystać złączkę ze starej wiązki licznika. Nie pasuje idealnie (jest za mała), ale u mnie działa. Natomiast dostać taki konektorek jest ciężko.

Ogólnie robota to czysty Plug & Play. Łatwo, szybko i przyjemnie. Jak się posiada wszystko, to dwie godziny maks.
Ostatnio zmieniony ndz wrz 14, 2008 15:00 przez Królik88, łącznie zmieniany 1 raz.


Były: MK3 1.8 AAM, MK3 2.0 16V ABF, Omega B FL 2.2
Jest: Octavia 1 1.8T

Awatar użytkownika
Lukasz_mk2
Forum Master
Forum Master
Posty: 1300
Rejestracja: sob lut 17, 2007 16:47
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Lukasz_mk2 » pn wrz 15, 2008 00:23

jeśli chodzi o montaż kabla do czujnika temp. oleju to nie ma żadnych problemów nawet jeśli ktoś ma LPG(czyt. ja mam). Zrobiłem to bez problemu rozłączając kostkę i wpinając w nią konektorek. Co do konektorka do ecu to też nie ma problemu wystarczy dorwać kostkę silnika ze szrotu (tam gdzie się wpina kabel od czujnika temp. oleju) - konektorki są takie same i pasują, a koszt tej wiązki to w moim przypadku 5zł a konetorków mi zostało jeszcze chyba na 5 montaży MFA :)


Obrazek

niebieski21
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: śr wrz 17, 2008 19:32
Lokalizacja: kaszuby

Post autor: niebieski21 » śr wrz 17, 2008 19:38

witam
mam takie pytanie gdzie się podłącza ostatni kabel ten co montujemy w tyczce komputera w pinie 27 bo nie mam wiązki mfa od licznika
pytanie 2 czy zwykłym golfie bez mfa tak zamontowany licznik będzie pokazywać średnie spalania bo zależy mi na tej funkcji



Awatar użytkownika
miś fazi
_
_
Posty: 6627
Rejestracja: ndz cze 11, 2006 13:01
Lokalizacja: Nowy Sącz

Post autor: miś fazi » śr wrz 17, 2008 21:42

pin 27 sterownika podłączasz do 26 styku w zegarze



niebieski21
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: śr wrz 17, 2008 19:32
Lokalizacja: kaszuby

Post autor: niebieski21 » pt wrz 19, 2008 11:53

dzięki

[ Dodano: 19 Wrz 2008 11:55 ]
czy licznik od gti2.0 będzie poprawnie pokazywał średnie spalanie ja mam 1.8 i LPG
Ostatnio zmieniony pt wrz 19, 2008 11:56 przez niebieski21, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
Lukasz_mk2
Forum Master
Forum Master
Posty: 1300
Rejestracja: sob lut 17, 2007 16:47
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Lukasz_mk2 » pt wrz 26, 2008 12:42

Karoo1988 pisze:a do jakich silników można to zamontować bo ja mam np abd 1.4 nie było by problemu
założyć można do każdego silnika, ale w przypadku 1,4 nie będzie pokazywać spalania (punkt podłączenia do pinu nr 27 omijasz)


Obrazek

Awatar użytkownika
krzysiek82
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 845
Rejestracja: sob mar 24, 2007 22:23
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: krzysiek82 » sob paź 04, 2008 23:10

A jak sie ma ta porada do golfa 3 1.6 ABU czy są jakieś zmiany? Czy będzie pokazywać spalanie?


[img]http://www.usersigs.com/site/data/media/10/Sans_titre-2.gif[/img]
[img]http://images4.fotosik.pl/170/6664f3af63388f0d.jpg[/img]
GSM: 600-827-446

Awatar użytkownika
Lukasz_mk2
Forum Master
Forum Master
Posty: 1300
Rejestracja: sob lut 17, 2007 16:47
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Lukasz_mk2 » ndz paź 05, 2008 05:13

w 1.6 jest tak samo, spalanie też powinno pokazywać, z tego co wiem to tylko w 1.4 nie pokaże spalania


Obrazek

xxxVIPxxx
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 79
Rejestracja: pt lut 23, 2007 18:38
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: xxxVIPxxx » pt paź 17, 2008 15:20

A ja mam pytanko z innej beczki :helm:

Mam bratni samochód pod względem instalacji...

Z poprzedniego Toledo wyjąłem wiązkę od manietki i licznika ( 3 kosztki przy skrzynce bezpieczników) W poprzednim toledo było MFA tylko jak to jest możliwe że od licznika nie szedł kabel do kompa silnika ? tzn gdzieś ten kabel idący od pinu 27 z kompa musi iść do skrzynki bezpieczników... tylko gdzie ?

PZDR mam nadzieje że coś poradzicie :pub:



przemek2828
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: ndz lis 02, 2008 22:38
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Post autor: przemek2828 » pt lis 07, 2008 17:40

:?
hmmmmmm
a mi nie dziala mam silnik abs 1.8 90km licznik metrometr od golfa 2.0
zamontowalem manetke kabel staralem sie zrobic z dwoch innych na podstawie rusunka do licznika vdo i nistety nic nie dziala.
jak ktos ma opis wiazki i podlaczenia manetki przy liczniku metrometr prosze o pomoc
HELP ME



ODPOWIEDZ

Wróć do „FAQ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości