Climatronik rozłącza kompresor po długiej jeździe

Wszystko na temat chłodzenia i grzania w naszych autach

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Noxi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 461
Rejestracja: śr lut 16, 2011 12:53
Lokalizacja: Terespol/Warszawa

Climatronik rozłącza kompresor po długiej jeździe

Post autor: Noxi » ndz cze 26, 2016 10:43

Witam.

Problem jest dokładnie następujący. Przy dłuższych trasach (czasami po godzinie, a czasami po 3-4) w aucie nagle zaczyna robić się gorąco - kompresor zostaje rozłączony. Po około 10 minutach następuje automatyczne ponowne włączenie. Nie mogę znaleźć przyczyny tego stanu rzeczy. Dodam, że raczej nie wynika to z sygnału od sterownika silnika o dużym obciążeniu silnika, ponieważ zdarza się to i przy jeździe jednostajnym tempem.
Jest to zachowanie na tyle nieregularne, że ciężko zaobserwować informację z przyczyną wyłączenia w bloku pomiarowym 001. Sprawdziłem wszystkie podstawowe rzeczy i wszystko jest ok.
Wentylatory po włączeniu klimy pracują na 1 biegu, spięcie na krótko pinów w czujniku ciśnienia powoduje uruchomienie 2 biegu wentylatorów, więc wentylatory i instalacja ok.
Sam climatronik nie zarejestrował żadnych błędów mimo występowania tego objawu, a gdyby przyczyną było rosnące nadmiernie ciśnienie, to pewnie pozostałby błąd.

Jedna, niepokojąca sprawa jest taka, że nigdy jeszcze nie udało mi się zauważyć, żeby wentylatory przy pracującej klimie zaczęły pracować na drugim biegu. Pytanie tylko czy powinny i po jakim około czasie? Nie chcę za bardzo wydawać pieniędzy na podłączanie do urządzenia od klimy, gdyż liczą sobie za to dużo, a specjalistów w okolicy ze świecą szukać. Każdy liczy na łatwą kasę z prostego nabicia...

Pozdrawiam i liczę na pomoc:)



radekrp90
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 868
Rejestracja: pt mar 06, 2009 20:26
Lokalizacja: Tczew

Climatronik rozłącza kompresor po długiej jeździe

Post autor: radekrp90 » ndz cze 26, 2016 16:06

Za podłączenie manometrów nie powinieneś zapłacić więcej jak "czydychy" ;)
Możesz to nawet sprawdzić u kogoś nie związanego bezpośrednio z klimatyzacją (to tylko podłączenie manometrów) i zobaczyć samemu jak zachowują się ciśnienia na postoju. Jeśli będą rosły w okolice 16 bar, a wentylatory nie będą przyspieszać masz winnego. Sam czujnik da się wymienić bez ściągania czynnika, bo jest tam zaworek.
Moim zdaniem uszkodzony przełącznik wysokiego ciśnienia nie uruchamia II-go biegu i klimatyzacja jest rozłączana przy 24bar+.

Przy obecnych temperaturach (okolice 30 st.) wentylatory powinny się odpalać na pełnej prędkości już po kilku minutach postoju (tak jest m.in. w moim leciwym B4).


________________________________________________________________________________
Było: VW Passat B4 Variant GL 1.9 TDI 1Z '96
Jest: VW Passat B6 Sedan Comfortline 1.4 TSI CAXA '09

Noxi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 461
Rejestracja: śr lut 16, 2011 12:53
Lokalizacja: Terespol/Warszawa

Climatronik rozłącza kompresor po długiej jeździe

Post autor: Noxi » ndz cze 26, 2016 16:50

W większości pojazdów zauważam bardzo szybkie włączanie się głośnego drugiego biegu wentylatorów, ale jak na złość nie mam żądnego auta z podobnym silnikiem i układem do obserwacji. Moim zdaniem też winny jest czujnik, ale moją niepewność potęguje brak jakiegokolwiek błędu. A powinien być, ponieważ czujnik ciśnienia jest stycznikiem, a więc rozłączenie przy 24barach i więcej wygląda dokładnie tak samo jak odłączenie wtyczki czujnika. Odłączenie wtyczki owocuje błędem, a samoistne wyłączenie klimatyzacji w moim aucie nie.
Spróbuję to sprawdzić.
Dzięki za odpowiedź.



radekrp90
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 868
Rejestracja: pt mar 06, 2009 20:26
Lokalizacja: Tczew

Climatronik rozłącza kompresor po długiej jeździe

Post autor: radekrp90 » wt cze 28, 2016 08:46

Wtyczka jest tam 4-ro pinowa więc działanie powinno wyglądać w ten sposób, że:
pin 1-2 otwarte/2-4 otwarte - ciśnienie w poniżej 2 bar (kompresor wyłączony, wentylator wyłączony)
pin 1-2 zwarte/2-4 otwarte - ciśnienie w granicach 2-15 bar (kompresor włączony, wentylator I bieg)
pin 1-2 zwarte/2-4 zwarte - ciśnienie w granicach 15-25 bar (kompresor włączony, wentylator II bieg)
pin 1-2 otwarte/2-4 zwarte - ciśnienie powyżej 25 bar (kompresor wyłączony, wentylator II bieg)

Inne sytuacje powinny wygenerować błąd, ale może jednak wina leży w zupełnie innym elemencie. Sprawdziłbym jednak ciśnienia, bo wydaje mi się, że to w nich (a raczej braku reakcji czujnika na jego zmiany) jest problem - tak dla bezpieczeństwa.
Sam czujnik można podmienić bez spuszczania czynnika więc to też możesz wykluczyć używając czujnika z innego sprawnego auta.


________________________________________________________________________________
Było: VW Passat B4 Variant GL 1.9 TDI 1Z '96
Jest: VW Passat B6 Sedan Comfortline 1.4 TSI CAXA '09

Noxi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 461
Rejestracja: śr lut 16, 2011 12:53
Lokalizacja: Terespol/Warszawa

Climatronik rozłącza kompresor po długiej jeździe

Post autor: Noxi » wt cze 28, 2016 10:03

Schemat znam doskonale i wiem jak działa:)
1-2 otwarte i 2-4 otwarte generuje błąd.
Swoją drogą, posiadając inne auto ze sprawnym czujnikiem (chociaż podobnym) nie szukałbym podpowiedzi na forum, a mój problem tkwi właśnie w tym miejscu, ale bardzo dziękuję za chęć pomocy, to się liczy.

Oczywiście odwiedziłem już też serwis klimy. Podczas pracy ciśnienie wysokie nie dochodziło nawet do 5bar - wyszło mało czynnika, po napełnieniu wymaganą masą 750g ciśnienie wysokie nadal nie przekracza 10barów. Klima chłodziła i chłodzi super, II bieg wentylatorów dalej nie startuje (bo ciśnienie do tego jest zbyt niskie), ale jeszcze nie wiem czy nie będzie następowało rozłączanie, podejrzewam, że niestety będzie, a przyczyna tkwi gdzieś indziej.



radekrp90
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 868
Rejestracja: pt mar 06, 2009 20:26
Lokalizacja: Tczew

Climatronik rozłącza kompresor po długiej jeździe

Post autor: radekrp90 » wt cze 28, 2016 11:11

A może jest problem ze samym sterownikiem - pod wpływem temperatury/drgań gdzieś dochodzi do odłączenia zasilania 12V od akumulatora. Przekaźniki się rozpinają, wentylatory i kompresor się zatrzymują, a Climatornic będzie bez błędów. Sprawdź czy przewody masowe i zasilające są w dobrej kondycji (szczególnie zakończenia konektorów).


________________________________________________________________________________
Było: VW Passat B4 Variant GL 1.9 TDI 1Z '96
Jest: VW Passat B6 Sedan Comfortline 1.4 TSI CAXA '09

Noxi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 461
Rejestracja: śr lut 16, 2011 12:53
Lokalizacja: Terespol/Warszawa

Climatronik rozłącza kompresor po długiej jeździe

Post autor: Noxi » wt cze 28, 2016 13:10

Sprawdzałem w pierwszej kolejności przewody. O to chodzi, że zazwyczaj sytuacja ma miejsce podczas jazdy pozornie wyjątkowo komfortowej (bez drgań), autostrada itp. Wydaje mi się, że dochodzi do samego odłączenia kompresora, wentylatory dalej pracują na pierwszym biegu, ale to muszę potwierdzić. Wielokrotne włączanie, wyłączanie, kombinowanie nie daje efektu, musi minąć pewien czas (raz krótszy raz dłuższy), przez co wyglądało mi to na typowo zbyt wysokie ciśnienie w układzie. Całość oczywiście ma miejsce w znacznie cieplejszy dzień. Około 20-25stopni rozłączenie przeważnie nie następuje. Wygląda na to, że muszę jeździć z komputerem pod ręką i mieć nadzieje, ze uda mi się kiedyś złapać ten moment.



Awatar użytkownika
waski1
_
_
Posty: 2806
Rejestracja: ndz kwie 12, 2009 13:02
Lokalizacja: Kraków
Auto: Passat B7
Golf II Country
Skoda 1000MB
Golf MK2
Golf IV
Silnik: CFGB
Kontakt:

Climatronik rozłącza kompresor po długiej jeździe

Post autor: waski1 » wt cze 28, 2016 14:24

Sprawdź termostat wyłączenia układu klimatyzacji F163 do tygodnia kalendarzowego 17/99 , wyłącza sprężarkę przy 119 stopniach a włącza przy 112 stopniach , od tygodnia kalendarzowego 18/99 czujnik temperatury płynu chłodzącego G 62. Powinien znajdować się w obudowie plastikowej na górnym przewodzie od chłodnicy.Rozepnij wtyczkę i zrób zworę miedzy pinami na okres próbny.Lubi ten czujnik dawać w kość.



radekrp90
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 868
Rejestracja: pt mar 06, 2009 20:26
Lokalizacja: Tczew

Climatronik rozłącza kompresor po długiej jeździe

Post autor: radekrp90 » wt cze 28, 2016 17:51

Ale czy wtedy nie będzie działał wentylator na wyższym biegu (to chyba jest połączone).


________________________________________________________________________________
Było: VW Passat B4 Variant GL 1.9 TDI 1Z '96
Jest: VW Passat B6 Sedan Comfortline 1.4 TSI CAXA '09

Awatar użytkownika
waski1
_
_
Posty: 2806
Rejestracja: ndz kwie 12, 2009 13:02
Lokalizacja: Kraków
Auto: Passat B7
Golf II Country
Skoda 1000MB
Golf MK2
Golf IV
Silnik: CFGB
Kontakt:

Re: Climatronik rozłącza kompresor po długiej jeździe

Post autor: waski1 » wt cze 28, 2016 20:56

radekrp90 pisze:Ale czy wtedy nie będzie działał wentylator na wyższym biegu (to chyba jest połączone).
Nie mam pojęcia.Być może że nie bo to ma za zadanie odłączyć sprężarkę a nie jest raczej połączone z biegiem wentylatora.



Awatar użytkownika
grg474
_
_
Posty: 5929
Rejestracja: ndz lut 27, 2011 10:56
Lokalizacja: Skarżysko

Climatronik rozłącza kompresor po długiej jeździe

Post autor: grg474 » wt cze 28, 2016 21:08

waski1 pisze:Sprawdź termostat wyłączenia układu klimatyzacji F163 do tygodnia kalendarzowego 17/99 , wyłącza sprężarkę przy 119 stopniach a włącza przy 112 stopniach
czujnik ten odcina sygnał do sterownika wentylatorów z info od panelu klimy/climatronic o załączeniu klimy więc
radekrp90 pisze:Ale czy wtedy nie będzie działał wentylator na wyższym biegu (to chyba jest połączone).
odpowiedź brzmi nie - jeśli termostat nie jest do końca otwarty lub chłodnica zamulona


Masz pytanie pisz ale nie rób ping-ponga - treściwie pytaj o całość co chcesz się dowiedzieć
regulamin działu technicznego
były mk2 GTD, mk3 1Y, mk4 AKQ, mk4 AXR :(, A3 8P jest EOS , New Beetle cabrio - oznaczone Käfer, Audi A5

Noxi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 461
Rejestracja: śr lut 16, 2011 12:53
Lokalizacja: Terespol/Warszawa

Re: Climatronik rozłącza kompresor po długiej jeździe

Post autor: Noxi » sob lip 02, 2016 21:34

grg474 pisze:
waski1 pisze:Sprawdź termostat wyłączenia układu klimatyzacji F163 do tygodnia kalendarzowego 17/99 , wyłącza sprężarkę przy 119 stopniach a włącza przy 112 stopniach
czujnik ten odcina sygnał do sterownika wentylatorów z info od panelu klimy/climatronic o załączeniu klimy więc
radekrp90 pisze:Ale czy wtedy nie będzie działał wentylator na wyższym biegu (to chyba jest połączone).
odpowiedź brzmi nie - jeśli termostat nie jest do końca otwarty lub chłodnica zamulona
Z powyższym sięzgadzam, ale miałoby to odzew w wysokim wskazaniu wskaźnika temp na liczniku. (Zakładając sprawność tego układu)

Nie jest to połączone ze sobą, a przynajmniej nie elektronicznie. Jeżeli faktycznie temperatura przekracza pewną wartość to czujnik na chłodnicy włączy drugi bieg, ale jeżeli to nie jest wysoka temperatura, a jakieś wariacje czujnika, który faktycznie znalazłem w połowie górnego przewodu między chłodnicą a silnikiem to wtedy tylko rozłączy klimę, ale wydaje mi się, że to również skutkowałoby błędem w sterowniku klimatronika, ponieważ ten czujnik połączony jest szeregowo z czujnikiem ciśnienia w klimie.

Swoją drogą zaobserwowałem, że przy rozłączeniu klimy wentylatory stają całkiem.
Odłączenie czujnika F163 nie owocuje błędem.
Zworka zrobiona w jego wtyczce zdaje egzamin (mam wielką radochę). Około 300km w korkach i 30stopniach, a klima ciągle działała ze zworką. Teraz muszę dojść o co chodzi. Sprawdzić czy faktycznie padł czujnik.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Klimatyzacja i ogrzewanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości