Co kupić - benzynę, diesla a może LPG?

Chcesz kupić, bądź sprowadzić auto..nie wiesz, które wybrać? Napisz o tym tutaj...

Moderatorzy: palio, jhosef, VIP

ODPOWIEDZ
Lesiup
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: ndz kwie 07, 2013 21:53

Co kupić - benzynę, diesla a może LPG?

Post autor: Lesiup » pn paź 20, 2014 23:05

Witam planuje kupic innne auto , myśle własnie nad Passatem b5 , Audi a3 lub Golf IV w dieslu silnik 1.9tdi robiac rocznie ok 15tys km i to czesto krótkie odcinki czy lepiej benzyniaka z tch modeli jakis 1.6 silnik lub 1.8 tylko ze martwi mnie spalanie . co proponujecie ?



Awatar użytkownika
herbu
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2351
Rejestracja: pn paź 15, 2007 10:58
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Co kupić - benzynę, diesla a może LPG?

Post autor: herbu » wt paź 21, 2014 06:13

Lesiup pisze:Witam planuje kupic innne auto , myśle własnie nad Passatem b5 , Audi a3 lub Golf IV w dieslu silnik 1.9tdi robiac rocznie ok 15tys km i to czesto krótkie odcinki czy lepiej benzyniaka z tch modeli jakis 1.6 silnik lub 1.8 tylko ze martwi mnie spalanie . co proponujecie ?
Teoretycznie będą Ci doradzać benzyniaka, ale ja Ci doradzę diesla. Nawet na krótkich dystansach się sprawdzi, o ile kupisz dobrego.
A co do samego auta, to jeśli zależy Ci na przestronności, to wiadomo - Passata, natomiast jeśli kierujesz się ceną i kosztami użytkowania, to Golf. Audi z kolei będzie najdroższe w zakupie, najciaśniejsze, ale za to będzie miało największy prestiż i niezłą jakość wykonania.
Co do spalania, to musisz założyć, że w mieście z klimą na krótkich dystansach, takie TDI też spali Ci te 8 litrów.


Skoda Octavia 1.9TDI PD Obrazek

Awatar użytkownika
Piasek
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 6854
Rejestracja: sob mar 21, 2009 20:57

Co kupić - benzynę, diesla a może LPG?

Post autor: Piasek » wt paź 21, 2014 08:29

Kup benzynę.


https://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=91&t=538082&p=7130128#p7130128

Awatar użytkownika
sebekgolf
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2220
Rejestracja: sob wrz 25, 2010 09:48
Lokalizacja: Goteborg/Oberschlesien
Auto: Volvo S60 T6 R-Design, MK4 GT TDI i inne takie

Re: Co kupić - benzynę, diesla a może LPG?

Post autor: sebekgolf » wt paź 21, 2014 14:16

herbu pisze:
Lesiup pisze:Witam planuje kupic innne auto , myśle własnie nad Passatem b5 , Audi a3 lub Golf IV w dieslu silnik 1.9tdi robiac rocznie ok 15tys km i to czesto krótkie odcinki czy lepiej benzyniaka z tch modeli jakis 1.6 silnik lub 1.8 tylko ze martwi mnie spalanie . co proponujecie ?
Teoretycznie będą Ci doradzać benzyniaka, ale ja Ci doradzę diesla. Nawet na krótkich dystansach się sprawdzi, o ile kupisz dobrego.
A co do samego auta, to jeśli zależy Ci na przestronności, to wiadomo - Passata, natomiast jeśli kierujesz się ceną i kosztami użytkowania, to Golf. Audi z kolei będzie najdroższe w zakupie, najciaśniejsze, ale za to będzie miało największy prestiż i niezłą jakość wykonania.
Co do spalania, to musisz założyć, że w mieście z klimą na krótkich dystansach, takie TDI też spali Ci te 8 litrów.

Chyba chciałeś powiedzieć SDI. Dobrze zagrzać TDI zimą to minimum 10 kilometrów spokojnej jazdy. No chyba że od razu masz zamiar dawać w palnik, ale wtedy ... wiadomo.
A co do benzyny, to 2,0 brać i gazować :bajer:


Tarpan 1,5 OHV -> Swap 1,4 dohc R.I.P -> Swap 1,6 DOHC R.I.P -> Swap 1,4 DOHC R.I.P ->Swap 1,8 DOHC R.I.P -> Swap 1,8+ DOHC -> Swap 1,8T +++ DOHC in progresssss

Pomagamy Domom Dziecka -> ZŁOMBOL '11/'12 /'14/'15/'16

https://pl-pl.facebook.com/tarpaniatka/

Awatar użytkownika
Piasek
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 6854
Rejestracja: sob mar 21, 2009 20:57

Co kupić - benzynę, diesla a może LPG?

Post autor: Piasek » wt paź 21, 2014 14:28

I to jest właśnie wada diesla w takiej eksploatacji. Zimą same problemy.
Benzyny też bym nie gazował bo zanim się przełączy i tak połowę trasy w sezonach zimnych na benzynie jedziesz. Dlatego też odpada duży benzynowy piec.
Kup sobie coś małego 1.4 max 1.6 16V. To się szybko i sprawnie nagrzewa i akceptowalnie pali - a zawsze możesz ALE NIE MUSISZ od razu zagazować.
2.0 benzyna lub większa to niemal od razu po kupnie kolejkę w gazowni rezerwuj bo na takich dystansach masz średnio-rocznie 10-12L wachy


https://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=91&t=538082&p=7130128#p7130128

Awatar użytkownika
carismath
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 84
Rejestracja: sob lut 25, 2012 14:01
Lokalizacja: Wolbrom/Kraków

Re: Co kupić - benzynę, diesla a może LPG?

Post autor: carismath » śr paź 22, 2014 01:31

Mam ten sam problem. Teraz mam 1.6 8V AKL z LPG, a chciałbym coś nowszego z lepszym wyposażeniem typu Golf MK4, Passat B5FL, Audi A3 8L itp., ale problem w tym jaki silnik wybrać. Myślałem nad dieslem, ale np. do pracy w jedną stronę mam poniżej 10km, poza tym nie robię kolosalnej liczby km miesięcznie. Przekonuje mnie wysoki moment obrotowy, wystarczająca moc i niezbyt wysokie spalanie. Natomiast dużo słyszę m.in. na temat problemów w zimie. Jeśli chodzi o benzynę, to nie chcę już LPG, bo wg mnie za dużo kłopotów sprawia, 1.6 8V SR odpada, bo to strasznie humorzasty silnik, 1.4 16V jest w sumie ok, ale nie ma zbyt dużo mocy, 1.6 16V - nie mam pojęcia czy to dobry silnik, 1,8T - fajny, ale spalanie pewnie wysokie, a powyżej 2,0 odpadają zupełnie.

Jak myślicie ten 1.6 16V jest lepszy od 1.6 8V? Tak nawiasem to 1.6 8V AKL, AEH, APF produkowali w latach 1997-2000, a późniejsze 8-zaworówki AVU, BFQ od 2000-2006 - czy to wynikało z jakichś wad konstrukcyjnych silników AKL, AEH, APF, że je po 3 latach wycofali z produkcji?


*_*

Awatar użytkownika
herbu
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2351
Rejestracja: pn paź 15, 2007 10:58
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Co kupić - benzynę, diesla a może LPG?

Post autor: herbu » śr paź 22, 2014 06:13

carismath pisze:Myślałem nad dieslem, ale np. do pracy w jedną stronę mam poniżej 10km, poza tym nie robię kolosalnej liczby km miesięcznie.
Ja mam do pracy 2,5 km i jeżdżę TDI, podobnie jak niektórzy znajomi z pracy. Jak na razie problemów nie ma, a spalanie... no cóż te 8 litrów przy tym dystansie trzeba liczyć.
carismath pisze:1.6 8V SR odpada, bo to strasznie humorzasty silnik, 1.4 16V jest w sumie ok, ale nie ma zbyt dużo mocy, 1.6 16V - nie mam pojęcia czy to dobry silnik, 1,8T - fajny, ale spalanie pewnie wysokie, a powyżej 2,0 odpadają zupełnie.
Lepszego do LPG od 1.6 8V nie znajdziesz, poza 2.0.
carismath pisze:Jak myślicie ten 1.6 16V jest lepszy od 1.6 8V?
Na pewno mniej pali, ale na pewno też będzie nieco droższy w utrzymaniu, poza tym jest już nieco bardziej skomplikowany od 8V. No i dynamika - 8V jedzie lepiej od niskich obrotów, 16V jedzie ładnie ale dopiero >4000. Wcześniej dużo lepiej przyspiesza 8V.
Jak kupisz dobrego diesla, to nie będziesz miał problemów ani w zimie, ani w lecie.


Skoda Octavia 1.9TDI PD Obrazek

Awatar użytkownika
szewczi90
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 660
Rejestracja: sob lip 02, 2011 22:36
Lokalizacja: - - - - - -
Kontakt:

Co kupić - benzynę, diesla a może LPG?

Post autor: szewczi90 » śr paź 22, 2014 11:45

herbu pisze:Na pewno mniej pali, ale na pewno też będzie nieco droższy w utrzymaniu, poza tym jest już nieco bardziej skomplikowany od 8V. No i dynamika - 8V jedzie lepiej od niskich obrotów, 16V jedzie ładnie ale dopiero >4000. Wcześniej dużo lepiej przyspiesza 8V.
Jak kupisz dobrego diesla, to nie będziesz miał problemów ani w zimie, ani w lecie.
z tym dieslem to nie do końca tak jak mówisz dodaj jeszcze dobry garaż i zgodzę się z tym, bo na mrozie zawsze może ropke przypłapać przy fiterku i już może być nieciekawie,

ja dodam jeszcze do tego porównania tych dwoch benzyniaków, faktycznie to co kolega napisał potwierdzam dodam jeszcze że 1.6 16V jest dużo lepiej wyciszony jest poprostu cichy w środku fajnie się jedzie, no i producent zaleca lać benzynkę 98 autko posiada dwie sondy lambda więc łatwo można załatwić którąś z nich a wiem że jedna jest droższa dobra nawet 600zł nowa ale ja bym się tym nie zrażał zbytnio bo w dieslu jak Ci padnie dwumas to wychodzi nieraz 600zł x3 i w tym 1.6 16V na prawdę jest fajna kultura pracy tylko trzeba uważać na kiepskie skrzynie biegów ja bym szukał roczniki 2002 -2003, mimo wszystko myślę że lepiej kupić 16V to już trochę nowszy silnik i jeżeli będziesz tankował 98 to nie będzie problemów


Obrazek

Awatar użytkownika
herbu
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2351
Rejestracja: pn paź 15, 2007 10:58
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Co kupić - benzynę, diesla a może LPG?

Post autor: herbu » śr paź 22, 2014 11:57

szewczi90 pisze:z tym dieslem to nie do końca tak jak mówisz dodaj jeszcze dobry garaż i zgodzę się z tym, bo na mrozie zawsze może ropke przypłapać przy fiterku i już może być nieciekawie
Jak dbasz, to nie masz problemów. Owszem, zawsze może zdarzyć się nieprzewidziana sytuacja, że np. zatankujesz lipne paliwo, które zgęstnieje tak, że nie poradzi. Nawet tankując na markowych stacjach może się tak zdarzyć. Jednak świeże filtry + dobre paliwo + pełny bak + jakiś depresator + dobra bateria i przy -30 zapalisz (chyba, że masz starego diesla Forda :) ).
szewczi90 pisze:ja dodam jeszcze do tego porównania tych dwoch benzyniaków, faktycznie to co kolega napisał potwierdzam dodam jeszcze że 1.6 16V jest dużo lepiej wyciszony jest poprostu cichy w środku fajnie się jedzie, no i producent zaleca lać benzynkę 98 autko posiada dwie sondy lambda więc łatwo można załatwić którąś z nich a wiem że jedna jest droższa dobra nawet 600zł nowa ale ja bym się tym nie zrażał zbytnio bo w dieslu jak Ci padnie dwumas to wychodzi nieraz 600zł x3 i w tym 1.6 16V na prawdę jest fajna kultura pracy tylko trzeba uważać na kiepskie skrzynie biegów ja bym szukał roczniki 2002 -2003, mimo wszystko myślę że lepiej kupić 16V to już trochę nowszy silnik i jeżeli będziesz tankował 98 to nie będzie problemów
Potwierdzam


Skoda Octavia 1.9TDI PD Obrazek

Awatar użytkownika
Piasek
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 6854
Rejestracja: sob mar 21, 2009 20:57

Co kupić - benzynę, diesla a może LPG?

Post autor: Piasek » śr paź 22, 2014 13:13

herbu pisze:Jednak świeże filtry + dobre paliwo + pełny bak + jakiś depresator + dobra bateria i przy -30 zapalisz (chyba, że masz starego diesla Forda :) ).
oj chyba się letko zagalopowałeś. Przy -30*C to połowa nowych obecnie klęka
Mam znajomych pod Monachium to przy mrozach w okolicach -28*C jakie się zdarzają u nich co zimę 1/3 aut parkujących pod blokami nie odpala, drugie tyle nawet nie próbuje tylko od razu na autobus. A oni tam starych raszpli nie mają.
Parę lat temu u mnie było -33 / -34*C przez jedną czy dwie noce to rano w ruch poszły tylko te co garażują w ciepłym. Normalnie pusta miejscowość, wszystko z buta wszędzie waliło bo auta zostały jak stały. Ja w swoim drzwi nawet otworzyć nie mogłem.


https://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=91&t=538082&p=7130128#p7130128

Awatar użytkownika
herbu
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2351
Rejestracja: pn paź 15, 2007 10:58
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Co kupić - benzynę, diesla a może LPG?

Post autor: herbu » śr paź 22, 2014 13:59

Piasek pisze:oj chyba się letko zagalopowałeś. Przy -30*C to połowa nowych obecnie klęka
Fabia SDI nie raz 2 lata temu ratowała benzynowego mk4, który przy -25 klęknął, a ona od dotknięcia odpalała.


Skoda Octavia 1.9TDI PD Obrazek

Awatar użytkownika
carismath
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 84
Rejestracja: sob lut 25, 2012 14:01
Lokalizacja: Wolbrom/Kraków

Re: Co kupić - benzynę, diesla a może LPG?

Post autor: carismath » czw paź 23, 2014 02:55

Swój samochód oczywiście garażuję, co prawda w garażu bez żadnego ogrzewania i tym podobnych bajerów, ale zawsze lepiej niż pod chmurą.

Dzięki za odp. Może pójdę na ryzyko i wezmę diesla, ale też biorę pod uwagę 1.6 16V. ;)

Jak myślicie, czy te diesle 1.4 TDI w A2, Ibizie MK3, Polo MK4/FL są coś warte? Tego bardzo dużo stoi na Otomoto/Allegro.


*_*

Awatar użytkownika
herbu
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2351
Rejestracja: pn paź 15, 2007 10:58
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Co kupić - benzynę, diesla a może LPG?

Post autor: herbu » czw paź 23, 2014 06:18

carismath pisze:Jak myślicie, czy te diesle 1.4 TDI w A2, Ibizie MK3, Polo MK4/FL są coś warte? Tego bardzo dużo stoi na Otomoto/Allegro.
Ja bym w to nie szedł - jedyna ich zaleta, to niskie spalanie


Skoda Octavia 1.9TDI PD Obrazek

Awatar użytkownika
MaciekV5
...
...
Posty: 1152
Rejestracja: czw sie 30, 2012 08:20
Lokalizacja: GB
Auto: bmw
Silnik: CUNA
Kontakt:

Co kupić - benzynę, diesla a może LPG?

Post autor: MaciekV5 » czw paź 23, 2014 07:41

herbu pisze:Ja bym w to nie szedł
Jakieś konkrety?

Mam pierwszy wypust tego silnika (AMF) w Polo 6n2 i jestem bardzo zadowolony. Fajne osiągi w lekkiej budzie i niskie spalanie, a wydaje mi się że te dwa parametry są naistotniejsze w małym miejskim aucie. Do tego (w AMF) zwykłe turbo, zwykłe koło zamachowe, choć akurat komplet sprzęgła dość drogi.
Jeśli chodzi o wady to niska kultura pracy (wibracje i hałas na zewnątrz) i długie rozgrzewanie przy ciężkich mrozach.
Zupełnie nie skreślałbym tego silnika, bo jak trafisz w dobrym stanie to będziesz zadowolony.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Chcę kupić auto”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości