dwie umowa kupna sprzedaży, która powinna być opłacona w US?

Wszystko o ubezpieczeniach auta, problemach z rejestracją, papierami.
Porady prawne związane z autami i nie tylko.

Moderatorzy: jhosef, doggie, VIP

Awatar użytkownika
zielu
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 5218
Rejestracja: ndz sie 29, 2004 21:24
Lokalizacja: Wieluń
Kontakt:

dwie umowa kupna sprzedaży, która powinna być opłacona w US?

Post autor: zielu » ndz sty 10, 2016 23:51

sprzedawca, osoba prywatna, sprzedaje samochód osobie A, która to osoba z kolei sprzedaje samochód przed przerejestrowaniem osobie B
która z umów musi być opłacona w urzędzie skarbowym by poprawnie zarejestrować samochód?? między sprzedawcą a osobą A czy umowa między osobą A a osobą B?


Obrazek

jasza88
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 154
Rejestracja: ndz gru 06, 2015 01:58

dwie umowa kupna sprzedaży, która powinna być opłacona w US?

Post autor: jasza88 » pn sty 11, 2016 00:25

Od każdego zakupu auta na umowę kupna sprzedaży należy odprowadzić podatek od wzbogacenia tzw. druk PCC-3. Czyli zarówno osoba A mimo że od razu sprzedaje auto musi zapłacić 2 % wartości w US jak i osoba B musi uiścić taki podatek aby przerejestrować auto. Dodatkowo jeżeli osoba A sprzedaje auto które kupiła przed upływem 6 miesięcy z zyskiem, np. kupiłeś auto za 10000tys a po tygodniu, miesiącu itp (do pół roku) sprzedasz go z zyskiem np. za 11000 tys. to musisz jeszcze opłacić podatek dochodowy, wykazując to w rozliczeniu PIT. Jednak podatek dochodowy zapłacisz wtedy od rzeczywistego zysku na tym aucie czyli w tym przypadku od 1000 tys. Możesz oczywiście próbować odpisać sobie koszta jakie miałeś z autem np. w związku z jakimiś naprawami, ale to już bardziej skomplikowane. Pozdrawiam



Awatar użytkownika
zielu
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 5218
Rejestracja: ndz sie 29, 2004 21:24
Lokalizacja: Wieluń
Kontakt:

dwie umowa kupna sprzedaży, która powinna być opłacona w US?

Post autor: zielu » pn sty 11, 2016 01:38

kurczę bo pamiętam że kiedyś miałem podobną sytuację i opłaconą tylko jedną umowę (tylko nie pamiętam którą) i normalnie przeszło w wydziale komunikacyjnym


Obrazek

Awatar użytkownika
matisim
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2647
Rejestracja: pt lip 10, 2009 00:53
Lokalizacja: Usa
Auto: bmw
Kontakt:

Re: dwie umowa kupna sprzedaży, która powinna być opłacona w

Post autor: matisim » pn sty 11, 2016 12:51

W wydziale mogło przejść bo np u mnie nie interesuje ich czy zapłaciłes skarbówke czy nie. Tylko skarbówka prędzej czy później się upomni :-) z nad datkiem :-)

Wysłane z mojego D5503 przy użyciu Tapatalka



Radison
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: czw lut 27, 2014 09:31
Lokalizacja: Zabrze

dwie umowa kupna sprzedaży, która powinna być opłacona w US?

Post autor: Radison » pn sty 11, 2016 13:11

Opłacenie podatków (z wyjątkiem akcyzy przy sprowadzaniu samochodu z zagranicy) nie powinno w ogóle interesować wydziału komunikacji. Nie powinni robić problemów z rejestracją samochodu jeśli PCC lub PIT nie został zapłacony, nie powinni nawet tego w ogóle sprawdzać. Zresztą samochód można zarejestrować zaraz po zakupie, podczas gdy zapłaty PCC dokonuje się w terminie 14 dni od zakupu, a PIT w rocznym rozliczeniu do 30 kwietnia roku następnego. W większości sytuacji nie mieliby nawet jak tego sprawdzić.



Awatar użytkownika
zielu
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 5218
Rejestracja: ndz sie 29, 2004 21:24
Lokalizacja: Wieluń
Kontakt:

Re: dwie umowa kupna sprzedaży, która powinna być opłacona w

Post autor: zielu » pn sty 11, 2016 15:12

Dzwoniłem do wydziału komunikacji się zapytać to Puść mi powiedział że patrzą na opłatę umowy na podstawie której rejestrują auto, jednak w sytuacji gdy umów jest więcej przeważnie zgłaszają to do urzędu skarbowego by ten sam sobie zweryfikował opłaty

Wysłane z mojego XT1563 przy użyciu Tapatalka


Obrazek

Awatar użytkownika
zielu
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 5218
Rejestracja: ndz sie 29, 2004 21:24
Lokalizacja: Wieluń
Kontakt:

Re: dwie umowa kupna sprzedaży, która powinna być opłacona w

Post autor: zielu » czw sty 14, 2016 13:26

No dobra, a co grozi temu "właścicielowi pośredniemu" zakładając że urząd się dopatrzty nieopłaconej umowy?

Wysłane z mojego XT1563 przy użyciu Tapatalka


Obrazek

jasza88
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 154
Rejestracja: ndz gru 06, 2015 01:58

dwie umowa kupna sprzedaży, która powinna być opłacona w US?

Post autor: jasza88 » czw sty 14, 2016 19:42

Niezapłacenie podatku od czynności cywilno prawnych najczęściej jest wykroczeniem skarbowym (ze względu na kwotę podatku) w niektórych przypadkach może być nawet przestępstwem (nikła szansa ;) ) Za popełnienie wykroczenia skarbowego grozi kara od 175 do 35 000 zł, najczęściej jednak grzywna jest nakładana w formie mandatu, maksymalnie 3500 zł.
Możesz liczyć że urząd się nie dopatrzy i po 5 latach następuje przedawnienie i po problemie.
Jest jeszcze jedna kwestia, jeśli spóźniłeś się z zapłaceniem podatku, a US się tego jeszcze nie dopatrzył, możesz zapłacić podatek i jednocześnie złożyć czynny żal w US i dzięki temu uniknąć mandatu.



Awatar użytkownika
OsteR9019
Forum Master
Forum Master
Posty: 1072
Rejestracja: czw gru 02, 2010 17:02
Lokalizacja: Toruń

dwie umowa kupna sprzedaży, która powinna być opłacona w US?

Post autor: OsteR9019 » czw sty 14, 2016 20:34

Ja byłem zapłacić z czterema umowami i nawet ich nie chciała oglądać tylko pokazywałem ile na ostatniej co i tak olała bo mają swoje źródła ile auto jest warte, najczęściej po prostu wbijają allegro i sprawdzają po ile chodzą. Polecam iść i stanowczo powiedzieć że zapłaciłeś tyle, masz światków i zasadniczo co Cię interesuje że poprzednicy olewają US Ty chcesz uczciwie i tyle. Bo niby czemu masz płacić za to że poprzednik nie opłacił skarbówki. A jeszcze lepiej że zakładasz że wszyscy są uczciwi i opłacili i nawet Ci do głowy nie przyszło że mogłoby być inaczej.
Aha jeśli wartość jest poniżej 1k to nie idziesz do skarbówki.


Cały mój kraj >> http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=87&t=519472" onclick="window.open(this.href);return false;

dropsik22
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 48
Rejestracja: czw lis 13, 2008 21:13
Lokalizacja: Suwałki
Kontakt:

dwie umowa kupna sprzedaży, która powinna być opłacona w US?

Post autor: dropsik22 » czw sty 14, 2016 22:21

OsteR9019 pisze: Aha jeśli wartość jest poniżej 1k to nie idziesz do skarbówki.
Tu się mylisz- idziesz do skarbówki ale nie płacisz podatku (zwolnieniu z podatku od czynności cywilno prawnych podlega "sprzedaż rzeczy ruchomych, jeżeli podstawa opodatkowania nie przekracza 1 000 zł".)

Jeśli chodzi o Uzytkownika Zielu to uważam że należy oskarbować twoją umową - tj ostatnią.


Passat b4 1.9 mtdi
Passat b3 1.6td 605 tys km
Golf mk2 GL sb la6u 480tys km

Awatar użytkownika
OsteR9019
Forum Master
Forum Master
Posty: 1072
Rejestracja: czw gru 02, 2010 17:02
Lokalizacja: Toruń

dwie umowa kupna sprzedaży, która powinna być opłacona w US?

Post autor: OsteR9019 » pt sty 15, 2016 23:24

dropsik22 pisze:Tu się mylisz- idziesz do skarbówki ale nie płacisz podatku (zwolnieniu z podatku od czynności cywilno prawnych podlega "sprzedaż rzeczy ruchomych, jeżeli podstawa opodatkowania nie przekracza 1 000 zł".)
W zeszłym roku byłem opłacić i już nawet zacząłem wypisywać aż się kobieta zapytała jaka wartość i się okazało że niepotrzebnie wypisuje. Ja na to czy potrzebuje z US jakieś zaświadczenie dla WK o odstąpieniu od czynności, odpowiedziała krótko "nie". UWAGA, jeśli ktoś zamierza celowo zaniżyć wartość poprzez wpisanie uszkodzenia radzę być ostrożnym w tym co się pisze, może się okazać że ktoś zażąda zaświadczenia z przeglądu częściowego.
dropsik22 pisze:Jeśli chodzi o Uzytkownika Zielu to uważam że należy oskarbować twoją umową - tj ostatnią.
Bo niby czemu miałoby być inaczej jeśli popełnił jedną czynność, chyba że kupił dwa razy pod rząd w tym raz od siebie samego :kac:


Cały mój kraj >> http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=87&t=519472" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
zielu
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 5218
Rejestracja: ndz sie 29, 2004 21:24
Lokalizacja: Wieluń
Kontakt:

Re: dwie umowa kupna sprzedaży, która powinna być opłacona w

Post autor: zielu » sob sty 16, 2016 02:54

Chodzi o to że kupiłem i bez przerekestrowania chce odsprzedać znajomemu i się zastanawiam czy opłacać tą moją fakturę czy nie ;-)
Niestety nie ma opcji wypisania drugiej umowy z poprzednim właścicielem

Wysłane z mojego XT1562 przy użyciu Tapatalka


Obrazek

jasza88
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 154
Rejestracja: ndz gru 06, 2015 01:58

dwie umowa kupna sprzedaży, która powinna być opłacona w US?

Post autor: jasza88 » sob sty 16, 2016 09:21

Rozumiem o czym piszesz, tylko uściślij nieco, czy to była faktura vat czy tylko umowa kupna-sprzedaży. Bo jeżeli sprzedający wystawił na auto fakturę to podatku płacić nie trzeba, jeśli umowę kupna sprzedaży to mimo sprzedaży następnej osobie, bez rejestrowania auta na siebie, ciąży na Tobie obowiązek zapłacenia podatku od wzbogacenia (druk PCC-3 w US)
Ja bym zapłacił, aczkolwiek istnieje szansa że US się nie dopatrzy, tylko czy jest sens ryzykować - wątpię.



Awatar użytkownika
zielu
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 5218
Rejestracja: ndz sie 29, 2004 21:24
Lokalizacja: Wieluń
Kontakt:

Re: dwie umowa kupna sprzedaży, która powinna być opłacona w

Post autor: zielu » sob sty 16, 2016 09:40

jasza88 pisze: ...aczkolwiek istnieje szansa że US się nie dopatrzy, tylko czy jest sens ryzykować - wątpię.
O to właśnie mi chodziło
Standardowa umowa była


Wysłane z mojego XT1562 przy użyciu Tapatalka


Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ubezpieczenia, porady prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości