Kupiłem auto bez oc.

Wszystko o ubezpieczeniach auta, problemach z rejestracją, papierami.
Porady prawne związane z autami i nie tylko.

Moderatorzy: jhosef, doggie, VIP

Awatar użytkownika
davis79
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 57
Rejestracja: pt lut 15, 2008 00:58
Lokalizacja: śląsk

Kupiłem auto bez oc.

Post autor: davis79 » śr gru 07, 2016 12:23

Witam. Kupiłem 05.12.2016 r. samochód oc w PZU miało być do 06.12.2016 jak się okazało było do 02.12.2016 ale tego nie zauważyłem przy zakupie. W ten sam dzień przy zakupie samochodu kupiłem nowe oc u innego ubezpieczyciela. I co teraz z tym starym ubezpieczeniem ? Wypowiedzieć je ?



Awatar użytkownika
IroR6
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 43
Rejestracja: pn lip 14, 2008 20:36
Lokalizacja: Kraków

Kupiłem auto bez oc.

Post autor: IroR6 » śr gru 07, 2016 13:45

Najlepiej zadzwoń do starego ubezpieczyciela czyli PZU, podaj im numer polisy i powiedzą Ci wszystko co chcesz wiedzieć, bo w niektórych firmach, oc jest przedłużane automatycznie i przychodzi blankiet zapłaty za nowy okres do domu, np: ja tak mam, wiem jeszcze że nie można przerwać ciągłości oc, bo jeśli zostanie przerwana są małe problemy bo można zapłacić karę, miałem tak z CC ale udało się to naprostować bez śladu w systemie( mam sąsiada który ma punkt ubezpieczeń), dzięki niemu uniknąłem problemu.



Awatar użytkownika
davis79
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 57
Rejestracja: pt lut 15, 2008 00:58
Lokalizacja: śląsk

Kupiłem auto bez oc.

Post autor: davis79 » śr gru 07, 2016 14:12

No tak. Tylko do kogo przyjdzie ? Przecież w PZU nie mają moich danych jak już to raczej do poprzedniego właściciela ?



Awatar użytkownika
IroR6
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 43
Rejestracja: pn lip 14, 2008 20:36
Lokalizacja: Kraków

Kupiłem auto bez oc.

Post autor: IroR6 » śr gru 07, 2016 20:42

Może tak być, ale mógł też zgłosić że sprzedał samochód i na podstawie umowy spisali Twoje dane, najlepiej jak tam zadzwonisz to dowiesz się wszystkiego.



HQ-Automotive
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: pt gru 16, 2016 16:04

Kupiłem auto bez oc.

Post autor: HQ-Automotive » śr gru 28, 2016 12:36

Zgadza się musisz czym prędzej zadzwonić do starego ubezpieczyciela i wypowiedzieć umowę, jeżeli tego nie zrobisz a właściciel auta zgłosi sprzedaż to za jakiś czas przyjdzie Ci stare OC do opłacenia poza tym nowym, więc warto tego dopilnować aby nie ponosić dodatkowych kosztów.



irka_gag
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: sob gru 31, 2016 01:34

Kupiłem auto bez oc.

Post autor: irka_gag » sob gru 31, 2016 12:29

A nie jest tak, że umowa kupna-sprzedaży wystarczy w takiej sytuacji?



Awatar użytkownika
needved
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 831
Rejestracja: ndz gru 11, 2011 23:15
Lokalizacja: Augustów

Kupiłem auto bez oc.

Post autor: needved » sob gru 31, 2016 15:28

Kolega też kupił bez ważnego OC z tym, że nie było opłacone już 2 miesiące. Lecz wcześniej polisa była na rok więc się przedłużyło samo.
Właściciel pokazywał pisemko z ubezpieczalni że polisa jest i kwotę jaką miał zapłacić, lecz nie zapłacił.
W dniu zakupu auta nowy właściciel wykupił też OC
Ubezpieczyciel po chyba 2 tygodniach przysłał pismo do starego właściciela z wyliczoną kwotą do zapłaty +odsetki
Specem w tych sprawach nie jestem ale w przypadku davis79, powinno być podobnie.



dominik7
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 872
Rejestracja: wt lis 22, 2005 19:07
Lokalizacja: WGS//WP
Kontakt:

Re: Kupiłem auto bez oc.

Post autor: dominik7 » ndz sty 01, 2017 13:28

Samochód się sprzedaje razem z polisą OC, więc jak najszybciej zadzwoń do tego PZU żeby nie było że musisz 2 polisy opłacać.


http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRkioSjUFKyMHzqmuU0GfCiXEIgR5re3-DV5-g48EwFKSNS3s23AQ

Awatar użytkownika
mfind
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 43
Rejestracja: pt cze 26, 2015 19:50
Kontakt:

Re: Kupiłem auto bez oc.

Post autor: mfind » wt mar 14, 2017 13:53

davis79 pisze:Witam. Kupiłem 05.12.2016 r. samochód oc w PZU miało być do 06.12.2016 jak się okazało było do 02.12.2016 ale tego nie zauważyłem przy zakupie. W ten sam dzień przy zakupie samochodu kupiłem nowe oc u innego ubezpieczyciela. I co teraz z tym starym ubezpieczeniem ? Wypowiedzieć je ?
W takiej sytuacji sprzedający zobowiązany jest do poinformowania ubezpieczyciela o danych kupującego, do tego momentu odpowiada za zapłatę składki. Kupujący może wypowiedzieć OC w każdym momencie, a jeśli ma inne OC, dobrze zrobić to jak najszybciej.



KotMinx
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: czw cze 08, 2017 12:34

Kupiłem auto bez oc.

Post autor: KotMinx » czw cze 08, 2017 12:41

Lepiej zrobić jak najszybciej bo może naliczać opłaty za każdy dzień. Ale na bank nie będzie trzeba płacić za cały rok.



shoei
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: pt kwie 16, 2010 07:17
Lokalizacja: Lubartów

Kupiłem auto bez oc.

Post autor: shoei » pn cze 19, 2017 21:35

Przy kupnie samochodu polisa nie jest automatycznie wznawiana. Automatyczne wznowienie obowiązuje jedynie jak posiadamy polisę na siebie i się kończy wtedy się przedłuża.
Jeżeli nowe OC zostało wykupione w dniu zakupu nie musisz nic robić.



Radison
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: czw lut 27, 2014 09:31
Lokalizacja: Zabrze

Re: Kupiłem auto bez oc.

Post autor: Radison » wt cze 20, 2017 22:38

shoei pisze:Przy kupnie samochodu polisa nie jest automatycznie wznawiana. Automatyczne wznowienie obowiązuje jedynie jak posiadamy polisę na siebie i się kończy wtedy się przedłuża.
Jeżeli nowe OC zostało wykupione w dniu zakupu nie musisz nic robić.
Obawiam się, że w tym przypadku jest inna sytuacja. Sprzedaż samochodu nastąpiła po zakończeniu poprzedniego okresu ubezpieczenia. Wznowienie umowy nastąpiło więc jeszcze wtedy, gdy właścicielem był sprzedający. W takim przypadku zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych uważa się, że umowa została zawarta na kolejne 12 miesięcy.
Art. 28.
1. Jeżeli posiadacz pojazdu mechanicznego nie później niż na jeden dzień przed upływem okresu 12 miesięcy, na który umowa ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych została zawarta, nie powiadomi na piśmie zakładu ubezpieczeń o jej wypowiedzeniu, uważa się, że została zawarta następna umowa na kolejne 12 miesięcy, z zastrzeżeniem ust. 2.
Nie występują przy tym żadne okoliczności wyłączające prolongatę umowy określone w art. 28 ust. 2 lub art. 31 ust. 1 (zakładam że poprzedni właściciel opłacił w całości składkę za okres do 2 grudnia).
Art. 28.
2. Zawarcie następnej umowy nie następuje, pomimo braku powiadomienia, o którym mowa w ust. 1, jeżeli:
1) nie została opłacona w całości określona w umowie składka za mijający okres 12 miesięcy lub w przypadku cofnięcia zakładowi ubezpieczeń zezwolenia na wykonywanie działalności ubezpieczeniowej w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych albo
2) w przypadku ogłoszenia upadłości zakładu ubezpieczeń, ogłoszenia lub zarządzenia likwidacji zakładu ubezpieczeń albo oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości lub umorzenia postępowania upadłościowego, w przypadku, o którym mowa w art. 98 ust. 2.

Art. 31.
1. W razie przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu mechanicznego, którego posiadacz zawarł umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, na posiadacza pojazdu, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności, przechodzą prawa i obowiązki poprzedniego posiadacza wynikające z tej umowy. Umowa ubezpieczenia OC ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że posiadacz, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności, wypowie ją na piśmie. W przypadku wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC, ulega ona rozwiązaniu z dniem jej wypowiedzenia. Przepisów art. 28 nie stosuje się.
Zanim więc nowy właściciel złoży wypowiedzenie poprzedniej, przedłużonej umowy ubezpieczenia, obowiązywać będą 2 umowy, za które należne są składki. Zakład ubezpieczeń może dochodzić zapłaty składek od nowego właściciela.
Art. 32.
4. Posiadacz pojazdu mechanicznego, na którego przeniesiono prawo własności pojazdu ponosi odpowiedzialność wobec zakładu ubezpieczeń za zapłatę składki należnej za okres od dnia, w którym nastąpiło przeniesienie na niego prawa własności pojazdu. Posiadacz pojazdu mechanicznego, który przeniósł prawo własności tego pojazdu, ponosi solidarną odpowiedzialność z posiadaczem pojazdu, na którego przeniesiono prawo własności pojazdu, za zapłatę składki należnej zakładowi ubezpieczeń za okres od dnia przeniesienia prawa własności do dnia powiadomienia przez niego zakładu ubezpieczeń o okolicznościach, o których mowa w ust. 1.
Swoją drogą z chęcią bym się dowiedział jak się sprawa zakończyła.



Awatar użytkownika
ziomek222
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: wt mar 29, 2016 15:17
Lokalizacja: Kraków

Kupiłem auto bez oc.

Post autor: ziomek222 » śr cze 21, 2017 10:30

u mnie brat dostał pismo z karą do zapłaty za brak oc bo nie było przedłużone z Funduszu więc wyjaśnij zanim naliczą Ci tak jak mojemu bratu 840zł


Życie trzeba brać każdego dnia!

OR89
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: czw lut 28, 2013 17:26

Kupiłem auto bez oc.

Post autor: OR89 » wt lip 04, 2017 13:57

Nieźle...



ODPOWIEDZ

Wróć do „Ubezpieczenia, porady prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości