Golf VII vs Golf IV

Chcesz kupić, bądź sprowadzić auto..nie wiesz, które wybrać? Napisz o tym tutaj...

Moderatorzy: palio, jhosef, VIP

seaman1982
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 205
Rejestracja: sob maja 15, 2010 12:43
Lokalizacja: Silesia

Golf VII vs Golf IV

Post autor: seaman1982 » wt lut 01, 2022 13:41

Panowie mam dylemat i proszę o poradę.
Od 2010 mam golfa IV. Auto kupione od znajomego. Na chwile obecna ma 295 tysiecy nalotu. Silnik 1.9 tdi 101 KM.
Musiałbym w nim zrobić progi przód, tył i klapa z tyłu. Próg z przodu na pewno wstawka. Z tylu tylko końcówki. Klapa trochę pod rantem i na środku bąbel koło zamka. Do tego muszę zrobić rozrząd, przy okazji myślałem popychacze zaworów i oringi na pompkach. Słychać też sprzęgło które jest jeszcze ori, więc w niedalekiej przyszłości pewnie do zrobienia. Ogólnie auto zadbane. Pod maska błysk ze śniadanie można jeść. Silnik poza alternatorem nic nie tknięty. Wszystko w ori. Zawieszeni zrobione na poliuretanie z gazowymi amorami. Prowadzi się naprawdę dobrze. Auto które nigdy nie zawiodło. Środek nie poobdzierany z gumy.
I teraz pytanie. Czy to wszystko robić, czy sprzedać i kupić coś nowszego. Po głowie mi chodzi Golf VII rok 2019, 2.0 TDi 150 KM kombi jako że rodzina mi się powiększyła. Czwórka to hatchback więc też trochę ciasno.
Co tu zrobić. Szkoda mi jak diabli tej czwórki, ale czy ma sens władować kasę w niego. Czego po nim mogę się spodziewać.
Zakup nowego to na pewno koszty. Auto miałoby przebieg około 50 tys. Nawet jak liczę samo ubezpieczenie to pewnie ze 3 tys. wiec po 2 latach jak bym te pieniądze władował w czwórkę to pewnie bym wszytko ogarnął.
Przebiegi jakie robię to około 10 tys. rocznie.



Awatar użytkownika
doggie
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10505
Rejestracja: pt lis 23, 2007 00:13
Lokalizacja: GKA
Auto: Cupra Formentor DSG DQ381
Silnik: TSI

Re: Golf VII vs Golf IV

Post autor: doggie » wt lut 01, 2022 14:58

To że w 20-25 aucie wszystko jest Ori (chodzi mi o mechanikę) to dla mnie nie zaleta a bardziej wada :)

Nie ma sensu pakować kasy, klasyk z niego i tak nie będzie. Kupuj MK7



seaman1982
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 205
Rejestracja: sob maja 15, 2010 12:43
Lokalizacja: Silesia

Re: Golf VII vs Golf IV

Post autor: seaman1982 » wt lut 01, 2022 15:45

Dzięki za odpowiedz.
Czego mogę po VII się spodziewać? Ogólnie silniki maja raczej dobre opinie. A jak reszta? Jak blacharsko?



Awatar użytkownika
mat06
Storm Beige
Storm Beige
Posty: 1048
Rejestracja: pn maja 18, 2009 21:08
Auto: Golf IV
Silnik: AZD

Re: Golf VII vs Golf IV

Post autor: mat06 » śr lut 02, 2022 00:51

Odpowiadając na pytanie: to zależy. Z ekonomicznego punktu widzenia na ten moment kupno "nowego" auta, które nie będzie wymagało wkładu wydaje się rozsądne, ale z drugiej strony, to w ciągu kolejnych 5 lat mk7 straci na wartości bardziej niż mk4. Same koszty eksploatacji mk7 będą też sporo wyższe. O dobrą czwórkę jest coraz ciężej, więc zadbane egzemplarze będą trzymać cenę, a przelot 300 tys. km dla Twojego TDI to dopiero rozgrzewka i silnik spokojnie przejedzie drugie tyle bez większych problemów.

Musisz przemyśleć sprawę i zdecydować, czy biorąc pod uwagę to jak długo użytkujesz swojego Golfa i wiesz co masz, to czy prosto mówiąc nie byłoby Ci szkoda oddać go komuś obcemu. Po tylu latach więź emocjonalna też daje o sobie znać.
Ja mam podobnie i po kilkunastu latach Golf stał się już po prostu członkiem rodziny. Już w niej zostanie, sprzedaż nawet nie wchodzi w grę :)


Obrazek

seaman1982
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 205
Rejestracja: sob maja 15, 2010 12:43
Lokalizacja: Silesia

Re: Golf VII vs Golf IV

Post autor: seaman1982 » śr lut 02, 2022 10:22

Tak, to prawda. Więź emocjonalna jest ogromna. Nie sądziłem że bedę miał z tym taki problem.Cholernie żal mi go sprzedać, a fajnie byłoby mieć też coś nowszego.
Liczyłem wczoraj koszty jakie musiałbym ponieść. Rozrząd, popychacze zaworów, oringi, nowe opony letnie, filtry, płyn hamulcowy, zrobienie progów i w niedalekiej przyszłości dwumas da mi około 6 tys. Najbardziej boje się blach. Powinno być to dobrze zrobione, ale mimo wszystko ile to wytrzyma.



Awatar użytkownika
doggie
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10505
Rejestracja: pt lis 23, 2007 00:13
Lokalizacja: GKA
Auto: Cupra Formentor DSG DQ381
Silnik: TSI

Re: Golf VII vs Golf IV

Post autor: doggie » śr lut 02, 2022 10:53

Więź emocjonalna, hehe dobre :) jeśli chodzi o auta coś takiego u mnie nie występuje :) auto może być cenne np. z uwagi na wartość kolekcjonerską, wartość finansową bo to np. rzadki i cenny egzemplarz ale nie więź emocjonalną :) . Dziewczyny, no kurde coś z wami jest chyba nie tak :) Ciężko to sprzedać auto doinwestowane, cycuś-glancuś ale nie auto do inwestycji. Liczysz 6 tys. zł a po drodze zawsze wyjdzie o wiele więcej. Do tego dolicz porządny remont blach, konserwacja podwozia itp... 12 tzł wystarczy? Chcesz tyle inwestować w starego golfa? Nawet jeśli nie MK7 to nawet ładnego mk6 można kupić za mniejsze pieniądze i będziesz miał auto lepsze pod każdym względem od ciasnego i ciosanego mk4

Może i 300 tys jeszcze przejedzie, zgadza się, tyle że stary Mercedes czy Volvo tyle przejeżdżały bez remontu a tutaj po 300 musisz wpakować kupę kasy.



Awatar użytkownika
maj0nez
VR6 user
VR6 user
Posty: 3224
Rejestracja: pn lis 17, 2008 10:27
Lokalizacja: LOP
Auto: Skoda Octavia 1.8T + DSG
Silnik: AUQ
Kontakt:

Re: Golf VII vs Golf IV

Post autor: maj0nez » śr lut 02, 2022 20:51

Czasem tak jest jak się zaniedba naprawy bieżące. Kupuj 7 i się nie zastanawiaj dużo lepsze auto.


Szkodnik Skoda Octavia 1 RS 1.8T + DSG
Audi S3 8L ABT
Volkswagen Golf 1980r 1.6D

Awatar użytkownika
doggie
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10505
Rejestracja: pt lis 23, 2007 00:13
Lokalizacja: GKA
Auto: Cupra Formentor DSG DQ381
Silnik: TSI

Re: Golf VII vs Golf IV

Post autor: doggie » czw lut 03, 2022 00:08

@maj0nez =D>



Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9189
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Re: Golf VII vs Golf IV

Post autor: wesol » czw lut 03, 2022 07:09

Kupuj 7 względnie mk6 jeśli kasy nie chcesz za wiele wydawać.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

Awatar użytkownika
herbu
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2350
Rejestracja: pn paź 15, 2007 10:58
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Golf VII vs Golf IV

Post autor: herbu » pt lut 04, 2022 15:38

rok, dwa lata temu bym powiedział - nie kupuj nowego, bo popłyniesz. Na samej utracie wartości stracisz kupę. Dzisiaj to już nie jest to tak oczywiste. Już chyba lepiej kupić auta jeśli Ci gotówka leży, bo wygląda na to, że dużo więcej stracisz trzymając kasę na koncie, niż inwestując w auto. Co za czasy...
Co do mk4 - inwestycje w blacharkę to słaba opcja - raczej tanio nie zrobisz tego dobrze, a grubsze inwestycje w tani samochód nie mają sensu. Podwoisz wartość auta inwestując w blachę, a ono nie zrobi się po tym 2x droższe. Do tego rodzina Ci się powiększa, a hatchback dla rodziny to słaby pomysł - sam to przerabiałem.
Inna sprawa, że taki Golf mk4 może w perspektywie kilku lat wygenerować zdecydowanie mniejsze koszty użytkowania niż mk7. Ot choćby EGR, który w mk7 lubi nawalić - koszt nowego to 1500-1700 zł, a sama wymiana też kilka stówek kosztuje. DPF też na pewno da Ci znać, że jest. Przykłady można by mnożyć. Na pewno od strony mechanicznej mk4 będzie tańsze w użytkowaniu niż mk7, nie będzie Ci go też szkoda jak Ci obiją na parkingu, porysują itp.
Wybór wcale nie jest prosty.
Miałem i mk4 i mk7 i powiem Ci, że owszem różnica jest odczuwalna, ale jak to mówią, dupy nie urywa. Ot mk7 fajne, wygodne jeździdełko, bez żadnych emocji, ładne (choć to kwestia gustu), ale czy warte takich pieniędzy? I tak i nie :)
Ja bym rozważył jeszcze inną alternatywę (no chyba, że wydatek >50 tys na Golfa, spłynie po Tobie jak woda po kaczce) - może kupić coś pomiędzy? :)
A więź emocjonalną rozumiem, bo sam jeżdżę od 2011 roku Octavią I, którą kupiłem nową w salonie i była to jedna z ostatnich wyprodukowanych Octavii I. Lepszego auta nie miałem, a miałem kilkadziesiąt. Też się z nią nie mogę rozstać, bo nie daje mi żadnych powodów. Jeździ, jeździ, jeździ, czasami trzeba zatankować, czasami wymienić olej, filtry czy hamulce, rzadziej rozrząd i nic poza tym. I jak się rozstać z autem, które przejechało bez żadnej awarii 330 tys. km, zawiozło rodzinę chyba do wszystkich krajów Europy poza Portugalią, była nawet w Azji... No i jak tu nie mówić o emocjach? Doskonale to rozumiem :hmm:


Skoda Octavia 1.9TDI PD Obrazek

Awatar użytkownika
doggie
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10505
Rejestracja: pt lis 23, 2007 00:13
Lokalizacja: GKA
Auto: Cupra Formentor DSG DQ381
Silnik: TSI

Re: Golf VII vs Golf IV

Post autor: doggie » pt lut 04, 2022 17:44

OI to jeden z najbardziej nudnych i bezpłciowych samochodów jakie znam, rzekłbym dla panów w kapeluszach. Jeśli MK7 dupy nie urywa to przy OI rzęsy opadają i łzy same cisną się do oczu od smutku, że tak ktoś mógł spieprzyć wygląd samochodu.



Awatar użytkownika
herbu
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2350
Rejestracja: pn paź 15, 2007 10:58
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Golf VII vs Golf IV

Post autor: herbu » pt lut 04, 2022 18:38

doggie pisze:
pt lut 04, 2022 17:44
OI to jeden z najbardziej nudnych i bezpłciowych samochodów jakie znam, rzekłbym dla panów w kapeluszach. Jeśli MK7 dupy nie urywa to przy OI rzęsy opadają i łzy same cisną się do oczu od smutku, że tak ktoś mógł spieprzyć wygląd samochodu.
Widzisz, wszystko kwestia gustu. O1 jest zupełnie nijaka - dla mnie to akurat duży plus. Nie wyróżnia się, jeździ tak, że zawstydza inne auta, bo kto by się spodziewał, że jakaś stara Octavia kombi może mieć 190KM pod maską. Co do mk7 - wizualnie, na zewnątrz jest śliczny, wewnątrz taki sobie, za to jeździ bardzo przyjemnie i.... nudno - tak bardzo dobrze, ale zupełnie bez emocji.


Skoda Octavia 1.9TDI PD Obrazek

Pastusiak
Forum Master
Forum Master
Posty: 1037
Rejestracja: pt mar 13, 2015 23:56
Auto: VW
Silnik: 1,8T

Re: Golf VII vs Golf IV

Post autor: Pastusiak » sob lut 05, 2022 01:57

Ja powiem tak, stare vagi były tanie w utrzymaniu to duzy plus, bo jeżeli w to auto trzeba włożyć 6k, a samo ubezpieczenie mk7 to 4 tys, not o widać różnicę, raczej nikt 3 letniego auta nie bedzie ubezpieczał na samym OC...no to jednak spora różnica.
2,0 TDI i stare 1,9 tdi tez przepaść...

Wszystko zalezy od budżetu
Mam od wielu lat mk4 GTI 1,8T i sprawia większą frajdę niż np nowsza buda 2,0 TDI CR, ale to tez kwestia wersji, 1,8t fajna benzynka, daje frajdę, taka typowa mechanika, w robocie jest A3 8V 35 TFSI to fajnie podaje też, benzyna 1,5 TSI ale za dużo elektroniki, mało mechaniki i takie to wszystko nowoczesne, natomiast mordować się z mk4 nie ma sensu, jak to rupieć to odpuścić. Ja bym jednak zostawił mk4 i kupił mk7, no bo po co sprzedawać mk4?

Tak swoją drogą może wartość iść np w Forda Mondeo jak potrzeba kombi? Kompakt to jest kompakt tam za dużej przestrzeni nie będzie. Inna sprawa że w vagu octavia zawsze miała niezły kufer.

Co do O1, powiedziałbym tak czy L&K to takie bezpłciowe? albo RS? chyba że zwykłe 1,6 to może i tak. Octavia 1 ma fajne wersje ale to nadal auto z połowy lat 90, w tamtych czasach to był kosmos.



Awatar użytkownika
doggie
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10505
Rejestracja: pt lis 23, 2007 00:13
Lokalizacja: GKA
Auto: Cupra Formentor DSG DQ381
Silnik: TSI

Re: Golf VII vs Golf IV

Post autor: doggie » sob lut 05, 2022 10:40

Pastusiak pisze:
sob lut 05, 2022 01:57


Co do O1, powiedziałbym tak czy L&K to takie bezpłciowe? albo RS?
Ujdzie. Ja zawsze wartość wizualną auta mierzę po tym jak wygląda w modelu podstawowym dla "Kowalskiego" a nie wersjach typu GTI, AMG, OPC itp...



ODPOWIEDZ

Wróć do „Chcę kupić auto”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości