[ROZWIĄZANY] Ubytek płynu chłodniczego - AHF

Tutaj piszemy o problemach związanych z mechaniką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
Garrison
Forum Master
Forum Master
Posty: 1450
Rejestracja: pt lut 26, 2016 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Auto: Leon 5F Xperience
Silnik: CZCA

[ROZWIĄZANY] Ubytek płynu chłodniczego - AHF

Post autor: Garrison » wt paź 25, 2016 22:57

Witam!

Jakiś czas temu zaczął mi ubywać płyn chłodniczy, nieregularnie, w niewyjaśnionych okolicznościach. O ile mnie pamięć nie myli, to 18.10 zaświeciła mi się kontrolka o braku płynu. Okoliczności były takie, że po przejechaniu ~500 metrów od domu, wysadziłem pasażera pod bankomat. W związku z tym silnik był jeszcze zimny. 22-23.10 jechałem do Wrocławia i z powrotem (330km łącznie). Przed wyjazdem oczywiście sprawdzenie - było tyle samo ile po dolaniu. Nieco ponad minimum. Zarówno przed wyjazdem, jak i przed powrotem. Wczoraj (24.10) tylko ~20km, płyn bodajże też był na tym poziomie co przedtem. Dziś chwilę po 21 zbieram się do pracy i sprawdzam poziom płynu - tak ze dwa, trzy milimetry pod minimum. Zgodnie z zaleceniami dolałem płynu do poziomu między min, a max, na pracującym silniku (zimnym rzecz jasna).

Cała rzecz rozchodzi się tutaj o takie nagłe ubytki. Wymienię od myślników moje spostrzeżenia.
- pod dywanikiem pasażera sucho,
- nagrzewnica pracuje jak trzeba, potrafi być niezła sauna (klimatyzacja manualna),
- na szybach nie gromadzi się tłusty osad, co mogłoby wskazywać na nagrzewnicę,
- pod autem nie widzę plam. Niestety ostatnio jest deszczowo i to też nie ułatwia,
- patrząc od przodu (w zasadzie to od góry, bo oglądałem przewody), po lewej stronie, wewnątrz dokładki zderzaka, było kilka kropel. Zapachu jednak żadnego, więc nie wiem, czy może to być płyn chłodniczy. Może po prostu kapało z maski po otworzeniu,
- zdaje mi się, że część węży była miejscami lekko wilgotna, ale nie mam pewności, że to nie przez warunki pogodowe. Postaram się wrzucić zdjęcia niebawem,
- pod korkiem oleju brak typowej dla uszkodzenia uszczelki pod głowicą mazi,
- w zbiorniku wyrównawczym brak plam oleju,
- auto odpala i jeździ normalnie, nie ma utraty mocy, nie kopci. Tzn. dziś jakby biała, prawie przeźroczysta chmurka się unosiła, ale myślę, że to bardziej wszechobecna wilgoć: osadzona w układzie wydechowym, powietrzu, do tego różnica temperatur; mokra nawierzchnia, zatem mgiełka z wody, która unosiła się po wypchnięciu przez koła. Nie była to więc gęsta mgła ciągnąca się za mną.

Zatem... Co robić? Może to pompa wody, zależnie od tego jak się zatrzyma, puszcza więcej, mniej lub wcale? Myślę, że UPG by takiej ilości nie pochłaniała i to z dnia na dzień, kiedy przez ostatni tydzień był spokój. Przynajmniej taką mam nadzieję...

Pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony śr mar 01, 2017 23:15 przez Garrison, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
brzozkalbn
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 268
Rejestracja: czw lis 12, 2009 22:54
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Ubytek płynu chłodniczego - AHF

Post autor: brzozkalbn » śr paź 26, 2016 00:00

Garrison pisze:- patrząc od przodu (w zasadzie to od góry, bo oglądałem przewody), po lewej stronie, wewnątrz dokładki zderzaka, było kilka kropel. Zapachu jednak żadnego, więc nie wiem, czy może to być płyn chłodniczy. Może po prostu kapało z maski po otworzeniu,
- zdaje mi się, że część węży była miejscami lekko wilgotna, ale nie mam pewności, że to nie przez warunki pogodowe. Postaram się wrzucić zdjęcia niebawem,

Weź na język, jak słodkawe to płyn chłodniczy :helm:



Awatar użytkownika
Garrison
Forum Master
Forum Master
Posty: 1450
Rejestracja: pt lut 26, 2016 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Auto: Leon 5F Xperience
Silnik: CZCA

Re: Ubytek płynu chłodniczego - AHF

Post autor: Garrison » śr paź 26, 2016 00:17

brzozkalbn pisze:
Garrison pisze:- patrząc od przodu (w zasadzie to od góry, bo oglądałem przewody), po lewej stronie, wewnątrz dokładki zderzaka, było kilka kropel. Zapachu jednak żadnego, więc nie wiem, czy może to być płyn chłodniczy. Może po prostu kapało z maski po otworzeniu,
- zdaje mi się, że część węży była miejscami lekko wilgotna, ale nie mam pewności, że to nie przez warunki pogodowe. Postaram się wrzucić zdjęcia niebawem,

Weź na język, jak słodkawe to płyn chłodniczy :helm:
Obawiam się, że bym po takiej próbie długo nie odpowiadał :D



Sebcio_mk2
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 31
Rejestracja: pt paź 21, 2016 18:05
Lokalizacja: Dobrucowa

Ubytek płynu chłodniczego - AHF

Post autor: Sebcio_mk2 » śr paź 26, 2016 01:43

okolice termostatu sprawdzałeś ? ,chłodnica suchutka ? , jak sprawy z temp silnika ?



Awatar użytkownika
Garrison
Forum Master
Forum Master
Posty: 1450
Rejestracja: pt lut 26, 2016 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Auto: Leon 5F Xperience
Silnik: CZCA

Re: Ubytek płynu chłodniczego - AHF

Post autor: Garrison » śr paź 26, 2016 01:47

Sebcio_mk2 pisze:okolice termostatu sprawdzałeś ? ,chłodnica suchutka ? , jak sprawy z temp silnika ?
Na chłodnicy niczego się nie dopatrzyłem - na dniach zerknę dokładniej.
Termostat też sprawdzę.
Temperaturę trzyma jak sołtys stołka na wsi - 90 stopni niezależnie od stylu jazdy. Nagrzewa się też normalnie. Zauważyłem jedynie, że we Wrocławiu wystarczy 6km (bo tam się jedzie i jedzie), a w rodzinnym mieście to i 10km potrzeba (co chwila stop, zwolnić, stop) :D To chyba jednak nic niepokojącego?



Sebcio_mk2
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 31
Rejestracja: pt paź 21, 2016 18:05
Lokalizacja: Dobrucowa

Ubytek płynu chłodniczego - AHF

Post autor: Sebcio_mk2 » śr paź 26, 2016 02:10

nie nie to ostatnie to nic nie normalnego :bajer:



Awatar użytkownika
Garrison
Forum Master
Forum Master
Posty: 1450
Rejestracja: pt lut 26, 2016 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Auto: Leon 5F Xperience
Silnik: CZCA

Ubytek płynu chłodniczego - AHF

Post autor: Garrison » śr paź 26, 2016 02:40

Najbardziej mi zależy na wyeliminowaniu podejrzeń o uszczelkę. Co do niej samej to słyszałem, że nie trzeba planować głowicy po wymianie, zatem jak to jest? :D



liteon0
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 403
Rejestracja: ndz sie 21, 2011 00:44

Re: Ubytek płynu chłodniczego - AHF

Post autor: liteon0 » śr paź 26, 2016 07:36

Trzeba nie trzeba, na pewno nie zaszkodzi a jak coś to tylko pomoże. Może się okazać że zaoszczedzisz kilkadziesiąt zł a za jakiś czas trzeba będzie znowu głowicę zwalić. Samo planowanie nie jest drogie a przynajmniej masz pewność że wszystko jest jak trzeba.


ALH + 205 + chip

Sebcio_mk2
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 31
Rejestracja: pt paź 21, 2016 18:05
Lokalizacja: Dobrucowa

Ubytek płynu chłodniczego - AHF

Post autor: Sebcio_mk2 » śr paź 26, 2016 11:08

Jeśli spec ktory sie tym zajmuje tak stwierdzi to ok ,
Ale planowanie to nie jest nie wiadomo jaki koszt wporownaniu do calej operacji zmiany upg



Awatar użytkownika
Garrison
Forum Master
Forum Master
Posty: 1450
Rejestracja: pt lut 26, 2016 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Auto: Leon 5F Xperience
Silnik: CZCA

Re: Ubytek płynu chłodniczego - AHF

Post autor: Garrison » śr paź 26, 2016 16:58

Sebcio_mk2 pisze:Jeśli spec ktory sie tym zajmuje tak stwierdzi to ok ,
Ale planowanie to nie jest nie wiadomo jaki koszt wporownaniu do calej operacji zmiany upg
No właśnie tam gdzie chcę robić to wymiana uszczelki 100zł + nowe śruby, a planowanie robią w innym zakładzie i tam jest spora rozbieżność cenowa :D Chciałbym jednak mieć problem od razu z głowy, więc jeszcze odwiedzę podnośnik i popatrzę skąd może ciec. Ubytek płynu chłodniczego to bardzo kłopotliwy temat... z Jeśli w zbiorniku wyrównawczym będzie widoczny syf na ściankach i pod korkiem to można już założyć, że płyn zbiera opiłki z kanalików przy głowicy i wędruje z tym do zbiornika, a razem z tym podciśnienie i jak się auto rozgrzeje to płyn będzie się pienił, będzie go wyrzucać, stąd osad pod korkiem?

#edit.
Kolejne podejrzenie jest takie, że do zbiornika wraca się płyn chłodniczy wraz z syfem, który pozostawił uszczelniacz do chłodnic. Uszczelniacz do chłodnic mógł być dolany przez któregoś z poprzednich właścicieli. Jako, iż płyn wypłukuje ten uszczelniacz, to też gdzieś tam wycieka i nie wraca tyle ile popłynęło, stąd takie ubytki. Możliwe, niemożliwe? :kac:

Zdjęcia na zimnym silniku. Niestety im więcej czytam, tym bardziej staję się hipochondrykiem motoryzacyjnym. Wszystkie objawy są u mnie, wszystko do wymiany! :helm:

Obrazek

Obrazek



Awatar użytkownika
brzozkalbn
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 268
Rejestracja: czw lis 12, 2009 22:54
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Ubytek płynu chłodniczego - AHF

Post autor: brzozkalbn » śr paź 26, 2016 19:47

Garrison pisze:
brzozkalbn pisze:
Garrison pisze:- patrząc od przodu (w zasadzie to od góry, bo oglądałem przewody), po lewej stronie, wewnątrz dokładki zderzaka, było kilka kropel. Zapachu jednak żadnego, więc nie wiem, czy może to być płyn chłodniczy. Może po prostu kapało z maski po otworzeniu,
- zdaje mi się, że część węży była miejscami lekko wilgotna, ale nie mam pewności, że to nie przez warunki pogodowe. Postaram się wrzucić zdjęcia niebawem,

Weź na język, jak słodkawe to płyn chłodniczy :helm:
Obawiam się, że bym po takiej próbie długo nie odpowiadał :D
Bez przesady, kropelka płynu na język Ci nie zaszkodzi.



Awatar użytkownika
Garrison
Forum Master
Forum Master
Posty: 1450
Rejestracja: pt lut 26, 2016 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Auto: Leon 5F Xperience
Silnik: CZCA

Ubytek płynu chłodniczego - AHF

Post autor: Garrison » pn paź 31, 2016 20:54

Spostrzeżenie z ostatnich dwóch dni, kiedy było zimno, więc używałem ogrzewania. Spod poziomu max spadło do min (w dwa dni!). Czyżby czas obstawiać nagrzewnicę jako winowajcę? Pod dywanik pasażera włożyłem kartkę A4, może dopiero teraz uda się ustalić, czy jest mokro... Szyby owszem, są zaparowane po nocy, ale to jak wiele innych aut :D

#edit.
Co do osadu, to ktoś coś kojarzy? Może to być uszczelniacz?



Awatar użytkownika
brzozkalbn
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 268
Rejestracja: czw lis 12, 2009 22:54
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Ubytek płynu chłodniczego - AHF

Post autor: brzozkalbn » wt lis 01, 2016 02:26

Używanie ogrzewania nie ma nic wspólnego ze wzmożonym ubytkiem płynu chłodniczego ponieważ w nagrzewnicy zawsze jest nagrzany płyn a to czy wieje ciepłe czy zimne to zasługa klapy, która albo odsłania nagrzewnicę w pudle, żeby było ciepło albo ją zasłania, żeby nie było :grin:



Awatar użytkownika
Garrison
Forum Master
Forum Master
Posty: 1450
Rejestracja: pt lut 26, 2016 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Auto: Leon 5F Xperience
Silnik: CZCA

Ubytek płynu chłodniczego - AHF

Post autor: Garrison » śr lis 02, 2016 18:01

brzozkalbn pisze:Używanie ogrzewania nie ma nic wspólnego ze wzmożonym ubytkiem płynu chłodniczego ponieważ w nagrzewnicy zawsze jest nagrzany płyn a to czy wieje ciepłe czy zimne to zasługa klapy, która albo odsłania nagrzewnicę w pudle, żeby było ciepło albo ją zasłania, żeby nie było :grin:
Taki duży ubytek wskazuje dla mnie na usterkę mechaniczną... Pompa wody chyba jeszcze na gwarancji, może ona? Plam pod autem nie dostrzegam, ale ciągle mokro, więc może dlatego :D Nie chciałbym jechać do warsztatu i żądać wymiany pompy wody, nagrzewnicy, chłodnicy, uszczelki pod głowicą + planowanie, a się okaże, że to nie to :D

Jakiś środek UV do płynu możecie polecić? Może ułatwi sprawę.

#02.11.2016

Towarzysze i towarzyszki!

Dziś przy okazji wymiany filtra powietrza (samodzielna praca daje najwięcej satysfakcji :food:) zauważyłem, że w jednym miejscu jest dość mokro. Zauważyłem też, że cieknie z połączenia jakby tych dwóch węży. Na pewno będę to niedługo robił (może ponownie sam?), ale chciałbym się dowiedzieć, czy nie jest to jakiś przewód związany z obiegiem płynu chłodzącego? Odpowiedź "tak, jest związany" byłaby naprawdę rewelacyjna w tym przypadku, bo może bym się pozbył problemu z uciekającym płynem :bigok:

Obrazek



ODPOWIEDZ

Wróć do „Mechanika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 21 gości