[MK4] Montaż składanych Lusterek

Gotowe opisy różnych podzespołów aut, także nasze porady.

Moderatorzy: Moderatorzy, VIP

Awatar użytkownika
Vwolf86
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 228
Rejestracja: sob maja 30, 2020 15:38
Lokalizacja: Olkusz
Auto: Golf IV 1.9 TDI alh 3D 2001r.
Silnik: 1.9
Kontakt:

Re: [MK4] Montaż składanych Lusterek

Post autor: Vwolf86 » pn lut 15, 2021 12:02

Siema. Mam pytanie. Zakladał tu ktoś składane elektrycznie lusterka? Chodzi mi o opis wtyczki lusterka prawego, a bardziej o piny 1, 2 i 3 - gdzie mam podłączyć microstyk, a gdzie silniczek składania? Chodzi mi o sterowanie oryginalne z joysticka. Moduły drzwi i instalacja już zrobiona.


Golf 4 1.9tdi ALH 2002r
Samochód stale doposażany przeze mnie w różne OEM graty.
-------> Poszukuje informacji związane z niemieckim systemem TELEMATIK. :D

KrisXP
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 38
Rejestracja: śr gru 03, 2008 00:22
Lokalizacja: Wągrowiec
Kontakt:

Re: [MK4] Montaż składanych Lusterek

Post autor: KrisXP » wt lut 23, 2021 17:44

Jestem w trakcie zakładania do bory lusterek od Superba. Dostałem złączkę 15pin i nie mogę nigdzie naleźć opisu wyjścia kostki.
Jeśli ktoś ma taki schemat to proszę o udostępnienie.



michaf1994
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 278
Rejestracja: wt lut 21, 2017 20:36
Lokalizacja: Konin

Re: [MK4] Montaż składanych Lusterek

Post autor: michaf1994 » śr lut 24, 2021 11:09

T12:
1-2 składanie - silniczek - jak podłączysz odwrotnie, to będzie się składać zamiast rozkładać, więc też dojdziesz, żeby poprawić
3 - czujnik składania
4-8 - podłączasz tak jak u siebie - pin do pinu, piny wg kolorów - działanie silniczków pozycji szkła i podgrzewanie
9-12 pamięć - tylko przy fotelach elektrycznych z pamięcią

Kostka T2:
czerwono jakiś +12v
brązowo jakiś masa do podświetlenia

Jak dobrze poszukasz to wszystko na forum można znaleźć - odpowiednio w tematach o pamięci foteli i w temacie o składaniu. Podświetlenie jest banalne, nie pomyl tylko biegunów, bo możesz rozwalić led.

Opis podłączenia w oryginalny sposób samego silniczka i czujnika:

Lusterko lewe:
Kostka lusterka T12
Kostka silniczka szyby T29
T12/3 -> T29/9
T12/1 -> T29/13
T12/2 -> T29/14 – podłączyć pod przewód już się tam znajdujący
Lusterko prawe:
Kostka lusterka T12a
Kostka silniczka szyby T29a
T12a/3 -> T29a/26
T12a/1 -> T29a/16
T12a/2 -> T29a/14 – podłączyć pod przewód już się tam znajdujący



Blondi1
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: wt mar 24, 2020 09:48
Auto: VW Golf IV
Silnik: AXR

Re: [MK4] Montaż składanych Lusterek

Post autor: Blondi1 » pn mar 01, 2021 23:26

Witam wszystkich. Chce zamontować elektrycznie składane lusterka do mojego Golfa z 2003 roku. Kupiłem oba lusterka z Leona. Podłączenie po stronie elektrycznej rozgryzłem, stelaże z Leona już ściągnięte z trójkątów i przygotowane do montażu na trójkątach z Golfa. Jednak napotkałem jeden problem. Moje trójkąty nie są przystosowane, nie maja miejsca na zamontowanie mikrostyku. Rozwiązania są dwa: wykonać modyfikację trójkątów jak opisano na brytyjskim forum lub szukać trójkątów z miejscem na mikrostyk. Bardziej skłaniam się do drugiej opcji i wstępnie namierzyłem już takie trójkąty, jednak pojawiają się kolejne dwie przeszkody.

1. Jak zamontować mikrostyk w przeznaczonym miejscu jeżeli nie ma tam żadnego stabilnego uchwytu (tylko wgłębienie i otwór) jak jest to widoczne na prawym trojkącie na zdjęciu? W Leonie mocowanie jest identyczne jak na lewym trójkącie ze zdjęcia.

Obrazek

2. W Leonie mikrostyk działa podobnie jak w Superbie (o czym była mowa wcześniej w temacie) - lusterko rozłożone mikrostyk wciśnięty, lusterko złożone mechanicznie mikrostyk zwolniony. Czy po przełożeniu go do trójkąta z Golfa z miejcem na mikrostyk i odwróceniu jego pozycji będzie działał on prawidłowo - lusterko rozłożone mikrostyk zwolniony, lusterko złożone mechanicznie mikrostyk wciśniety?

Nie znalazłem informacji w kilku tematach na forum na powyższe wątpliwości. Proszę o informacje jak to rozwiązaliście.



michaf1994
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 278
Rejestracja: wt lut 21, 2017 20:36
Lokalizacja: Konin

Re: [MK4] Montaż składanych Lusterek

Post autor: michaf1994 » wt mar 02, 2021 08:33

Rozwiązanie 3: olać mikrostyk. U mnie się męczyłem, a i tak wypadł, odłączyłem i od 2-3 lat wszystko działa.



Blondi1
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: wt mar 24, 2020 09:48
Auto: VW Golf IV
Silnik: AXR

Re: [MK4] Montaż składanych Lusterek

Post autor: Blondi1 » wt mar 02, 2021 21:29

Dzięki za sugestię trzeciego rozwiązania. Jeżeli u Ciebie działa bez problemu to chyba będzie to wygodne i szybsze rozwiązanie. W sumie mam tylko jedno pytanie, czy po usunięciu mikrostyku trzeba mostkować jego piny czy całkowicie pominąć te dwa przewody w wiązce od kostki do lusterka?



michaf1994
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 278
Rejestracja: wt lut 21, 2017 20:36
Lokalizacja: Konin

Re: [MK4] Montaż składanych Lusterek

Post autor: michaf1994 » śr mar 03, 2021 08:46

Pominąć. Ja mam po prostu wyjęty pin z wiązki drzwi, który do niego idzie, ale jak przerabiasz, to możesz go odciąć i wcale nie montować.



Tygrysq
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 377
Rejestracja: pn paź 19, 2015 15:24
Lokalizacja: Bytów
Auto: Golf mk4
Silnik: ALH
Kontakt:

Re: [MK4] Montaż składanych Lusterek

Post autor: Tygrysq » śr mar 03, 2021 18:58

michaf1994 pisze:
śr mar 03, 2021 08:46
Pominąć. Ja mam po prostu wyjęty pin z wiązki drzwi, który do niego idzie, ale jak przerabiasz, to możesz go odciąć i wcale nie montować.
Michał🙂
Mógłbyś podrzucić numery silników szyb dla 1c0 z kierownicą po lewej dla składanych lusterek? Chcę podłączyć tak jak było ori narazie bez sterowania z pilota .



michaf1994
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 278
Rejestracja: wt lut 21, 2017 20:36
Lokalizacja: Konin

Re: [MK4] Montaż składanych Lusterek

Post autor: michaf1994 » czw mar 04, 2021 08:46

Tygrysq pisze:
śr mar 03, 2021 18:58
michaf1994 pisze:
śr mar 03, 2021 08:46
Pominąć. Ja mam po prostu wyjęty pin z wiązki drzwi, który do niego idzie, ale jak przerabiasz, to możesz go odciąć i wcale nie montować.
Michał🙂
Mógłbyś podrzucić numery silników szyb dla 1c0 z kierownicą po lewej dla składanych lusterek? Chcę podłączyć tak jak było ori narazie bez sterowania z pilota .
Dokładnie te numery: 1C0959801B i 1C0959802C



marcinwit
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: wt sty 07, 2020 16:50

Re: [MK4] Montaż składanych Lusterek

Post autor: marcinwit » sob mar 27, 2021 15:41

Witam wszystkich . Zamontowalem lusterka i mam klopot z jednym kablem ktory idzie do modulu komfortu do niebieskiej wtyczki . W moim przypadku jest wtyczka bezowa dodam ze to anglik a modul komfortu zaczyna sie na 1C0 . Prosze o pomoc gdzie podlaczyc ten kabel dziekuje



Awatar użytkownika
Vwolf86
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 228
Rejestracja: sob maja 30, 2020 15:38
Lokalizacja: Olkusz
Auto: Golf IV 1.9 TDI alh 3D 2001r.
Silnik: 1.9
Kontakt:

Re: [MK4] Montaż składanych Lusterek

Post autor: Vwolf86 » pn kwie 05, 2021 14:20

michaf1994 pisze:
śr lut 24, 2021 11:09
T12:
1-2 składanie - silniczek - jak podłączysz odwrotnie, to będzie się składać zamiast rozkładać, więc też dojdziesz, żeby poprawić
3 - czujnik składania
4-8 - podłączasz tak jak u siebie - pin do pinu, piny wg kolorów - działanie silniczków pozycji szkła i podgrzewanie
9-12 pamięć - tylko przy fotelach elektrycznych z pamięcią

Kostka T2:
czerwono jakiś +12v
brązowo jakiś masa do podświetlenia

Jak dobrze poszukasz to wszystko na forum można znaleźć - odpowiednio w tematach o pamięci foteli i w temacie o składaniu. Podświetlenie jest banalne, nie pomyl tylko biegunów, bo możesz rozwalić led.

Opis podłączenia w oryginalny sposób samego silniczka i czujnika:

Lusterko lewe:
Kostka lusterka T12
Kostka silniczka szyby T29
T12/3 -> T29/9
T12/1 -> T29/13
T12/2 -> T29/14 – podłączyć pod przewód już się tam znajdujący
Lusterko prawe:
Kostka lusterka T12a
Kostka silniczka szyby T29a
T12a/3 -> T29a/26
T12a/1 -> T29a/16
T12a/2 -> T29a/14 – podłączyć pod przewód już się tam znajdujący
Wcześniej nie mając opisu podlanczalem na "chybił trafił" piny 1,2 i3 i coś pykło, teraz jak poprawnie podlanczam wg Twojego opisu jest brak reakcji, na krutko lusterko działa, myślisz że coś na płytce przy silniczku szyby się zjarało? Opuszczanie szyby i sterowanie położeniem lusterka działa. :/


Golf 4 1.9tdi ALH 2002r
Samochód stale doposażany przeze mnie w różne OEM graty.
-------> Poszukuje informacji związane z niemieckim systemem TELEMATIK. :D

michaf1994
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 278
Rejestracja: wt lut 21, 2017 20:36
Lokalizacja: Konin

Re: [MK4] Montaż składanych Lusterek

Post autor: michaf1994 » wt kwie 06, 2021 08:50

Składanie działa tylko jak jest prąd do radia z tego co kojarzę - w sensie po kluczyku. No i joystick musi być ten od składania i oczywiście sprawny. Sprawdź komputerem bloki pomiarowe. Więcej będzie wiadomo. No i może krańcówka jest źle zamontowana - odepnij ten pin brązowo-fioletowy od lusterek. Jak zadziała to znaczy, że źle zamontowany czujnik - ciężko to dobrze zamontować, a nawet jak się uda, to po kilku złożeniach się psuje zazwyczaj.



neewton
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: pt maja 13, 2005 19:42
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: [MK4] Montaż składanych Lusterek

Post autor: neewton » wt cze 08, 2021 09:29

michaf1994 pisze:
wt kwie 06, 2021 08:50
Składanie działa tylko jak jest prąd do radia z tego co kojarzę - w sensie po kluczyku. No i joystick musi być ten od składania i oczywiście sprawny. Sprawdź komputerem bloki pomiarowe. Więcej będzie wiadomo. No i może krańcówka jest źle zamontowana - odepnij ten pin brązowo-fioletowy od lusterek. Jak zadziała to znaczy, że źle zamontowany czujnik - ciężko to dobrze zamontować, a nawet jak się uda, to po kilku złożeniach się psuje zazwyczaj.
Które to bloki pomiarowe ?

Mam ori składanie. Problem się zrobił, gdyż nie chcą się otworzyć. Ma ktoś może schemat elektryczny ?


narazie polubilem to co nieosiagalne :)

michaf1994
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 278
Rejestracja: wt lut 21, 2017 20:36
Lokalizacja: Konin

Re: [MK4] Montaż składanych Lusterek

Post autor: michaf1994 » czw cze 10, 2021 08:42

neewton pisze:
wt cze 08, 2021 09:29
michaf1994 pisze:
wt kwie 06, 2021 08:50
Składanie działa tylko jak jest prąd do radia z tego co kojarzę - w sensie po kluczyku. No i joystick musi być ten od składania i oczywiście sprawny. Sprawdź komputerem bloki pomiarowe. Więcej będzie wiadomo. No i może krańcówka jest źle zamontowana - odepnij ten pin brązowo-fioletowy od lusterek. Jak zadziała to znaczy, że źle zamontowany czujnik - ciężko to dobrze zamontować, a nawet jak się uda, to po kilku złożeniach się psuje zazwyczaj.
Które to bloki pomiarowe ?

Mam ori składanie. Problem się zrobił, gdyż nie chcą się otworzyć. Ma ktoś może schemat elektryczny ?
TEORIA:

Z tego co pamiętam nie było ori, tylko dokładane przez ludzi na zasadach ori - silniczki i lusterka z Leona, Toledo II, Passata B5, Superb bez problemu szło zaadaptować. Ori lusterek nie ma nawet w katalogu w wersji składanej, więc na 99,9% masz rzeźbę. Jeżeli zrobiona wg oryginału, to schemat dość prosty - po 3 kable idą od silniczków do lusterek.

Schemat składania lusterek:
Lusterko lewe:
Kostka lusterka T12 Kostka silniczka T29
T12/3 -> T29/9
T12/1 -> T29/13
T12/2 -> T29/14 – podłączyć pod przewód już się tam znajdujący
Lusterko prawe:
Kostka lusterka T12a Kostka silniczka T29a
T12a/3 -> T29a/26
T12a/1 -> T29a/16
T12a/2 -> T29a/14 – podłączyć pod przewód już się tam znajdujący

Może być też tak, że ktoś podłączył Ci to pod przekaźnik 361, bo zakup silniczków pod lusterka to dość droga zabawa - około 150-200zł szt. W przypadku podłączenia pod przekaźnik szukaj po kablu, którym sterujesz - oryginalnie jeżeli było robione to sterowanie powinno być wtedy co działają szyby elektryczne obracając joy od lusterek kropką do szyby - złożone, w każdej innej pozycji otwierają się.

Ewentualnie może być też podłączone hybrydowo wg mojego poradnika co kiedyś pisałem - wtedy kiedy kropka w stronę bagażnika działają automatycznie z centralnym na przekaźnikach, jak w stronę szyby składają się po zapłonie, L-R otwarte (R na wstecznym opuszcza się).

PRAKTYKA:

Skoro oba się nie otwierają, to problemem raczej jest sterowanie. Jak masz komputer to podłącz pod moduł komfortu i spisz numery silniczków - te pod elektryczne lusterka to 1C0959801, 1C0959802 lub 1J0959801, 1J0959801 - na 3cim i 8mym miejscu 0. Jeżeli masz te silniczki to rozkręć drzwi kierowcy - boczek i sprawdź dokąd idą kable z pinów 1 i 2 lusterka - to jest zasilanie. Odepnij pin 3 i zobacz czy zacznie działać. Jak tak, to mikrostyk w lusterku się wytarł - u mnie też tak było, odłączyłem i od 2 lat i tak działają - on wyłącza składanie jak lusterko jest mechanicznie złożone - trzeba tylko pamiętać, żeby nie składać wtedy lusterek, bo trzeba będzie się pobawić w składanie/rozkładanie żeby wróciły na swoje miejsce - z życia wiem, że jak mam elektryczne składanie, to nie składałem ich manualnie od tego czasu ani razu, więc śmiało można odłączyć ten pin jeżeli to jego wina.

Jeżeli nie masz tych silniczków, to musisz iść po kablach z pinów 1 i 2 lusterka i znaleźć sterowanie nimi, zobaczyć gdzie jest to podłączone i naprawić / wymienić uszkodzony element - tu nie dam rady pomóc zdalnie, bo każdy ma inną wizję działania. Niektórzy robili po zapłonie otwieranie, a po zgaszeniu składanie, inni czujniki temperatury i pod centralny. Jak sprawdzisz dokąd idą kable, napiszesz na czym to jest złożone, to wtedy mogę podpowiedzieć jak to miało działać.



ODPOWIEDZ

Wróć do „FAQ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości