[mk4] Rozłączanie klimatyzacji

Wszystko na temat chłodzenia i grzania w naszych autach

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

liteon0
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 406
Rejestracja: ndz sie 21, 2011 00:44

[mk4] Rozłączanie klimatyzacji

Post autor: liteon0 » śr maja 22, 2024 15:18

Cześć
Mam jakiś problem z klimatyzacją. Wczoraj zauważyłem że jadąc w trasie klima pięknie chłodzi, natomiast jak zatrzymam się np w korku to po chwili stania klimatyzacja się wyłącza. Przejadę kawałek włącza się ponownie. Jak dojechałem do domu, podniosłem maskę włączyłem klimę i niby wszystko ok. Po chwili widzę że wentylatory się zatrzymują , ale klima nadal pracuje mimo że wentylatory się zatrzymały :shock: jednak po chwili również rozłącza sprężarkę. Mam rozumieć że rozłączenie sprężarki jest spowodowane tym że wentylatory nie pracują i jest za wysoka temperatura? W czym może tkwić problem?


ALH + 205 + chip

Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8847
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

[mk4] Re: Rozłączanie klimatyzacji

Post autor: marcin7x5 » śr maja 22, 2024 19:00

No raczej ma to przyczynę w tym właśnie. Zobacz jakie błędy są wskazywane.



komikx
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 50
Rejestracja: ndz lut 23, 2014 09:48

[mk4] Re: Rozłączanie klimatyzacji

Post autor: komikx » ndz maja 26, 2024 14:27

Witam
Jeśli nie da się znaleźć błędów testerem (a tak jest w manualnej klimatyzacji), zacząłbym od sprawdzenia bezpieczników i ich gniazd na akumulatorze, potem wiązki i złącz pomiędzy sterownikiem wentylatorów a wentylatorami. Może coś tam zgniło troszkę. Następnie sterownik wentylatorów do podmiany. Kolejny podejrzany to czujnik ciśnienia (może się uszkodził i wysyła nieprawidłowy sygnał) i jego złącze.

Wentylatorami i sprzęgłem sprężarki zarządza sterownik umieszczony pod półką akumulatora. Jeżeli nie pracują wentylatory, to rośnie temperatura a wraz z nią ciśnienie w układzie. Powyżej pewnego ciśnienia sterownik powinien włączyć szybki bieg wentylatorów, jeśli ciśnienie nadal wzrasta to powyżej pewnego ciśnienia sterownik wyłącza sprężarkę a wentylatory pracują nadal na szybkim biegu. Z grubsza tak to powinno działać :)

Pozdrawiam.



liteon0
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 406
Rejestracja: ndz sie 21, 2011 00:44

[mk4] [mk4] [mk4] [mk4] [mk4] [mk4] Re: Rozłączanie klimatyzacji

Post autor: liteon0 » wt maja 28, 2024 10:35

No tak tylko, że po włączeniu klimy wentylatory normalnie startują i jak jestem w trasie to klima normalnie chłodzi cały czas, natomiast jak stoję w korku to po pewnym czasie wentylatory się zatrzymują i chwilę później wyłącza się klima. Za jakiś czas wentylatory ponownie się uruchamiają razem z klimatyzacją i tak w kółko. Więc jakby coś zgniło czy wiązka od wentylatorów była uszkodzona to by w ogóle nie ruszały?
Dzisiaj podłączyłem VCDSa i w sterowniku jest błąd na który w necie nic konkretnego znaleźć nie mogę. Dało się go wykasować.

18065 - A/C System Input/Output: Short to Plus. P1657 - 35 - 10 Intermittent






ALH + 205 + chip

Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8847
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

[mk4] Re: Rozłączanie klimatyzacji

Post autor: marcin7x5 » wt maja 28, 2024 16:39

Zwarcie do plusa lub z plusem. Trzeba przejrzeć wiązję elektryczna.



liteon0
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 406
Rejestracja: ndz sie 21, 2011 00:44

[mk4] Re: Rozłączanie klimatyzacji

Post autor: liteon0 » wt maja 28, 2024 17:12

Wiązkę od sterownika co jest pod akumulatorem do wentylatorów?


ALH + 205 + chip

Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8847
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

[mk4] Re: Rozłączanie klimatyzacji

Post autor: marcin7x5 » śr maja 29, 2024 17:07

Wszystko skąd sterownik klimy bierze sygnały. Często gniją przewody pod akumulatorem.



Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9227
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

[mk4] Re: Rozłączanie klimatyzacji

Post autor: wesol » pt cze 07, 2024 18:48

Zwarcie z plusem to też brak masy. Bo brak masy to tak jakby zostaja nam jakieś tam kable sygnałów i plus a masy brak. Czyli wszędzie jest plus bo nie ma masy i na sygnałów uch mamy też może nie +12v ale no +11 czy nieco mniej.
Ale tak jeszcze zasugeruje jedna rzecz. Kiedy myłeś np skraplacz choćby płynem do naczyń czy szyb plus szlaufem ogrodowym? Ram disc często na skraplaczu i chłodnicy wodnej to jest tak grubo kurzu że wygląda jak dywan. Jeszcze jak się jedzie to jest duży pęd powietrza to jakieś chłodzenie jest ale na postoju wiatraki to jyz nie wymusza takiego chłodzenia. Mija 10-20 sekund i ciśnienie się podnosi w układzie i rozpina i wiatraki i kompresor klimy.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

ODPOWIEDZ

Wróć do „Klimatyzacja i ogrzewanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości